2022’de 275 kadın cinayeti işlendi

<strong>2022’de 275 kadın cinayeti işlendi</strong>
Yayınlama: 03.11.2022
A+
A-

Yılın ilk 10 ayında 275 kadın öldürüldü. Bu kadınların 19’u, hakkında uzaklaştırma kararı bulunan erkekler tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) ekim ayı verilerini paylaştı.

Verilere göre geçen ay 34 kadın cinayeti işlendi.

BirGün’ün aktardığına göre, yılın ilk 10 ayında 275 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Her gün en az bir kadın cinayeti meydana gelirken 2021 Ekim’e göre bu senenin aynı ayında kadın cinayetlerinde yüzde 88 artış gerçekleşti.

34 kadının 20’sinin ateşli silahlarla öldürülmesi kontrolsüz bireysel silahlanmanın geldiği boyutu gözler önüne serdi. KCDP’nin verilerine göre;

•Erkeklerin cinayet bahanesinde ilk sırayı evlenmeyi-ilişkiyi reddetme yer aldı.

•Geçen ay 18 kadının, evli olduğu erkek tarafından hayatına son verildi.

•Kadınların 20’si evinde, 7’si sokakta öldürüldü.

26 şüpheli ölüm

Ekim ayında 26 şüpheli kadın ölümü meydana gelirken platformdan yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığı ise kaç kadının, neden, nasıl, kim tarafından öldürüldüğünü açıklamak yerine, kadın cinayeti verilerinin yanlış hazırlandığını söyleyerek gerçekleri çarpıtıyor” ifadeleri yer aldı.

Kadınların devlet tarafından korunmadığını vurgulanan açıklamada, “Kadınlar, kendilerini koruması için devlete başvuruyor fakat yetkililer görevlerini yerine getirmiyor. 2022 yılında öldürülen kadınların yüzde 7’si (19 kadın) failleri hakkında uzaklaştırma kararı aldığı halde katledildi” denildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber