Bir babanın feryadı: Çocuğumun eğitim hakkı elinden alınıyor

Önder Yıldız hiperaktif bir çocuğun, Abdullah Yıldız’ın, babası. Önder Yıldız, 12 yaşında olan Abdullah’ın temel eğitimini tamamlayabilmesi için 6 yıldır gece gündüz demeden yoğun bir çaba sarf ediyor. Bu çabaya karşın Saray İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, okul müdürlerinin ve öğretmenlerin olumsuz yaklaşımları nedeniyle Abdullah’ın psikolojisinin her geçen gün daha da bozulduğunu iddia eden Yıldız, “ Tek isteğim oğlumun temel eğitimini tamamlayabilmesi. Ama Oğlumun sürekli okul değiştirmesi sorunlarının ağırlaşmasına, eğitim sisteminden ve yaşıtlarından kopmasına neden olmaktadır” ifadelerini kullanıyor

Bir babanın feryadı: Çocuğumun eğitim hakkı elinden alınıyor
Yayınlama: 11.12.2023
A+
A-

Önder Yıldız, oğlu Abdullah’ın yaşadığı süreci şu ifadelerle anlattı:
“Oğlum Abdullah Yıldız 06.01.2012 doğumlu, ‘Hiperaktif’ bir çocuk. Bundan dolayı kimi rahatsızlıkları var. Bilindiği gibi, Hiperaktivite, olağandışı hareketlilik veya anormal derecede aktif olma durumuna denilmektedir. Diğer bir deyişle ise çocukların kendini kontrol edemediği psikolojik bir hastalıktır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite okuldaki en önemli problemlerden biri. Bu tür çocuğun; bir şeye yeterince konsantre olmaması, çabuk sıkılması, öğrenme güçlüğü, devamlı hareket halinde olması, odaya girdiğinde her şeyi karıştırması gibi belirtileri olur. Uygun eğitim verilmezse aksi halde, okul uyumları az oluyor. Ancak basit tedavilerle çok başarılı çocuklar oluyorlar. Öğrenme güçlüğü bir hastalık değildir, yalnızca bir öğrenme farklılığıdır.

Ben, eşim Dilek ve oğlum Abdullah Tekirdağ İli, Saray İlçesi- Çukuryurt Mahallesinde ikamet etmekteyiz. Abdullah okula Çukuryurt İlkokuluna 6 yaşındayken başladı, oğlum şimdi 12 yaşında, eğitime ilk başladığı dönemden beri öğretmenler ve okul idaresi ile sorun yaşıyoruz.

Biz anne ve baba olarak çocuğumuzun tedavisi ile sürekli ilgileniyor, ilaçlarını sürekli kullanmasını sağlıyoruz. Buna karşın okul idaresi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü oğlumun sürekli okul değiştirmesine karar veriyor, üstelik bizi hiç dikkate almadan.

Oğlumun hastalığı ile ilgili rapor ve belgeler T.C. Sağlık Bakanlığı Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi, T.C. Sağlık Bakanlığı Çorlu Devlet Hastanesi gibi kurumlar tarafından verildi. Böyle olmasına karşın Saray İlçe Eğitim Müdürlüğü ve okul yönetimleri oğlumu bir okuldan başka bir okula veriyorlar. Sorunu çözmek yerine oğlumu bir top gibi kullanıyorlar.

Oğlum Abdullah Yıldız ile ilgili raporlar, aldığı tedavi ve hiperaktif olduğu konusundaki bilgiler ellerinde olduğu halde çocuğuma bir ‘yaramaz çocuk’ muamelesi yaparak sürekli okulunu değiştirerek derin bunalımlara sokuyorlar. Bunu yaparken okul disiplin kurulunu da arkalarına alıyorlar.

Saray Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürleri ve oğlumun öğretmenleri hiperaktif bir öğrenciye nasıl yaklaşılması, nasıl eğitim verilmesi konusunda yetersizler, bu konuda da bir çözüm üretmekten acizler.

Oğlumun rahatsızlığını belirten belgeleri, tedavi sürecini ve alması gereken eğitim konusunu yıllardır, onlarca defa başta Saray İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Saray Kaymakamlığına, Tekirdağ Valiliğine, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına, ‘Cimer’ İletişim Başkanlığına yazdığım halde, oğlumun okulunun değiştirilmesi sürüyor, oğlumun gereksinimine uygun bir eğitim ve rehberlik verilmemektedir. Oğlumun sürekli okul değiştirmesi sorunlarının ağırlaşmasına, eğitim sisteminden ve yaşıtlarından kopmasına neden olmaktadır.”

Haber: Hüseyin Duygu

Saray Haber