Avukatlar Günü kutlandı

Avukatlar Günü kutlandı
Yayınlama: 05.04.2023
A+
A-

Saray’da görev yapan avukatlar, Atatürk Alanı’nda düzenlenen törende 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlayıp, manevi huzurunda Atatürk’e çelenk sundu

BAŞKAN ERKİŞ ÇELENK TÖRENİNE KATILDI
5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Saray’da görev yapan avukatlar, bugün saat 11.00’de Atatürk Alanı’nda çelenk sunma töreni düzenledi. Çelenk sunma törenine Saray’da görev yapan Avukatlar, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, CHP Saray İlçe Kadın Kolları Başkanı Zeliha Neşeli ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.
“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşma Tekirdağ Barosu Saray Temsilcisi Avukat Minel Sayın Ağır tarafından gerçekleştirildi. Ağır, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“5 Nisan Avukatlar Günü’nde, deprem felaketinde kaybettiğimiz on binlerce yurttaşımızın ve 121 meslektaşımızın acısını bir kez daha yüreklerimizde hissediyoruz. Hayatlarını ve yakınlarını kaybeden evleri, ofisleri yıkılan meslektaşlarımızı bir an bile unutmadan; enkaz altından çıkarılan avukatlık cübbelerini yeniden giyebilecekleri, adalet mücadelesini kaldığı yerden sürdürebilecekleri bir ortamın sağlanabilmesi için bizler canla başla çalışmaya devam ediyoruz.

Geçtiğimiz yıl ‘Avukatlar Günü’nü kutlayamıyoruz’ dememize sebep olan meslek sorunlarının çözümü için somut tek bir adım atılmamışken, mevcut sorunların üzerine deprem felaketinin yaratığı çok ağır ve yeni sorunlar eklenmiş durumdadır. Yaşanan afet sonrası depremlerden ağır şekilde etkilenen illerimizde avukatlık faaliyetini fiilen sürdürmek şimdi çok daha zor bir hale gelmiştir. Deprem bölgesindeki barolarımıza kayıtlı 17 bin 964 avukat ve 3 bin 762 stajyer avukat meslektaşımız, depremin sonuçlarından doğrudan etkilenmiş; 10 bine yakın meslektaşımızın ev veya ofislerinde ağır hasar meydana gelmiştir.

Bu koşullar altında, başta deprem bölgesi olmak üzere, yurttaşlarımızın adalete erişim haklarının güvencesi, dün olduğu gibi bugün de avukatlardır. Güçlü bir savunma makamının, bağımsız yargının ve adil yargılanma hakkının teminatı olduğu bilinciyle; depremden etkilenen tüm meslektaşlarımızın avukat mesleğinin onuruna uygun olarak mesleklerini tekrar icra edebilmeleri ve mesleğimizin bugüne kadar her mecrada dile getirilen köklü sorunlarının bir savunma reformu ile çözümü için Türkiye Barolar Birliği’nin ve tüm baroların mücadelesi birlikte ve tam bir kararlılık içerisinde devam edecektir.

Mesleğimizin içerisine sokulduğu ağır sosyo ekonomik koşulların, avukata dönük şiddet vakalarındaki artışın ve bu mesleği icra ederken önümüze çıkartılan her türlü engelin, özünde vatandaşın en temel hakkı olan savunma hakkına yönelik olumsuz etkilerinin olduğunun bir sefer daha altına çizerek hatırlatmak isteriz. Savunma makamı, tüm bu olumsuz koşullara rağmen dün olduğu gibi bugün de yurttaşlarımızın yanında yer alarak hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını koruma, yargılamanın adil bir şekilde gerçekleşmesini sağlama görevlerini yerine getirmeye devam edecektir.

Bu görev ve sorumluluk bilinci ile kurumsal gelenekleri ve hukuk kurumu olması bakımından avukatların örgütlü gücü olan Tekirdağ Barosu’nun da yalnızca ilimizde değil tüm yurtta insana, doğaya ve tüm canlılara yönelik her türlü hukuk ihlallerine karşı taraf olmasını ve sorumluluğunun gereği olarak tavır almasını sürdüreceğini bir kez daha ifade etmek isterim.

Öte yandan Tekirdağ Barosu mensupları olarak bizler; Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yaşına varmak üzere olduğu şu günlerde, ‘İstiklal, istikbal, hürriyet her şey adaletle kaimdir!’ diyerek bir ulusun kaderini değiştiren Mustafa Kemal Atatürk’ün hedeflediği ülküye ‘bilimin ve aklın ışığından’ vazgeçmeden yürüyen, Atatürk ilke ve inkılaplarını rehber edinen Türk avukatlar olarak hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, insan hak ve özgürlükleri ile Cumhuriyet kazanımlarının korunması mücadelesinde her zaman taraf olacağız.

Onlarca kez yıkıma uğramış bu coğrafyada; derinlere kök salmış umudun, dirayetin ve dayanışma ruhunun, ulusumuza her seferinde düştüğü yerden kalkma kudreti verdiğinin bilinciyle; acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak; her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla, gururla icra edebilmelerini sağlayana kadar kararlılıkla hareket etmeye devam edeceğiz. Adalet inancını umutla yeniden büyüten tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Günü kutlu olsun.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber