Aygun: Esnafa ÖTV muafiyeti sözü niye tutulmadı?

Aygun: Esnafa ÖTV muafiyeti sözü niye tutulmadı?
Yayınlama: 19.02.2024
A+
A-

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vererek,ticari aracını yenileyen taksi, minibüs, dolmuş, midibüs ve otobüs işletmeciliği yapan esnafın aynı cins aracını yenilerken ÖTV ödemeyeceği yönündeki AK Parti vaadini sordu. Aygun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 24 Nisan 2023 tarihinde Bursa Gemlik’te Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü Temel Atma Töreni’nde esnafa söz verdiğini anımsatarak, “Verilen bu söz neden tutulmamıştır? Esnafa verilen sözün tutulması için belirlenen bir tarih var mıdır?” dedi

Aygun, soru önergesinde TÜVTÜRK’ün zorunlu araç muayenelerine son dört yılda yaptığı yüzde 818.6 oranındaki fahiş artışı gündeme getirdi. “TÜVTÜRK tarafından her yıl araç muayene şartlarının sürekli değişmesini engelleyecek misiniz?” diye soran Aygun, zorunlu araç muayene ücretlerinin 2024 tarihinde bir önceki yıla göre yüzde 61 zamlandığını vurguladı. Aygun, “2017 yılından bu yana araç muayene ücretleri yüzde 818.6 artmış oldu. Bu fahiş artışları durduracak önlemler alacak mısınız? Tavan zam artış oranı belirleyecek misiniz?” diye konuştu.

Aygun, çıraklık ve stajda geçen sürelerin emeklilik süresine dahil edilmesi yönünde AK Parti tarafından verilen seçim vaatlerini de anımsatarak, şu sorularayanıt verilmesini talep etti:

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılarak, mesleki ve teknik eğitimleri sırasında kursiyer ve stajyer olarak görev yapmış, sonrasında çırak olarak çalışmış kişilerin mağduriyetini girecek misiniz? Aday çırak, çırak ve mesleki eğitim gören öğrenciler; ilk işe başladıkları tarih itibarıyla uzun vadeli sigorta kolları kapsamına alınacak mıdır?

Ekonomik kriz nedeniyle beli bükülen esnafı rahatlatacak mısınız? Bu konuda kredi kolaylıkları sağlamayı, faizde indirime gitmeyi düşünüyor musunuz?

Saray Haber