At Hırsızı!

At Hırsızı!
Yayınlama: 31.08.2015
Düzenleme: 21.08.2023 15:49
A+
A-

19. ve 20. yüzyıllarda At Çalma ya da At Hırsızlığı; başkasına ait olan at ya da atları çalıp kendine mal etmek anlamında kullanılsa da günümüzde daha çok fikir ve emek hırsızlığı gibi eylemleri yapan insanlara yönelik suçlama sıfatı olarak kullanılıyor.

Saray’da gazetecilik mecrasında modern anlamda at hırsızlığı almış yürümüş durumda. İlçemizde günlük yayın yapan bir yerel gazete, özellikle bir köşe yazarının performansıyla, gazetecilik ödülleri arasında at hırsızlığı dalı olsa, birinciliği kimseye bırakmayacak gibi görünüyor.

Neden mi böyle diyorum? İlçemizde yayın yapan günlük gazetenin 31. 08. 2015 tarihli nüshasında imtiyaz sahibi köşe yazarı imzasıyla ‘Kim kimi kullanıyor’(1) başlıklı bir yazı yayınlandı. Yazıdaki iddialara bu yazının sonunda ayrıca cevap vereceğim ama öncelik gereği at hırsızlığı mevzuuna hafiften bir değinmek istiyorum.

Bahse konu olan köşe yazısının ilk iki paragraftan sonra olan kısmını alıp ‘Google’ yapıştırdığınızda karşınıza Çanakkale Olay Gazetesi çıkıyor. Nasıl oluyorsa Çanakkale Olay Gazetesi’nde 22.05. 2013 tarihinde Türker Yavaş imzasıyla yayınlanan ‘Sonradan Görme’(2) başlıklı yazı 2 yıl 3 ay 9 gün sonra ‘Kim kimi kullanıyor’ başlığıyla ilçemizde yayın yapan yerel gazetede yayınlanıyor.Türkçe’de topu topu 29 harf var, 45 cümlenin birbiriyle aynı olması doğal, denk gelmiştir diyorum! ve köşe yazarının diğer yazılarını ‘google’de aratıyorum. Görüyorum ki Saray Halkı’nın adam ne yazmış be! dediği yazıların yüzde 90’ı insanların emekleri hiçe sayılarak, at hırsızlığı yapılarak farklı sitelerden araklanmış. Yani lafın kısası, çala çırpa, emek hırsızlığı yapılarak bugünlere kadar gelinmiş.

İşin ilginç tarafı ise açıkça emek hırsızlığı yapılan ‘Kim kimi kullanıyor’ başlıklı yazıda, doğru habercilik, ilkeli yayıncılık ve tarafsızlık gibi aslında o gazetenin kıyısından kenarından geçmeyen şeylerden bahsediliyor olması. İnsanların emeklerini, fikirlerini arakla köşene koy, şöyle yazarım böyle gazeteciyim de, Saray Gazetesi’nin haberini al virgülüne noktasına dokunmadan gazetende ‘Özel Haber’ diye yayınla(3) sonra, doğru habercilik, ilkeli yayıncılık, tarafsızlık diye laf salatası yap. Alışmışsınız halka yalan söylemeye, halkı aptal yerine koymaya da, o işler öyle bildiğiniz gibi hiç değil!
***
Yazıda at hırsızlığının dışında şöyle cümleler de var ki, cevap vermeden geçemeyeceğim:
“Evet…  Gelelim asıl konuya. Nazmi Çoban ilçemizdeki bir diğer gazeteyi bize karşı kullanıyor. Peki, bu gazete kendini neden Çoban’a kullandırıyor? Bunu anlamak zor değil. Çünkü belediyeden besleniyor. Gazetenin finansmanına belediye dolaylı yollardan destek oluyor. Nazmi Çoban o gazeteyi, gazete de  Nazmi Çoban’ı kullanıyor. Artık körlerin sağırların bile bildiği bir şey bu. Tekrar ediyorum, hiç biri öyle bir ilişki yok dese de zira her şey ortada!”

Ne olacak senin bu Nazmi Çoban takıntın. Yatıyorsun Nazmi Çoban, kalkıyorsun Nazmi Çoban. Nazmi Çoban’ı bu kadar çok seviyorsan git konuş bence. Anlayışlı bir insan, her şeye rağmen seni de dinleyeceğini düşünüyorum.

Son olarak şu kullanma mevzuuna değinecek olursam. Çerkezköy’de, Kapaklı’da, Çorlu’da ve Tekirdağ’ın diğer ilçelerinde Belediyelere iş yapan medya kuruluşları kendilerini kullandırmış mı oluyorlar? Sahi sen daha yerel seçimler öncesi Belediyenin işlerini yaparken, Belediyeye her hafta fatura keserken kendini mi kullandırıyordun?

Bak canım kardeşim. Benim ne senin gibi bir haberi yazdıktan sonra başkalarına okutup onay almışlığım, ne de bilgisayarımın başına birilerini oturtup gazeteye gelen yorumları okutmuşluğum vardır. Ben şunları yazma, bunları içme, yürüme, slogan atma talimatlarına uyacak olsaydım, bu ülkenin muktedirleriyle davalık olmazdım. Onun için herkesi kendin gibi düşünüp, altından kalkamayacağın cümleleri kurma.

Bence sen her şeye rağmen at hırsızlığına devam et, zira bunu yapmadığın zamanlarda yazdıklarında cehalet dışında başka bir şey yok!
***
1-)
http://www.trakyagozlem.com/haber/yazar.asp?yaziID=6031
2-)
http://www.canakkaleolay.com/Sonradan-gorme-28586
3-)
http://gazetesaray.com/direnistranca.html
http://www.trakyagozlem.com/haber/haber_detay.asp?haberID=459

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber