CHP’li Yontar: “Emeklilerle dalga geçmeyin”

CHP’li Yontar: “Emeklilerle dalga geçmeyin”
Yayınlama: 10.10.2023
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, emeklilere verilecek olan 5 bin liraya tepki gösterdi.  Emeklilere sadaka verilmeye çalışıldığını belirten Yontar, “Emeklilerimize 1 defaya mahsus para verileceğine insan onuruna yakışır maaş verilmelidir. Emeklilerle dalga geçmeyin” dedi

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar,  emeklilere bir defaya mahsus verilecek olan 5 bin lira ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
EMEKLİLERİMİZE İNSAN ONURUNA YAKIŞIR MAAŞ VERİLMELİDİR
Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emeklilere 1defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapılacağını söylediğini hatırlatan Vekil Yontar, çalışan emeklilerin uygulamadan muaf olduğunu belirtti.  En düşük emekli maaşının 7 bin 500 lira olduğunu 1 defaya mahsus olarak verilen 5 bin liranın Temmuz-Aralık 6 ay için hesaplandığında ayda bin liraya dahi denk gelmediğini ifade eden Yontar, “Emeklilerimize 1 defaya mahsus para verileceğine insan onuruna yakışır maaş verilmelidir. Emekliler yıllarca ödedikleri primlerin karşılığını almalıdır. 2023 yılının Eylül ayı itibariyle dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 13 bin 334 lira, yoksulluk sınırının ise 43 bin 433 lira olduğu ülkemizde bu verilen 5 bin lira emekliliklerimize nefes aldırmaktan hayli uzaktadır. “ dedi.
EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET OLMALI
Enflasyon ve hayat pahalılığının devam etmesi durumunda emeklilerin en çok ezilen kesim olmaya devam edeceğini vurgulayan Yontar, “Gerçekten emeklilerimizin faydasına olacak bir iş yapmak istiyorsanız en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine çıkartırsınız. Ülkemize yıllarca çalışarak hizmet etmiş emeklilerimizi sefalete sürüklemeyi bırakın ve acilen gerekeni yapın.” diye konuştu.

Saray Haber