Aygun’dan 24 Kasım mesajı: “Öğretmenlerimizin koşulları iyileştirilmelidir”

Aygun’dan 24 Kasım mesajı: “Öğretmenlerimizin koşulları iyileştirilmelidir”
Yayınlama: 24.11.2023
A+
A-

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Aygun mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Ülkemizin kalkınmasının ana taşıyıcısı olan eğitim sisteminin temel unsuru olan öğretmenlerimiz; bilimsel, teknolojik, sanatsal ve kültürel gelişmelerin anahtarı, geleceğimizin teminatıdır. Zor koşullarda görev yapan öğretmenlerimiz, deneyim ve liyakati önceleyen bir anlayışla atanmalı, hak ettikleri maaşı almalıdır. Farklı statüde öğretmen tanımlamaları ile yaratılan eşitsiz sisteme son verilmelidir. Sözleşmeli öğretmenlik ve ücretli öğretmenlik sonlandırılmalı, tüm öğretmenler kadrolu olarak istihdam edilmelidir. Bir uzmanlık mesleği olan öğretmenliğe sınav ile kariyer basamakları konulması doğru değildir. Öğretmenin bilgi birikimi, sınıf performansı, bildiklerini aktarma niteliği dikkate alınmadan üretilecek kariyer basamakları, eğitim sisteminde büyük sıkıntılar üretecektir. Anayasa Mahkemesi’nde iptal edilmesi için başvuru yapılan Öğretmenlik Meslek Yasası, değiştirilmelidir.

Aydınlık bir gelecek, öğretmenlerimizin koşullarının iyileştirildiği bir ortamda sağlanabilir. Sorgulayan ve düşünen gençlerin yetişmesi için, öğretmenlerimizin hem maddi hem de zihni olarak rahat koşullarda olması gerekmektedir.

Atanamayan öğretmen sorunu mutlaka çözülmelidir. Rehberlik, sınıf ve branş öğretmeni sayısının yetersiz olduğu dikkate alınmalı, KPSS’de yüksek puan almasına karşın, kayıtlara “atanamayan öğretmen” olarak geçen gençlerimizin önü açılmalıdır.

Bazı okullarda din görevlilerinin “manevi danışman” olarak görevlendirildiği projelere son verilmelidir. Pedagojik formasyonu olmayan kişilerin okullarda görevlendirilmesinden vazgeçilmelidir. Eğitimde bilimsel, teknik ve felsefi altyapının güçlendirilmesi için sistem laik bir yörüngeye oturtulmalıdır.

Öğretmenlerimizin, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün hedeflediği koşullara erişmesi temennisiyle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten duygularımla kutluyorum.”

 

 

 

 

Saray Haber