Ali Özen 5’ledi

<strong>Ali Özen 5’ledi</strong>
Yayınlama: 16.01.2023
A+
A-

Saray Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurulu’nda 5. kez başkanlığa seçilen Ali Özen, “Esnafın ekmeğiyle kim oynarsa oynasın, isterse babam mezardan çıksın, gerekli hukuki her türlü davranışları sergilemezsem ben de Saray’da adam diye gezmeyeceğim. Çorba 15 TL olacakmış. Akıl verenler pirinç ayıklamasını, mercimek ayıklamasını bilirse namerdim” dedi

Saray Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurulu Pazar günü saat 12.00’de Saray Restaurant’ta gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan Genel Kurulda divan başkanlığına Muratlı Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Ali Özyürek,  divan katipliklerine Tahir Korkmaz ve Gökay Akand seçildi.
“ÖDEMELERİNDE GEÇİKME OLAN KEFİL OLMASIN”
Kooperatif Yönetim ve Denetim Kurulunun oy birliğe ile ibra edildiği Genel Kurul’da, Başkan Ali Özen bir teşekkür konuşması gerçekleştirdi. Başkan Özen konuşmasına şu ifadelere yer verdi:
“Bir buçuk yıl önce seçim yapmıştık ama ana sözleşmemizde yapılan değişiklik nedeniyle tüm Türkiye’de bulunan kooperatifler ocak ve şubat ayı içerisinde genel kurullarını ve seçimlerini yapmakla yükümlü hale gelmiştir. Biz de bizlere verilen emri yerine getirmek için bugün burada toplandık. Bankaların istenilen kredileri verememesinden dolayı son dört ayda kooperatifimizde yoğun bir talep var. Bu talepleri anında karşılamamız mümkün değil. Öyle kooperatifler var 5-6 ay sıra bekletiyorlar. Saray Kooperatifi ise en fazla 1-2 ayda krediyi çıkarabiliyor. Elimizden geldiğince hiçbir esnafımızı mağdur etmeden işlem yapmaya çalışıyoruz. Bizi en çok uğraştıran kefil meselesi oluyor. Kefil gösterilen bir kişinin gecikmesi ya da hesapları üzerine konulmuş bir şey varsa, en az üç defa işlem yapmak zorunda kalıyoruz. Bu da bizleri, bankayı ve esnafı zor durumda bırakıyor. Hepimiz esnafız, hepimizin gecikmeleri var, benim de dahil olduğum gibi. Lütfen kefil olacak arkadaşlarımıza ödemelerinde sıkıntı olup olmadığını mutlaka soralım.
“HERKESE 500 BİN TL KREDİ VEREMEYİZ”
Kooperatifimizden inanılmaz talepler var şu anda. Kooperatifimize başvuru başvuranların %80’i 500 bin TL istiyor. Arkadaşlar herkese 500 bin TL verilecek diye bir madde yok. Üst limit 500 bin TL ama 300 bin TL de, 100 bin TL de kullanan arkadaşlarımız olacak. Bunu gelen paraya göre belirliyoruz. Kasım ayında 6 milyon 400 bin TL para geldi. Herkese 500 bin TL versek 12 kişiye anca kredi verebiliriz. Herkese adaletli bir şekilde bu kredileri vermeye çalışıyoruz. Hiç kimseyi kırmadan yaptığı iş hacmine göre elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu tablo böyle gitmeyecek, krediler rayına oturduktan sonra isteyen istediği kredi kullanabilecektir.
“SARAY’A GELMEDEN 30 BİN TL HESAPLARIMIZA GEÇTİ”
2022 yılında kooperatifimiz çok güzel bir dönem geçirdi. Bu kadar olumsuzluklara rağmen esnafımız için ne gerekirse yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. 2022 yılını 1milyon 250 bin TL karla kapattık. Kooperatifimizin hesaplarında 10 milyona yakın paramız var. Trakya bölgesinde en güçlü kooperatiflerinden birisiyiz. Geçen Ankara’ya gittik limit artırımı için. Biz Saray’a gelmeden daha Kapaklı ya da Çerkezköy‘de iken 30 milyon TL para hesaplarımıza geçti. Sizin için, sizi mutlu edebilmek için, sizin dükkanlarınızın ışığı sürekli yanabilmesi için biz yönetim ve denetim kurulu olarak cansiperane çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.
“ESNAFIMIZ YOK OLSUN DİYE UĞRAŞIYORLAR”
Yerel ve genel siyasetçilerden şikayetlerimiz var. Son yaşanan olaylardan esnafımız çok rahatsız. Belediyemiz üç ay önce kültür merkezinin önündeki parkı 36 bin TL’ye kiraya verdi. Bu nasıl iş ki 36 bin TL’ye kiraya verdiğin bir işletmenin karşısına geçip onunla rekabet etmeye çalışıyorsun veya onu bitirmeye çalışıyorsun. Bu bizim için esnafımız için hakikaten çok kötü bir olay. Pandemi sonrası dünyada olan kriz, bizim krizlerimiz nedeniyle hakikaten esnafımız zor durumda. Ama bizi idare eden arkadaşlarımıza bakıyoruz adeta esnafımız yok olsun diye veya esnafımız sıkıntıya düşsün diye uğraşıyorlar. Biz ne hikmetse bizi yönetenlere kendimizi sevdiremedik, sevdirme gayesinde de değiliz. İşimizi yapıyoruz ama şunu söylüyorum esnafın ekmeğiyle kim oynarsa oynasın, isterse babam mezardan çıksın, gerekli hukuki her türlü davranışları sergilemezsem ben de Saray’da adam diye gezmeyeceğim. Çorba 15 TL olacakmış. Akıl verenler de pirinç ayıklamasını, mercimek ayıklamasını bilirse namerdim.
“KADİR ABİ SÖZÜNÜN ARKASINDA DURACAKTIR”
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız, Kadir abimiz iki defa ben sormadan ‘Ali kardeşim Saray’a Tekirdağ’ın en güzel mezbahasını yapacağım’ dedi. Ne hikmetse o da iptal olmuş. Ama ben şuna inanıyorum Kadir abi verdiği sözün arkasında duracaktır, durur da. Saray’a yakışır bir mezbaha yapacağına inanıyorum çünkü Kadir abi kolay kolay sözünü yemez.
“OKULLARIMIZ BAŞTA OLMAK ÜZERE ÖNEMLİ SORUNLARIMIZ VAR”
Sadece yerelde değil genelde de sorunlarımız var. Okullarımız başta olmak üzere bir sürü eksiklerimiz var. İnşallah yeni seçilen arkadaşlarımız bu konudaki gerekli girişimleri yapacaklardır. Bizim Saray’ımıza da yakışan yatırımlar yapılır bizler de esnaf olarak bunlardan istifade ederiz.
“TİCARET ODASI BEN SENİN KAYDINI SİLMİYORUM DİYEMEYECEK”
Diğer bir konu ticaret odasına üye olan arkadaşlarımıza maalesef kredi veremiyor oluşumuz.  Bu arkadaşlarımızın çoğu ticaret odasına gidip çıkmak istediklerini belirtmelerine karşın işlemleri yapılmıyor. Bu konuda Valilik ve Esnaf Sanatkarlar Odası nezdinde bir protokol oluşturulacak ve ticaret odasından çıkmak isteyen arkadaşlarımızın dilekçelerini alacağız. Oluşturulacak kurul onların kaydını rahatlıkla sildirebilecek. Yani bundan sonra ticaret odası ben senin kaydını silmiyorum diyemeyecek. İnşallah önümüzdeki bir iki ay içerisinde bu kurul çalışmaya başlayacak.”
TEK LİSTE İLE SEÇİME GİDİLDİ
Başkan Özen’in konuşmasının ardından tek ile seçimlere gidildi. Kooperatif ortaklarından 5. kez yetkiyi alan Başkan Ali Özen’in yönetim kurulunda Salim Gündüz, İbrahim Aksoy, Ahmet Gonce ve Ergun Er, Denetleme Kurulunda Murat Dinç ve Hikmet Gönültaş yer aldı.

REKLAM ALANI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber