Akciğer kanseri tedavisi olan hasta taburcu edildi

Akciğer kanseri tedavisi olan hasta taburcu edildi
Yayınlama: 28.04.2023
A+
A-

Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi Göğüs Cerrahisi Op. Dr. Farrukh İbrahimov’a başvuran ve Sağ Akciğer Lobektomi Ameliyatı başarılı geçen 67 yaşındaki hasta, operasyon sonrası hastaneden mutlu bir şekilde ayrıldı

Op. Dr. Farrukh İbrahimov tanı ve tedavi sürecini şu şekilde anlattı:
“67 yaşındaki  erkek hastamız  öksürük, dispne (nefes darlığı), kilo kaybı şikayetiyle Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvurdu. Muayene sonrasında kendisine Toraks BT çekilerek sonucunda da sağ akciğerinde şüpheli nodül izlendi. Hastamıza PET BT yani tüm vücut taraması ve “Beyin MR” ı çekilerek tüm olası ihtimaller araştırıldı. Mevcut nodüle yönelik Bronkoskopi ve TBNA yani lenf nodunun örneklenmesi  yapıldı. Yapılan prosedürler sonrası değerli hastamıza “Akciğer Kanseri” tanısı konuldu ve ilk olarak Neoadjuvan Kemoterapi  önerildi. Neoadjuvan Kemoterapi    sonrası hastamıza sağ akciğer alt lobektomi uygulandı. Operasyonu başarıyla geçen değerli hastamızı güler yüzüyle taburcu ettik.

ERKEN TANI VE DOĞRU TEDAVİNİN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK

Akciğer kanseri erken evrede saptandığı zaman başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Özellikle sigara içen, KOAH’lı, ailede akciğer kanseri, kirli hava maruziyeti olan kişiler akciğer kanseri için risk grubuna girmektedir. Bu kişilerin akciğerler için Check-up taramasına girmesini önermekteyiz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber