Ali Osman Yaşar: “Gelin yeni yüzyılda yeni bir Saray yaratalım”

CHP Saray eski İlçe Başkanı Ali Osman Yaşar, Saray Belediye Başkan Aday Adaylığını açıkladı. Çağdaş, kentleşmesini tamamlamış, ekonomik sorunlarını yenmiş bir Saray için çağrıda bulunan Ali Osman Yaşar, “Çocuklarımıza yaşayabilecekleri bir Saray, sürdürülebilir bir Saray bırakmak için partili, partisiz gelin hep birlikte bu taşın altına elimizi koyalım. Yeni yüzyılda gelin yeni bir Saray yaratalım. Bu aynı zamanda çocuklarımıza karşı tarihi bir sorumluluğumuz. Halkımızı en ileri koşullarda yaşatacak bir belediyecilik ve siyaset mümkün. Ben hazırım. Ama sen yoksan bir eksiğiz” dedi

Ali Osman Yaşar: “Gelin yeni yüzyılda yeni bir Saray yaratalım”
Yayınlama: 04.10.2023
Düzenleme: 05.10.2023 10:24
A+
A-

CHP Saray eski İlçe Başkanı Ali Osman Yaşar bugün saat 14.00’de CHP Saray İlçe Binası önünde düzenlediği aday tanıtım toplantısı ile Saray Belediye Başkan Aday Adaylığını açıkladı.

Aday tanıtım toplantısında ilk konuşmayı yapan CHP Saray İlçe Başkanı Erol Gürler, yerel seçim sürecine hızlı bir giriş yaptıklarını belirterek, “Birçok partilimiz belediye başkan adaylığına, meclis üyesi adaylığına hazırlanmaya başladılar. Belediye Başkan aday adaylarımız bize başvurduklarında her birisi için aday adayı açıklama toplantısı düzenleyeceğiz” dedi.
VATANDAŞLARIMIZIN TALEBİ ÜZERİNE ADAY OLDUM
İlçe Başkanı Gürler’in ardından konuşması yapmak üzere alkışlar eşliğinde kürsüye gelen CHP Saray Belediye Başkan A. Adayı Ali Osman Yaşar, kendisini tanıtarak ve iş hayatını anlatarak başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Değerli CHP’liler, sevgili Saraylılar, partili, partisiz birçok vatandaşımın talebi üzerine, bugün 2024 yerel seçimleri için Belediye Başkanlığına Aday Adayı olduğumu ilan ediyorum. İlçemizde 40 yıla yaklaşan bir iktidar dönemimiz var. Bu geçen sürede, her belediye başkanımız, imkânları ve yapabilirlikleri kapsamında bir şeyler yaptılar. Geçmiş dönemde altyapı hizmetleri tamamlandı. Temel belediyecilik hizmetleri zaten veriliyor. Kültürel hizmetler, sportif faaliyetler, istihdam sağlama destekleniyor. Bu vesile ile özellikle sosyal belediyecilik anlamında başkanlarımıza ve ekiplerine teşekkür ediyorum.
BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIMIZ PROJELERE YÖNELİK OLACAK
Nüfusumuz artıyor, teknoloji gelişiyor, hatta roket hızı ile ilerliyor. Dolayısı ile toplumun ve gençlerin, eğitim ve kültür seviyeleri de hızla yükseliyor. Hal böyle olunca, toplumun beklentileri de farklılaşıyor ve artıyor. Dünün hizmet kabul edilen faaliyetleri ne yazık ki bugün temel görev kabul edilmeye başlandı. Bu durumda yeni beklentilere göre hizmetleri ortaya koymak, hatta doğmamış ihtiyaçları bugünden karşılıyor olmak ön plana çıkıyor. Eğer Aday olursam, bizim belediyecilik anlayışımız; temel hizmet belediyeciliği, sokak belediyeciliği olmayacak. İnsana yönelik, insanın yaşam, sosyal, kültürel, ekonomik alanlarına yönelik, farklılıklaşan ihtiyaç ve gereksinimleri karşılayacak projelere yönelik olacak.
SARAY TERMAL SERA MERKEZİ OLACAK
Konumumuz gereği, İstanbul’a 45 dakika mesafedeyiz. Bu yakınlığı, ilçemizin ekonomik canlılığına katmalıyız. İlçe ekonomisin canlanması, esnafımızın para kazanması, gençlerimize istihdam açılması gerekiyor. Bunun için yeni sahalara, ilave gelirlere ihtiyacımız var. Bu nedenle; yatırımı teşvik eden, istihdam yaratacak olan, her türlü aktivitenin destekçisi ve teşvik edeni olacağız. Bu sayede, ailenin bütünlüğünün korunmasına, gençlerimizin kaliteli eğitim almasına ve toplumsal yaşamın kalitesinin yükselmesine katkı sağlıyor olacağız.
Bunları nasıl yapacağız?
Hepimiz biliyoruz ki ilçemize kazandırılan bir termal suyumuz var. Bunu ilçemize kazandıran belediye yönetimine teşekkür etmemiz lazım. Fakat sonrasında termal suyumuz, ne yazık ki ilçe ekonomisinin faydasına, sunulamadı. Öncelikle ilçemiz, Yerel kalkınma modeli ile Trakya’da turfanda sebzesinin üretildiği, termal sera merkezi olacak. Yaratılacak olan; istihdam, paketleme ve ambalaj malzemeleri ve ilaç sektörünün ilçemize ve esnafımıza sağlayacağı, gelir artışını düşünebiliyor musunuz?
Seracılığın yanında, seralarda gerçekleştirilen, üretimin taşınması için nakliyecilik. Nakliyecilik ilçemiz halkının önemli ikinci bir gelir kaynağı olacak.
YÜKSELOKUL AKTİF HALE GETİRİLECEK
Yıllar öncesinde, 1000 kapasiteyi aşan, ne yazık ki bugün ise atıl durma gelmiş olduğundan; ilçemizin ekonomisine, kültürüne, sosyal yaşamına katkı sunmayan, bir yüksekokulumuz var. Bu yüksekokul, özellikle 21.yy’ in mesleklerine yönelik, teknolojik bölümlerin getirilmesine çaba sarf edilerek, okul aktif durma getirilecek.
Aktif olursa ne olacak?
Bu gün her öğrenci 8-9 bin TL harcıyor. İlçemize, ilçemiz ekonomisine her ay sıcak 8-9 bin TL sıcak para girmiş olacak. Esnaf başına 20-25 bin TL ek gelir.
35’li yaşların üzerinde olanlar gayet iyi hatırlarlar. Dünün yol kenarında saptan-kerpiçten evleri olan Kapaklı, aldı başını gitti. Bugünün küçük bir beldesi olan Çakıllı yahu. İnsanlarımız Çakıllı’daki fabrikaya gidiyorlar. Çakıllı bizim ekonomimize katkı sunuyor. Normal esnafı bırakalım, zenginimiz bile eriyip bitiyor.
KAPALI PAZAR YAPILACAK
Çevre ilçelerimizde, sokak ortasında, açıkta, toz toprak içerisinde, pazarı olan bir tek Saray kaldı.15 yıldır vermiş olduğumuz, gerçekle hala olmayan kapalı pazaryeri projemiz var. Pazar yeri, yerinde ve açık alan kapatılmadan, aşağıya alınarak, hem kapalı otopark hem de kapalı Pazar yerimiz olacak. Hem halkımız hijyenik bir Pazar yerine, hem de esnafımız daha insancıl bir iş ortamına kavuşmuş olmuş olacak. Kapalı pazaryeri ile birlikte, aile ekonomisine katkı sağlamak amacı ile aile içerisinde üretilen her ürünün, Pazar ile buluşmasını sağlayacak, günlük kiralanabilen, ekolojik Pazar alanımız da olacak.
Bugün, restoranlarımızda, çıplak bir düğün, 30-40 bin arası. Bizim, onların geliri ile sorunumuz yok. Mahallelerimize, yarı açık-yarı kapalı düğün salonları yapılarak hem vatandaşımızın hem de belediyemizin kazanç elde etmesini sağlayacağız.
SOSYAL ALANLAR YARATACAĞIZ
Aslında 2005’li yıllarda Dr. Mahmut Halilcikoğlu’nun bir Ticaret Merkezi Projesi vardı. Yapılamadı. Bu projeye karşı çıkanlar; çocuklarını aldı, Çorluya, Silivri’ye, Tekirdağ’ a götürdüler. Ama başkalarının çocukları da sokaklarda kaldı. Hala, halkımızın çocukları ile sosyalleşebileceği bir alanımız yok. Her yaştan insanlarımızın birlikte vakit geçireceği bir merkez yaratarak çocuklarımıza da sahip çıkacağız, hem de ilçe ekonomisinin canlanmasını sağlayarak, esnafımızın gelirinin artmasına, katkı sunmuş olacağız.
EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ ŞEHİR PLANI
Aslında en önemli sorunumuz, ilçemizin şehir planı. İlçemiz hem turistik bölge hem tarım bölgesi hem hayvancılık bölgesi hem de sanayi bölgesi. Ne yazık ki bunlar kontrolsüzce bir birlerine girmiş durumda. Kambursöğüt’ten itibaren site ve villaların arası, hayvan çiftliği doldu. Ayvacık merası, Edirköy merası, Yuvalı merası, Çukuryurt merası hayvan çiftliği dolu. Oysa Safaalan, Güngörmez ve Bahçeköy bölgemiz, bizim turizm alanı olmalı. Bazı bölgelerimiz termal sera alanı olmalı. Sanayileşmenin olduğu bölgemizde bir organize sanayi bölgemiz olmalı. Cadde ve sokaklarımız ortada. Kimin imar sorunu yok ki. Dolayısı ile bizim, 100 yıllık bir şehir planına ihtiyacımız var. Bu ilçemizin geleceği ve çocuklarımız geleceği için gerekli. Bizim Çerkezköy’de çalışan birçok yönetici evladımız var. Ama bunlar Çerkezköy’de tepede, Bahçeşehir’de, Çorlu’da oturuyorlar. Bizim, o gençlerimizin, ilçemizde yaşamasını sağlayacak ilçe ekonomisine katkı sunmalarını sağlayacak projelerimiz var.
Yıllardır hasıraltına itilen bağlar bölgesi. Bu yapılacak plan ile her gün çözümsüzlüğe giden Bağlar bölgesi sorunu da ortadan kalkmış olacak.
OTAGAR ŞEHİR DIŞINA TAŞINACAK
40 yıl önce bir belediye başkanı gelmiş, otogarın şehir dışına taşınmasını akıl etmiş. Bu amaçla, kaba inşaatını bile tamamlamış. Ne yazık ki saha hurdaya dönmüş ve yok olmuş, otogar hala, şehir merkezinde yaşamaya devam ediyor. Bizden başka etrafımızda böyle bir örnek de yok. Otogarımız modern bir şekilde şehir dışına taşınmış olacak.
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN BİR DÖNEM YETER
Turizm, tarım, hayvancılık, sanayi ve üniversite. Bunların her birine odaklanacağız. Bunlara odaklanırsak ne Saray halkının ne de Saray esnafının ekonomik sorunu kalmaz. Bu çözümler için onlarca yılda lazım değil. Eğer aday olursam bunların bir dönemde meyvelerini toplayacağımızı hep beraber görebiliriz.
ESNAFIMIZ KIŞIN DÜKKÂNININ ÖNÜNDEKİ KARI BUZU TEMİZLEMEYECEK
Bakıma muhtaç, kimsesi olmayan yaşlılarımıza bakım hizmetini, yoksul ve yaşlıların beslenme sorunu çözümünü, şehir giriş çıkışlarını, sportif faaliyetleri, yetişkin kurslarını, istihdam etkinliklerini, yayalaştırılmış yolunu, yürüyüş yolunu, bisiklet yolunu, insan ve hayvan sağlığına yönelik koruyucu hizmetleri, camilerimizin temizliğini, karla mücadele çözümlerimizi anlatmıyorum. Bunlar zaten temel görevler. Esnafımız kışın dükkânının önündeki karı buzu temizlemeyecek. Geldiğinde temizlenmiş görecek. Güneş enerjisi olmayan şadırvanımız kalmayacak. Çadırda yaşam, kader olmaktan çıkacak. Ve muhtarlarımız. Muhtarlarımız, Belediye Meclisinin daimi üyeleri gibi, görev alacaklar.
SEN YOKSAN BİR EKSİĞİZ
Yönetim anlayışımız; odağında halk olan sosyal belediyecilik olacak. Temel değerlerimiz; dürüstlük, şeffaflık, hesap soran ve bir o kadarda hesap verebilen, tüm paydaşlarına aynı hizmeti sunan katılımcılık olacak. İlçemiz doğal ve termal tarımın cazibe merkezi, sanayinin, lojistiğin, turizmin ve üniversitenin olduğu, kentleşmesini tamamlamış bir Saray olacak. Onun için diyorum, ben evrim, değişim ve dönüşüm için aday adayıyım. ‘Kaybedeni olmayan bir yerel yönetim’ için her birinizi düşünmeye davet ediyorum. Bu yüzden bu çağrım önce CHP’lilere, sonra tüm Saraylılaradır. Çünkü Saray her birimizin. Partisi ne olursa olsun bizler, mutlu ve acı günümüzde bir araya gelebiliyorsak, çağdaş, kentleşmesini tamamlamış, ekonomik sorunlarını yenmiş bir Saray için de bir araya gelebiliriz. Dün geçti. Ama yarın bizim elimizde. Çocuklarımıza yaşayabilecekleri bir Saray, sürdürülebilir bir Saray bırakmak için partili, partisiz gelin hep birlikte bu taşın altına elimizi koyalım. Yeni yüzyılda, gelin yeni bir Saray yaratalım. Bu aynı zamanda çocuklarımıza karşı bir tarihi sorumluluğumuz. Halkımızı en ileri koşullarda yaşatacak bir belediyecilik ve siyaset mümkün. Ben hazırım. Ama sen yoksan bir eksiğiz.
EŞİME VE EVLATLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM
Siyasi yaşamda bulunduğum sürece, desteğini esirgemeyen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.  Bu süreçte, en büyük fedakarlığı da ne yazık ki aileniz yapıyor. Çünkü lazım olduğunuz da hep yoksunuz. Huzurlarınızda eşime ve evlatlarıma teşekkür ediyorum. Onların helalliğini istiyorum. Bu duygularla, her birinizi kucaklıyorum. Her birinizi sevgi ile selamlıyorum. Aday adayı olacak arkadaşlarıma, başarılar diliyorum.
Yaşasın sosyal demokrasi, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi, yaşasın Tam Bağımsız Türkiye.”


Saray Haber