Çorlu Tren Katliamı’nda gerçek sorumlular yargılanmadı

<strong>Çorlu Tren Katliamı’nda gerçek sorumlular yargılanmadı</strong>
Yayınlama: 11.01.2023
A+
A-

Çorlu’da 7’si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren katliamına ilişkin davanın 12’nci duruşması bugün görülecek. Duruşma öncesi davanın avukatlarından tutuklu Can Atalay sosyal medya hesabından kamuoyuna seslendi

Çorlu’ya bağlı Sarılar Mahallesinde, 8 Temmuz 2018’de meydana gelen tren katliamında 7’si çocuk 25 kişi yaşamını yitirdi, 300’den fazla kişi ise yaralanmıştı.

Gezi davasında hakkında tutuklama kararı verilen Can Atalay, avukatlığını yaptığı Çorlu tren katliamı davasının duruşması öncesi cezaevinden kamuoyuna çağrıda bulundu.

Atalay’ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Yeni yıl dileklerimizi bir temenniden çıkarıp, gerçekleştirmek uğruna tüm varlığımızla mücadele etmemiz gereken çok önemli bir yıla girdik. Gönül isterdi ki mücadelemize, olmam gereken yerde duruşma salonlarında ve sokakta devam edebileyim.

Ancak malum, bir süre daha buradayım. Ülkenin en temel problemlerinden biri olan sosyal cinayet düzeni ve bu düzenin koruyuculuğunu yapan cezasızlık pratiği, tüm hızıyla sürüyor. Bu düzenin en acı örneklerinden biri de, şüphesiz #ÇorluTrenKatliamı.

25 yurttaşımızın katledildiği Çorlu Tren Katliamı Davası’nın bir sonraki duruşması, yarın Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Katliamın üzerinden 4,5 yıl geçmesine rağmen gerçek sorumluların yargılandığı bir yargılama faaliyeti henüz gerçekleşmiş değil.

‘TCDD, bu tür tehlikeleri önlemeye ehil değil’

Resmi makamlar, bu katliamda yoğun yağışı sebep göstererek sorumluluktan kurtulmaya çalışsalar da bilirkişi raporları menfezlere yönelik bakım, onarım ve tadilat yapmayan TCDD’nin bu tür tehlikeleri önlemeye ehil bir organizasyon yapısı olmadığını açıkça ortaya koymuştur.

Gerçek sorumluların sanık koltuğuna oturduğu bir yargılama faaliyeti henüz gerçekleşmediği gibi bu süreçte yakınlarını kaybeden aileler, ailelerin avukatları, gazeteciler ve milletvekilleri hedef gösterildi ve hatta yargılandı.

Tüm bu yaşananlar, karşımızda sistematik bir irade olduğunu, Devletin temel görevi olan kamu hizmetini piyasalaştırıp yurttaşın canı ile maliyet hesabı yapanın da, sosyal cinayet düzenini besleyip failleri saklayanın da aynı sistematik iradeden güç aldığını bizlere gösteriyor.

Bir sosyal cinayetin daha cezasızlıkla sonuçlanmaması ve katliamın gerçek sorumlularının yargılanması için kamuoyunu 11 Ocak 09:00’da Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşecek bu davada yakınlarını kaybeden ailelerin yanında olmaya ve bu davaya sahip çıkmaya davet ediyorum.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber