AK Parti’de aday adayı kıtlığı!

Önceki yerel seçim süreçlerinde adeta aday adayı bolluğunun yaşandığı AK Parti’de, Saray Belediye Başkan Adaylığı için sadece bir kişinin başvurması dikkat çekti

AK Parti’de aday adayı kıtlığı!
Yayınlama: 24.11.2023
Düzenleme: 24.11.2023 16:00
A+
A-

AK Parti’de aday adaylığı süreci Çarşamba günü itibariyle sona erdi.

PAZAR GÜNÜ TEMAYÜL YAPILACAK

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimleri için aday adaylığı sürecini en erken başlatan parti AK Parti oldu. Partide 9 Kasım’da başlatılan aday adaylığı başvuru süreci Çarşamba günü itibariyle sona erdi. Başvuru sürecinin ardından teşkilat temayül yoklaması ise 26 Kasım Pazar günü 10.00-16.00 saatleri arasında yapılacak.

ERTAN İNANÇ MÜRACAAT ETMİŞ SAYILIYOR

Saray’da AK Parti’ye her yerel seçim döneminde başvuru yoğunluğu yaşanırken, bu yıl sessizlik hakim oldu. Tek resmi başvuru Türk sanat müziğinin ünlü ismi Sami Aksu’dan gelirken, başvuru yapmamasına karşın AK Parti Saray İlçe Başkanı Ertan İnanç’ın aday adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Zira AK Parti Genel Merkezinden yapılan açıklamada ,”İl ve ilçe başkanlarımız ile mevcut belediye başkanlarımızın tamamından müracaat almayacağız. Çünkü biz onları zaten müracaat etmiş olarak kabul ediyoruz ve değerlendirmeye tabi tutuyoruz” ifadeleri kullanılmıştı.

ADAY KITLIĞI NEDEN YAŞANDI?

Kulislerinden edinilen bilgiye göre, Saray’da aday adayı kıtlığı yaşanmasında iki faktör etkili oldu. Bunlardan birincisi AK Parti Saray İlçe Başkanı Ertan İnanç’ın Saray Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmesine kesin gözüyle bakılması. İkincisi ise geçen yerel seçim sürecinde olduğu gibi Saray’ın Cumhur İttifakının diğer ortağı olan MHP’ye bırakılma ihtimali.

Her iki ihtimale karşın Saray’da en önemli rakibi CHP’de aday adayı bolluğu yaşanırken, AK Parti’de sadece bir resmi başvurunun olması şaşkınlıkla karşılandı.

Saray Haber