Devlet eliyle çürümeye terk edildi

Saray’ın tarihi yapılarından eski hapishane binası devlet eliyle çürümeye terk edildi. Saray Belediyesi’nin ısrarlı tahsis taleplerine karşın önce Tekirdağ İl Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ardından da Saray Tapu Müdürlüğü’ne tahsis edilen bina mevcut haliyle metruk binayı andırıyor

Devlet eliyle çürümeye terk edildi
Yayınlama: 27.09.2023
Düzenleme: 27.09.2023 16:52
A+
A-

Saray Bülent Ecevit Parkının yanında bulunan eski hapishane binası 10 yıla yakın bir zamandır atıl bir şekilde duruyor.

Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından kültür varlığı olarak tescil edilen bina Saray Belediyesi’ne yapılacak bir tahsisin önüne geçmek için ilk olarak Tekirdağ İl Gençlik ve Spor Müdürlüğüne tahsis edilmişti. Gençlik ve Spor Müdürlüğü binayı yıkıp yerine modern bir gençlik merkezi yapmak istese de, bina kültür varlığı olduğu için bu talep kabul edilmemişti. Bu gelişme üzerine Saray Belediyesi binanın tahsisi için yeniden başvuruda bulunmuş ancak bina bu kez de Saray Tapu Müdürlüğüne tahsis edilmişti.

Saray Belediyesinden adeta kaçırılan bina bakımsızlık nedeniyle zamanla metruk bir yapıya dönüştü. Çatısı göçen, duvarları çatlayan ve sıvası dökülen bina devletin biraz daha görmezden gelmesiyle birlikte neredeyse kendiliğinden yıkılacak. Saray Belediyesi’nin geçtiğimiz hafta başlattığı meydan projesinin tam ortasında kalan bina, mevcut haliyle projenin güzelliğini de perdeleyecek.

 

Saray Haber