Büyük Halk Buluşması: TKP gelir her şey değişir

Büyük Halk Buluşması: TKP gelir her şey değişir
Yayınlama: 11.04.2023
A+
A-

Türkiye Komünist Partisi, Ankara Atatürk Spor Salonu’nda seçimler öncesi ‘Büyük Halk Buluşması’ düzenledi. Türkiye’nin dört bir yanından binlerce yurttaşın bir araya geldiği Büyük Halk Buluşması’nda, Tekirdağ Milletvekili Adayları da kamuoyu ile paylaşıldı

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Pazar günü Ankara Atatürk Spor Salonu’nda “Büyük Halk Buluşması” başlığıyla 14 Mayıs seçimleri öncesinde bir buluşma gerçekleştirdi.

Ankara Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen TKP’nin Büyük Halk Buluşması’na Türkiye’nin dört bir yanından binlerce TKP üyesi ve dostları katıldı. Türkiye’nin 81 ilinden gelen 600 TKP milletvekili adayı da buluşmada yerini alırken, TKP emekçilerin sesi olacak adaylarını da bu toplantıyla tanıttı.

“Büyük Halk Buluşması”nın sunucusu gazeteci-yazar Enver Aysever, açılış konuşmasında “Çok yakın çevremizde parti genel merkezlerinde birinci sıra, üçüncü sıra paylaşmaya çalışan siyasetçiler var. Bunların bir kısmı da faşist. Burada da Türkiye’nin devrimcileri bulunmakta. Antakyalı bir ailenin çocuğu olarak, burada olarak bir kere daha ne kadar doğru bir karar verdiğimi anlamış oldum. TKP, deprem bölgesinde tarihi bir başarıya imza attı. İyi ki komünistler var” dedi.

Kemal Okuyan: Şimdi umudu çoğaltmak zorundayız
Büyük Halk Buluşmasında binlerce yurttaşa seslenen TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, şunları ifade etti:

Komünist adıyla Türkiye’de iktidara gelmek mümkün mü?
Komünizm ortakçılıktır, eşitliktir. Komünizm insanın insanı sömürmesine engel olmaktır, bunun için mücadele ediyoruz. Biz bunları istiyor. Kendinize başka bir isim bulsanıza, komünist ismi çok sert, diyorlar. Biz sahtekar mıyız kendimizi gizleyelim. Biz ikiyüzlü müyüz başka partiler gibi, kendimizi saklayalım. Biz Türkiye Komünist Partisi’yiz. Komünist olduğumuzu söyleyerek iktidara geleceğiz.

TKP adıyla ilk çalışmaya başladığımız zaman köylere mahallelere gittiğimizde “Siz kimsiniz?” diye soruyorlardı. “Aaa, estağfurullah” diyorlardı. bugün gittiğimizde “Aaa, biz sizi tanıyoruz, siz iyi insanlarsınız, iyi işler yapıyorsunuz” diyorlar.

TKP neden HDP’nin başını çektiği ittifaka dahil olmadı?
Bir seçim düşünün ki, sadece milletvekillikleri pazarlıkları, ittifaklar konuşulsun. Biz başka şeyler konuşulsun, Türkiye karanlıktan nasıl kurtulur, bu konuşulsun istiyoruz. Tabii ki siyasette ittifaklar olacak. Bizim HDP içerisinde dostlarımız var, tabii ki var. HDP bir siyasi parti olarak haksızlığa, zulme uğrayan, şu anda da kapatılma tehlikesi altında bir parti. Bununla dayanışma sonsuz. İttifaklık başka bir şey.

HDP’li yöneticiler belli aralıklarla Türkiye’de patronların en tehlikeli örgütü olan TÜSİAD’la ara ara görüşüyor, fikir alışverişinde bulunuyorlar, kaynaşıyorlar. Bizim için TÜSİAD mücadele edilmesi gereken düşman bir örgüttür. Biz emekçi halka düşman olanlarla yan yana gelenlerle bir arada olanlar hareket etmeyiz, ittifak da kurmayız.

‘Şeyh Sait’e yoldaş diyip, NATO’ya hayır diyemeyenlerle TKP ittifak olmaz’
Şeyh Sait’e yoldaş diyenlerle, biz bir arada olamayız, ittifak olamayız.‘NATO’ya hayır’ diyemeyenlerle de Türkiye Komünist Partisi ittifak olamaz.

TKP ‘bölücü’ mü?
Neden bölücü olalım, neden? TKP bir şey olacaksa, ‘yıkıcı’ bir partidir. Neyi yıkacağız biz? Bu köhnemiş düzeni, bu karanlığı, bu yobazlığı, NATO’nun teslim aldığı düzeni yıkacağız; yerine adil, eşitlikçi, özgürlükçü bir ülke kuracağız. TKP’ye ‘bölücü’ diyenlere “höst” deriz.Güçlü bir ülke, birliğini sağlamış bir ülkedir. TKP aşağıdan yukarıya demokrasiye inanan bir partidir. Demokrasi ve örgütlenme tabandan başlayacak. TKP özerklik, yerelciliği desteklemez; bunlar uluslararası tekellerin planları. Biz merkezi planlamadan yanayız. Neden? Çünkü biz Türkiye’nin dört bir yanında yaşayanların eşit yaşamasını istiyoruz. Biz Türkiye’nin birliğinin dayanağıyız.

Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmak komünistlere mi kaldı?
TKP 103 yaşında. Bu 103 yıl içinde, bu ülke büyük acılar çekti; darbeler gördük, baskı gördük, işsizlik gördük, depremde enkaz altında kalmayı gördük. Türkiye bundan ibaret mi? Behice Boranlar, Nazım Hikmetler, Laz İsmailler, Deniz Geçmişler, Mahir Çayanlar… Bunlar da var. İşçi direnişleri var, kadın direnişleri var. Bu ülkenin bir de devrimci bir dönemi var.Partimizin kurulduğu dönem Türkiye’nin devrimci dönemidir. Yanı başımızda Ankara’da bir meclis kuruldu. Bu kavgada, bu kurtuluş ve kuruluş mücadelesinde komünistlerin kanı var. Komünistlerin mücadelesinin olduğu bir yere nasıl olur da cumhuriyete sahip çıkmayız?
O yüzden bir yeniden diyoruz. “2023 Yeniden” diyoruz.

TKP oyları mı bölüyor?
Bu bir soru değil, tehdit: Oyları bölmeyin diyorlar.
Evet, oyları bölüyoruz. Amerikancılarla bağımsızlıkçılar arasındaki oyları, emekle sermaye arasında oyları bölüyoruz.
Bizim de bir çift laf etme hakkımız var. Biz de “Sosyalistlerin oylarını bölmeyin” diyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz.”

Büyük Halk Buluşmasında TKP’nin Milletvekili Adayları kamuoyu ile paylaşıldı. TKP’nin Tekirdağ Adayları şu isimlerden oluştu:
Hasan Koçak – Makine Teknikeri
Polat Onar –İşçi
Yeliz Karbuz-Eczane Teknikeri
İlhan Sülün-Emekli
Muhsin Zaman-Baklava Ustası
Mehmet Bayırlı-Emekli Öğretmen
Sadık Çiçek-İşçi
İdil Zeynep Öztürk Aktaş-Avukat

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber