DİSK Emekli-Sen’den mitinge davet

DİSK Emekli-Sen’den mitinge davet
Yayınlama: 05.12.2023
A+
A-

DİSK Emekli – Sen “Emekli maaşları insanca yaşanacak bir düzeye çekilmelidir” talebiyle 10 Aralık 2023 Pazar günü saat 13.00’da Ankara Anıtpark’ta ‘Büyük Emekli Mitingi düzenliyor

Tüm Emeklilerin Sendikası, Emekliler Dayanışma Sendikası ve DİSK Emekli-Sen’in ortaklaşa gerçekleştireceği miting hakkında bilgi veren DİSK Emekli-Sen MYK Üyesi Mehtap Çakır, şunları kaydetti:

“DİSK / Emekliler Sendikası olarak, emekli mücadelesi içinde en büyük sendikayız. Konfederasyonumuz DİSK’ten aldığımız güçle, DİSK’e bağlı tek emekliler sendikası olmanın verdiği sorumluluk bilinciyle 16 milyon emeklinin örgütlenmesi, haklarının farkında olup hakkı olanı talep etmesi için Türkiye çapında örgütlenmeyi büyütmek önceliğimizdir ve bu konuda çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Emeklinin insanca yaşama hakkının gasp edildiği, herkes için olduğu gibi emekli içinde zor yaşam şartlarının artık katlanılamayacak duruma geldiği, siyasi iktidarın emekliyi, emekçiyi yok saydığı, devletin üzerinde adeta yük gördüğü son 21 yıllık süreçte, toplumun her kesimi ve biz emeklilerde yaşamıyor, adeta sürünüyoruz. Bu haksız gidişata dur demenin tek yolu, hakkımız olanın peşinde koşmak, on yıllarca çalışıp rahat bir emeklilik hayatına yatırım yaptığımızı düşünürken içine düştüğümüz yoksulluk durumuna itiraz etmek, haklarımızı aramaktır. Tüm bunlar için sendika çatısı altında örgütlenerek güç olmanın, sesimizin daha gür çıkmasının kaçınılmaz bir gerçek olduğu ayan beyan ortadır. Tüm emekçileri sendikamız DİSK Emekliler Sendikasına üye olmaya davet ediyorum.

Emekli örgütlenmelerinin önündeki engellerin kaldırılması, sendikalı toplu pazarlık veya sözleşme hakkının alınması ile emeklilerin ekonomik, sosyal ve demokratik talepleri doğrultusunda eylem birliği oluşturduğumuz Tüm Emeklilerin Sendikası ve Emekliler Dayanışma Sendikası ile sendikamız DİSK Emekli-Sen’in ortaklaşa gerçekleştireceği 10 Aralık Ankara ‘Büyük Emekli Mitingi’nde olacağız. Taleplerimizi AKP iktidarına bir kez daha duyurmak için, itibarsızlaştırma, yoksullaştırma politikalarına ve emeklilikte ayrımcılığa, eşitsizliğe, adaletsizliğe karşı insanca bir yaşam ve toplu sözleşmeli sendika hakkımız ve gelirde adalet, vergide adalet için biz emekliler Ankara’da buluşacağız.

Taleplerimiz ortak ve nettir;
-Emekli maaşları insanca yaşanacak bir düzeye çekilmelidir.
-Kamu emekçilerine 8.077 lira ayrımsız bütün emeklilere ödenmelidir. En düşük emekli aylığı asgari ücret tutarında olmalı ve alt sınır olarak (kök ücret) kabul edilmelidir.
-Asgari ücret belirlenirken yoksulluk sınırı baz alınmalıdır.
-Her emekli ve hak sahibine yılda 4 defa asgari ücret tutarında yasal ve resmi ikramiye ödenmelidir.
-Sağlıkta katkı payı kaldırılmalı, şehir içi toplu taşımada emekliler ve hak sahiplerine ulaşım ücretsiz olmalı, özel halk otobüsleri kamulaştırılmalıdır.
-EYT Mağdurlarının yeni mağduriyetleri ortadan kaldırılarak kademeli bir geçiş sistemi kabul edilmeli, emekliler arasında ki uçurumun giderilmesi için acilen bir intibak yasası çıkarılmalıdır.
-2024 yılı bütçesi emeklilerin talepleri dikkate alınarak yapılmalıdır.
-Emeklilerin sendika kurmaları önündeki engeller kaldırılmalıdır.

Hak ettiğimiz insan onuruna yaraşır bir yaşam için, emeklilikte ayrımcılığa, eşitsizliğe, adaletsizliğe karşı 10 Aralık 2023 pazar günü saat 13.00’da Ankara Anıtpark’ta yapılacak ‘Büyük Emekli Mitingi’ne sendikaları, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini, oda ve baroları, kadınları, gençleri kısaca emekli olan olmayan bütün halkımızı davet ediyoruz.”

 

Saray Haber