CHP’li Yontar: “Toplum açlık ve yoksulluk çekiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, 20 milyon insanın sosyal yardımlardan yararlandığını belirterek, toplumun açlık ve yoksullukla mücadele ettiğini söyledi

CHP’li Yontar: “Toplum açlık ve yoksulluk çekiyor”
Yayınlama: 18.12.2023
A+
A-

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Türkiye Büyük Millet Meclisinde devam eden bütçe görüşmeleri sırasında partisi adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2024 yılı bütçesi üzerine söz aldı.

Bakanlığın bütçesinin 2024 yılı için 334 milyar 349 milyon TL olarak belirlendiğini bunun bütün bütçenin yüzde 3’üne denk geldiğini ve bu bütçenin oldukça yetersiz olduğunu ifade eden Yontar, “Türkiye’de sosyal yardım yapan kurumlar sadece bakanlıklar sınırlı değil; Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı,Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür ve Türkiye Taşkömürü Kurumu, illerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik vakfı, belediyelerin sosyal yardımları. Bu kadar yapı yetmezmiş gibi bir de biz Aile ve Gençlik Fonunu sayenizde oluşturduk ve siz burada onay verdiniz bu fona. Bu kadar çoklu bir yapının acilen tek merkezden organize edilmesi gerekmektedir çünkü yardımlarda mükerrerlik doğmakta, yardım yapılan aile sayısı tam olarak belirlenememektedir.” dedi.
20 MİLYON İNSAN SOSYAL YARDIMLARDAN YARARLANMIŞ
Toplumun yarısından fazlasının açlık ve yoksulluk sınırının altındaki 11 bin 400 liralık asgari ücretle geçinmekte olduğunu belirten Vekil Yontar, “2022 yılında sosyal yardımlardan toplam 4,5 milyon hane yararlanmış, 1 haneyi 4 kişi olarak alırsak aşağı yukarı 20 milyona yakın insanımız yoksullukla mücadele etmektedir. 2002 yılında, AKP iktidara geldiğinde, sosyal yardım alan hane sayımız 1 milyon iken, bunlara yapılan yardım 1,3 milyar TL iken 2023 yılında 4,5 milyon haneye harcanan rakam 258,5 milyar olmuş. Bu rakam 2024 bütçesinde tüm sosyal yardımlarla 497 milyara gelmiştir. Burada bütçe rakamının 2023’ten 2024’e yüzde 100 artmasının en büyük nedeni olarak da yerel seçimlerin gelmesi olarak görmekteyim.” diye konuştu.
“SEÇİM ÖNCESİ DAĞIT, SEÇİM SONRASI SÜRÜNDÜR”
AKP iktidarınızın sosyal politikasının yoksulluğu aşmak yerine idare etmek olduğunun altını çizen Yontar ,”Muhtaç bırakmak ve bunu da her zamanki gibi siyasi olarak kullanmak. ‘Seçim öncesi dağıt, seçim sonrası süründür.’ düsturunu kullanıyorsunuz. Bakanlığınız yoksulluğun ve yaptığı yardımların artmasıyla övünmekte; yoksulluk yardımı övünülecek bir konu değildir, siz yoksulluğu azaltırsanız övünebilirsiniz. Bir de aile birliğinden bahsediyoruz fakat ne yazık ki televizyonlarda ahlaksız dizileri, hırsızlığı, mafyayı, çok eşliliği, kırdıyı dövdüyü, silahı meşrulaştıran dizi ve filmleri göstererek aile ve toplum birliğinin bozulmasına sebep oluyorsunuz.” şeklinde konuştu.
Eğitim sisteminin 4+4+4 yaparak kız çocuklarının eğitimden uzaklaştığını aktaran Yontar, şunları söyledi:
“Kadınları sosyal hayat ve çalışma hayatından uzaklaştırarak onların daha fazla doğum yapmasını ve evlere kapanmasını desteklediniz. Kadınlarımızın üçte 1’i işsiz, 4 gencimizden biri işsiz. Türkiye’de en zengin yüzde 20’lik kesim gelirin yüzde 48’ini alırken en yoksul yüzde 20’lik kesim de gelirin sadece yüzde 6’sını alabiliyor. Yoksulluğu bitirmeniz için özellikle kadınlarımıza ve gençlerimize istihdam alanı yaratmalısınız.”
“YAŞLI BAKIM MERKEZLERİMİZ YETERSİZ KALMAKTADIR”
8,5 milyona yakın 65 yaş üstü vatandaş olduğunu bu vatandaşların en az yüzde 90’ının kronik bir hastalığı bulunduğunu söyleyen Yontar, “Bu yaşlı nüfus diğer nüfusa göre daha çok yoksul ve özellikle kadın yaşlılarımız erkeklere göre daha da yoksuldur. Huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerimiz bu yaşlı nüfusa hizmet vermekte maalesef ki yetersiz kalmakta çünkü bakanlığa bağlı 169 huzurevimiz ve 18 bin yatak kapasitemiz var, özelde 266 huzurevi ve yine 18 bin yatak ve belediyelere bağlı da 3 bin yatak mevcut. Tekirdağ’da yaklaşık 108 bin yaşlımıza karşılık 650 yatak kapasitesine sahip huzurevleri var. Bu da kapasitenin ne kadar düşük olduğunu ve yaşlılarımıza hükümet olarak sahip çıkamadığınızı göstermektedir.” ifadelerini kullandı.
Yontar, Tekirdağ’daki Süleymanpaşa Huzurevinin deprem tehlikesi nedeniyle acilen boşaltılarak yaşlıların Malkara’da kapasitesi ful dolu olan huzurevine gönderildiğini ama bakım merkezinin yıkılmadan bekletildiğini aktardı.
“TÜRKİYE’DE ENGELLİLERİN SADECE 1 MİLYONU İSTİHDAM EDİLMEKTE”
Engelli bireylerin istatistiki bilgileri en son 2011 yılında yapıldığını bunun da nüfus ve konut araştırmasıyla yapıldığını buna göre de 4 milyon 876 bin engelli vatandaşın olduğunu ifade eden Yontar, “TÜİK verilerine göre 10 milyona yakın engelli vatandaşımız var, Engelli Sağlık Kurulu Raporu’na göre ise 3 milyon 40 bin engelli kaydı bulunmakta; ne kadar acı, 3 farklı kurum, 3 farklı sonuç; elimizde gerçek veri maalesef ki yok.  20 Şubat 2019 yılında yayınlanan yönetmelikle engellilik düzeyi ‘evet-hayır’ ibaresiyle belirtilirken sonrasında ‘tam bağımlı’, ‘kısmi bağımlı’, ‘bağımsız’ ibaresine dönünce çok sayıda raporun engellilik oranında değişiklik olmuş, bu da ciddi mağduriyetler yaratmış. 50 kişinin üzerinde çalışan özel sektörde yüzde 3, kamuda yüzde 4 engelli çalıştırma kotası bulunmasına rağmen Türkiye’de engellilerin sadece 1 milyonu istihdam edilmekte. Denetim ve yaptırım maalesef ki yok. Engelli vatandaşlarımızın ücretleri SGK kapsamından çıkarıldı, Sosyal Yardımlaşma Vakfına devredildi. Engelli aylıkları hak temelinden muhtaçlık temeline geçişe zemin oluşturdu. Asgari ücretin dörtte 1’ini almakta engelli vatandaşımız, bu aylıkların bakanlık tarafından acilen değiştirilmesini, düzeltilmesini talep etmekteyiz.” dedi.

Saray Haber