Aygun’un ilk yasa teklifi CHP’nin seçim vaadi

Aygun’un ilk yasa teklifi CHP’nin seçim vaadi
Yayınlama: 12.06.2023
A+
A-

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, CHP’nin seçim vaadi olan “stajyer ve çırakların ilk işe başlama tarihlerini emeklilikte sigorta başlama tarihi” olarak kabul eden ve geriye dönük borçlanma imkânı getiren düzenlemesini TBMM Başkanlığı’na sundu

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, partisinin “stajyer ve çırakların emeklilik mağduriyetini giderme” vaadini, yasa teklifi olarak TBMM’ye taşıdı. Aygun, yasa teklifinde; stajyer ve çırakların ilk işe başlama tarihlerini emeklilikte sigorta başlama tarihi olarak düzenlemenin yanı sıra, geriye dönük borçlanma imkanı da getirdi.

Aygun, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yasa teklifinin gerekçesinde, mevcut yasada; stajyer ve çırakların ilk işe başlama tarihinin emeklilik başlangıç tarihi olarak kabul edilmemesi nedeniyle yaklaşık 1.5 milyon stajyer ve çırağın emeklilik tarihlerinin uzayarak, mağduriyet yaşadığını anlattı.

Aygun, bu çerçevede şu bilgileri verdi:
“Mesleki Eğitim Kanunu’nda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası; meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrencilere ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanmaktadır.”

Aygun, yasa teklifi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 38 ve 41. Maddelerinde değişiklik yaptı.

Teklif ile aday çırak, çırak ve mesleki eğitim gören öğrenciler; ilk işe başladıkları tarih itibarıyla uzun vadeli sigorta kolları kapsamına alındı. Böylece çıraklık ve staj süreleri, emeklilik hesabına dâhil edildi.

Diğer değişiklik ile de aday çıraklık, çıraklık veya staj süreleri;  “geriye dönük borçlanma hakkı” kapsamına alındı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber