Canoğlu’ndan Özmen’e ‘Kırsal Mahalle’ ziyareti

Canoğlu’ndan Özmen’e ‘Kırsal Mahalle’ ziyareti
Yayınlama: 26.01.2021
A+
A-

CHP Saray İlçe Başkan V. Hakkı Canoğlu, Saray Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Özmen’i ziyaret etti. Köyden mahalleye dönen yerleşim yerlerinin kırsal mahalleye dönüştürülmesinin önünü açan yasa hakkında Özmen’le fikir alışverişinde bulunan Canoğlu, “CHP olarak Safaalan Mahallesi gibi yerleşim yerlerinin kırsal mahalle ilan edilmesini destekliyoruz” dedi

CHP Saray İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ayben Gülümser ile birlikte Safaalan Mahallesi’ni ziyaret eden CHP Saray İlçe Başkan V. Hakkı Canoğlu, kırsal mahalle düzenlemesi hakkında Safaalan Mahalle Muhtarı Mehmet Özmen’le fikir alışverişinde bulundu.
“DESTEKLİYORUZ”
CHP’nin Köyden mahalleye dönen yerleşim yerlerinin kırsal mahalleye dönüştürülmesini desteklediğini söyleyen Canoğlu, “Büyükşehir yasası ile köyden mahalleye dönen yerleşim yerleri yukarıda saydığımız kazanımların hepsine 2022 yılı sonuna kadar sahip olduğunu biliyoruz ve 2023 yılı Ocak ayı itibariyle merkez mahalleler ile aynı şartlarda emlak vergisi, imar harçları ve su faturası ödemek zorunda kalacaklar. Bu durumda insanların kırsal mahallelerde yaşamasının hiç bir avantajı kalmayacak. Eski tabirle köylerden merkez mahallelere hatta başka ilçelere göçler yaşanacak. Yükselen maliyetlerden dolayı kırsalda yaşayan insanlar ticaret yapmayacak, bağ bahçe işlemeyecek ve üretim azalacak. Kırsalda hayat zorlaşacak ve maalesef yavaşlayacak. Bu durumun önüne geçmek için yasalarla belediye meclislerine verilen yetki kullanılarak bu bölgelerin kırsal mahalle ilan edilmesini CHP olarak destekliyoruz” dedi.
NE OLMUŞTU?
6 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7254 Sayılı Kanun” ile mahalleye dönüşen köy ve beldelerle ilgili önemli bir düzenleme yapıldı.
Yasaya göre;“Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç 90 gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal mahalle kabul edilecek”.
Peki, bu yerleşim yerleri kırsal mahalle olarak kabul edilirse ne gibi kazanımları olacak?
1- Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde; gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf tutulacaklar.
2- Ayrıca bu bölgelerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanacak.
3- Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmaz; anılan kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları yüzde 50 indirimli uygulanacak,
4- Kırsal mahallelerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için yüzde 50’sini, konutlar için yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber