Başkan Atakan: Saray Kooperatifi en iyiler arasında

Başkan Atakan: Saray Kooperatifi en iyiler arasında
Yayınlama: 23.06.2021
A+
A-

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri 29. Bölge Birliği Başkanı İsmail Atakan, “Saray Esnaf Kefalet Kooperatifi gerek takip oranı gerekse de esnaf ve sanatkarlara verdiği destekler ve sistemli çalışmalarıyla bölgemizde en iyi kooperatifler arasında yer almayı başarmıştır” dedi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri 29. Bölge Birliği Yönetim Kurulu toplantısı dün saat 11.00’da Saray Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifinde gerçekleştirildi.

Saray Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Özen’in ev sahipliğindeki toplantı geniş katılımla gerçekleşti. Bölge Birliği Başkanı İsmail Atakan’ın başkanlık ettiği toplantıda pandemi sürecinde esnafın yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Toplantı sonrası Yönetim Kurulu adına bir açıklaması yapan, Bölge Birliği Başkanı İsmail Atakan şunları ifade etti:
“Trakya Bölgesinde Tekirdağ Kırklareli ve Edirne il ve ilçelerinde faaliyet gösteren 27 kooperatifimiz bulunmaktadır. Bu kooperatifler merkezi Tekirdağ ilimizde bulunan 29. Bölge birliğimize bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

Esnaf ve sanatkarlarımızın işletmelerinde ki oluşan finansal, makine, teçhizat, ticari araç, işyeri gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan bu kooperatiflerimiz ülkemizde ve tüm Dünya’da hiçbir aksaklık yaşanmadan çalışan finans kuruluşlarıdır.

Esnaf ve sanatkârlarımızın yatırım yapmalarında, ekonomik, sosyal, kültürel ihtiyaçlarını karşılamada Türkiye Halk Bankası kaynaklarından kooperatiflerimiz kefaletiyle destek kredileri pandemi döneminde de ara vermeden devam etmiştir.

Esnaf kefalet kooperatifi olarak halk bankası şubelerimiz ile birlikte tüm esnaf ve sanatkârlarımıza gerekli finansal desteği sağlamak üzere çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifi olarak Türkiye Halk bankası kaynaklarından 60 aya kadar %9.5 faiz oranı ile işletme kredisi , %9.5 faiz oranı ile 10 yıl vadeli işyeri edinme kredisi, ayrıca 7 yıl vadeli 84 ay taksitle ve %9.5 faiz oranı ile ticari araç edinme kredilerini periyodik verilmeye devam etmektedir.

Salgınla mücadele dönemin de zaman zaman esnaf ve sanatkarlarımızdan bazı meslek grupları işyerlerini kapatarak faaliyetlerine uzun bir süre ara vermek zorunda kaldılar. Bazı meslekler ise vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere ilgili bakanlıklarımız tarafından belirlenen kuralara uymak koşuluyla bir taraftan kendi sağlıklarını ve ailelerinin sağlılarını korumaya çalışırken bir taraftan da vatandaşlarımızın kısmi hizmet vermeye gayret etmişlerdir.

Dolayısı ile salgınla mücadelede vatandaşlarımıza büyük görevler düşerken ülke ekonomisinin bel kemiği olan esnaf ve sanatlarımız sürece maddi manevi fedakârlıkta bulunarak büyük bir katkı sağlamışlardır. Tüm halkımız salgının bir an önce bitmesini temenni ederken tek geçim kaynağı işyerleri olan tamamen kapalı esnaflarımız ise dükkânlarının açılacağı günü dört gözle beklemişlerdir.

Sürece katkı sağlamak için esnaf ve sanatkârlarımızın yaşadığı sıkıntıları beraberce aşabilmek için ve bu yükün altından hep birlikte kalkabilmek için ticaret kararları doğrultusunda bazı kolaylıklar sağlanmıştır.

Bunlardan bazıları:
1-) 2020 yılı içerisinde ülke genelinde Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve Halk Bankasından kişi başı üst limit 25.000 Türk lirasına kadar olmak üzere esnaf destek kredisi kullandırımı gerçekleştirildi.
2-) 2020 yılı içerisinde Nisan, Mayıs, Haziran aylarına denk gelen taksitleri ve takip eden taksitler faizsiz olarak ertelendi.
3-) 2020 yılı Temmuz, Ağustos, Eylül aylarına denk gelen taksitler diğer taksitlere ilave edilmek suretiyle ertelendi.
4-) 2020 yılı Kasım, Aralık, aylarına denk gelen taksitleri ertelenmeye dahil edildi.
5-) 2021 yılı içerisinde 1 Ocak 2021 tarihleri ve 30 Haziran 2021 tarihleri arasında kooperatifimize ödemesi olan Esnaf ve Sanatkârlarımız dilerse taksitlerini Temmuz 2021 tarihine erteleme imkânı verildi.
6-) 13 Temmuz 2020 ile 31 Temmuz 2020 tarihleri arasında uygulanan yeniden yapılandırma uygulaması ile kooperatifimize ödemesi takibinde bulunan ortaklarımızın borçları %10 faiz oran ile 24 aya kadar taksitlendirilecektir yeniden yapılandırılmıştır. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Esnaf ve Sanatkârlara yönelik destek paketleri ile Esnaf ve Sanatkârlarımıza her zaman destek olan Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a, TESKOMB Genel Başkanımız Abdülkadir Akgül’e  ve Halk Bankası Genel Müdürlüğümüz Osman Arslan’a  Halk Bankası Şube Müdürlerimize  Esnaf ve Sanatkârlarımız adına şükranlarımızı sunarız.

Bizleri bölge birliği olarak aylık mutat toplantılarımız sırayla birliğimize bağlı olan kooperatiflerde yaparak o bölgede ki kooperatiflerimizin ve esnaflarımızın taleplerini isteklerini dinleyip çözüm üretmek için çalışıyoruz. Bu ay ki toplantımız da Saray Esnaf Kefalet Kooperatifinde gerçekleştirilmek üzere toplandık.

Halk Bankası Genel Müdürlüğü aylık risk grubu değerlendirmelerine göre kooperatifimizin çalışmaları, arasında Saray Esnaf Kefalet Kooperatifi gerek takip oranı gerek Esnaf ve Sanatkârlar verdiği destekler ve sistemli çalışmalarıyla bölgemizde en iyi kooperatifler arasında yer almayı başarmıştır. Başarılı çalışmaları ile görev yapan başkan ve yönetim kurulu arkadaşlarımızla bölge birliğimiz adına teşekkür ederiz.

Gerçekleştirmiş olduğumuz 29. bölge birliği yönetim kurulu aylık olağan toplantımızın başta Saray Esnaf ve Sanatkârlarımıza daha sonrada tüm teşkilatımıza hayırlara vesile olmasını diler tüm Esnaf ve Sanatkârlarımızın işlerinizde bol bereketli kazançlar dilerim.”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Emre girçek dedi ki:

    KonuşmalArının bile saray belediye başkanı tatafından yazıldığı belli olup kendi hür idaresiyle konuşamayıp ve aday olamayıp başkaları tarafından ön plana çıkarılmış bir kişinin esnaf dostu Ali özen karşısında şansı en fazla yüzde birdir seçimin açık veya kapalı oylama olması sonucu çok değiştirmez

Saray Haber