Türkiye Komünist Partisi (TKP) Tekirdağ İl Örgütü yayımladığı bildiri ile Şişecam Kırklareli Cam Fabrikası’nda işten çıkarılan işçilerin sonuna kadar yanında olacağını açıkladı.  Patronların karlarına kar katarken, 90 işçinin aileleriyle birlikte işsizliğe ve yoksulluğa mahkûm edildiğini ifade eden TKP, “Tüm bölge halkını Şişecam işçilerinin taleplerine duyarlı olmaya, yürütülen onurlu mücadeleyle dayanışma göstermeye çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

Şişecam’a bağlı Paşabahçe Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kırklareli Fabrikası’nda 3 Eylül Salı günü işlerine son verilen 90 işçiye TKP’den destek geldi.
Bölge halkını cam işçisine sahip çıkmaya çağıran TKP Tekirdağ İl Örgütü,  bildiride şu ifadelere yer verdi:
“Şişecam Kırklareli Cam Fabrikası’nda çalışan doksan işçinin işine son verildi. İşten atılan kardeşlerimiz, kendileri ve aileleriyle birlikte işsizliğe ve yoksulluğa mahkum edildi. Oysa  ‘dünya devi’ olmakla övünen Şişecam kârına kâr, cam patronları servetlerine servet katmayı sürdürüyor. Patron, işten çıkarmaların nedenini küçülme olarak açıklıyor. Kim inanır buna!
BOYUN EĞMEYEN İŞÇİLER TERBİYE EDİLMEK İSTENİYOR
Şişecam patronu yalan söylüyor. AKP iktidarının işçi düşmanı uygulamalarından, OHAL’den güç alan patronlar, eşitsizliğe, adaletsizliğe, taşerona karşı gelen işçileri işsiz bırakarak onları yıldırmaya çalışıyor. İşten çıkarmalar haksızdır. Hukuksuz ve usulsüzdür. İşçilerin kazanılmış hakkı olan toplu sözleşme hükümleri çiğnenerek yapılmıştır. Kapanan bölümün işçileri, diğer bölümlere ya da şirket bünyesindeki diğer fabrikalara yollanabilirdi. Bu geçmişte birçok kez yapıldı. Şişecam’ın derdi işçileri cezalandırmak. Geçtiğimiz yıl grev yasağına boyun eğmeyip hakları için mücadeleye devam eden işçiler ‘terbiye’ edilmek isteniyor. Cam işçisi şimdi bu adaletsizliğe karşı Lüleburgaz’da kurdukları direniş çadırında direniyor.
CAM İŞÇİLERİNİN TALEPLERİ ÇOK AÇIKTIR:
Atılan işçiler geri alınmalıdır.
Mevcut haklarıyla diğer bölümlerde ya da diğer fabrikalarda istihdam edilmelidir.
Taşeron uygulaması son bulmalıdır.
PATRONLAR DEĞİL, İŞÇİLER KAZANACAK
İşçilerin taleplerinin takipçisi olacağız. Tüm bölge halkını Şişecam işçilerinin taleplerine duyarlı olmaya, yürütülen onurlu mücadeleyle dayanışma göstermeye çağırıyoruz.
Türkiye Komünist Partisi, cam işçilerinin yanında olmaya, onların sesini tüm Türkiye’de duyurmaya devam edecek. Patronlar değil, işçiler kazanacak.”