Danimarka-Türk şiir akşamı büyük ilgi gördü

Danimarka-Türk şiir akşamı büyük ilgi gördü
Yayınlama: 24.01.2024
Düzenleme: 24.01.2024 11:32
A+
A-

Tüm dünyada savaşlar ve çatışmalarla umutların neredeyse tükenme noktasına geldiği bir dönemde, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da umutları yeşertmek için Türkçe ve Danca şiirlerin okunduğu, türkülerin söylendiği coşkulu geleneksel Danimarka-Türk şiir akşamına şiirseverler büyük ilgi gösterdi.

Danimarka’da 30 yıldır geleneksel hale gelen ve pandemi dönemi hariç her yıl tekrarlanan Danimarka-Türk şiir akşamının bir yenisi Kopenhag’da, Karens Minde Kültür Merkezi’nde 18 Ocak Perşembe akşamı gerçekleşti.

Şiir akşamına Danimarkalı şairler; Niels Hav, Pia Tafdrup, Sten Kaalö, Salim Abdali, Lars Thorkild Björn ve yazar-çevirmen Hüseyin Duygu katıldı.


T.C Kopenhag Büyükelçisi Hakan Tekin, Kültür ve Turizm Müşaviri Derya Şerbetçi Acar etkinliğe katılanlar arasındaydı.

Salonun tıklık tıklım dolduğu şiir etkinliğine katılanlar arasında T.C Kopenhag Büyükelçisi Hakan Tekin, Kültür ve Turizm Müşaviri Derya Şerbetçi Acar, Kopenhag eski Emniyet Müşaviri ve yazar-şair Feyzullah Arslan ve sanat dünyasının Danimarka’nın tanınmış simaları da vardı.


Danimarka’ya bir ziyaret gerçekleştiren Kopenhag eski Emniyet Müşaviri ve yazar-şair Feyzullah Arslan’da şiirseverler arasındaydı.

Kopenhag’da yaşayan müzisyen Fuat Talay da bağlaması ve gitarı eşliğinde seslendirdiği türkülerle geceye ayrı bir renk kattı. Talay’ın İsveçce seslendirdiği İsveç halk şarkısı ve Sabahattin Ali’nin şiirinden Zülfü Livaneli’nin derlediği Leylim ley türküsüne salondaki şiirseverler eşlik etti.

Türkiye’de müzik öğretmenliği eğitimi alan ve değişik müzik gruplarıyla müzik çalışmaları yapan Talay, 90’lı yılların sonlarında İsveç’e geldi ve müzik çalışmalarını İsveç’te de devam ettirdi. Daha sonraki yıllarda Danimarka’ya yerleşen Talay, Türkiye’de başladığı müzik öğretmenliği eğitimini Kopenhag’da tamamlayarak müzik ve bağlama öğretmenliği yapmaya başladı. Fuat Talay “Efkar – Back to Anatolian”, “Sofisticated”, “Sofisticated”in ikinci albümü ve son olarak da “İz” adlı albümünü çıkardı.


Müzisyen Fuat Talay.

Hüseyin Duygu ve Niels Hav’ın girişimi, Kopenhag Yerel Yönetiminin desteği, Karens Minde Kültür Merkezi, Sydhavns Kütüphanesi, Danturk.com ve Haber.dk online gazetelerinin işbirliği ile gerçekleşen şiir akşamı bu yıl 31. sini gerçekleştirdi.

Etkinlikte 30 yıllık şiir etkinliklerine konuk olan ve şu an aramızda olmayan şairler; Kemal Özer, Murat Alpar, Henrik Nordbrandt, Klaus Bovbjerg, Erik Stinus ve daha bir çok şair anıldı.

Şiir etkinliğinde yeni kuşak şairlere de yer verildi. Danimarka’da yaşayan Sevim Demirci’nin ‘Soğuk Yürekler’ adlı şiiri kısaltılmış haliyle Hüseyin Duygu tarafından okundu. Duygu ayrıca, Cemal Süreyya’nın ‘Sen olmadan gitmiyor’ şiirini okudu.

Etkinliğin açışını yapan Hüseyin Duygu konuşmasında, umutların yitirilmeye başlandığıyaşadığımız bu dünyada, şiir ve müzikle umudu yakalamaya çalıştıklarını söyledi.


Şiir etkinliklerinin düzenleyicisi Hüseyin Duygu.

Duygu konuşmasında şunları dedi:
“Aslında her şey kötüye gitmiyor. Hastalık ve ölüm rakamları azalıyor. Teknolojinin gelişmesiyle bazı sorunların çözümü hızlandı. Fakat dünyada nüfus artıp, kaynaklar azalıyor. Demokrasi ve onun işleyişi ile ilgili çok kötü bir zamandan geçiyoruz. Savaşları, iklimi ve küresel ısınmayı göz önünde bulundurursak, çok daha zor ekonomik koşulların bizi beklediği bir dünya söz konusu. Umutsuz değiliz ama durum ciddi. Yaşananlar, dünyanın her gün kötüye gittiğini hissettiriyor. Umudumuzu kaybetmeden yaşamaya devam etmeliyiz. Bizim de şiirle, şarkıyla yapmaya çalıştığımız bu. Bir yerden umudu yakalamalıyız”.

Etkinlikte, Danimarkalı şairler kendilerine ayrılan 10’ar dakikalık sürede son şiirlerinden örnekler sunarken, şairlerin Türkçe’ye çevrilen şiirleri Hüseyin Duygu tarafından okundu.


Irak asıllı Danimarkalı şair Salim Abdali.

Irak asıllı Danimarkalı şair Selim Abdali, İstanbul üzerine yazdığı bir şiiri ile yazdığı son şiirlerden seçmeler okudu. Uluslararası tanınan bir fizikçi olan, Çin’den ABD’ye kadar bir çok ülke üniversitesinde fizik üzerine dersler verip, araştırmalar yapan Abdali, çevirmen yönüyle de tanınan bir şair. Danimarkalı ve Arap şairlerin şiirlerinden oluşan bir antoloji kitabının yazarı da olan Abdali, dünyaca ünlü Arap ozan Adonis’i Danimarka diline de kazandıran bir ozan.


Danimarkalı şair Sten Kaalö.

Şair ve oyuncu Sten Kaalö, Nazım Hikmet’in bir şiirinden esinlenerek yazdığı ‘Sevgili Arkadaşım’ adlı bir şiiriyle, çok beğenilen  ‘Nereli olduğumuz önemli mi?’ adlı bir şiirinin yanı sıra son kitabından bazı şiirleri  dinleyicilerle paylaştı.

Saray Haber