Domates neden zam şampiyonu?

Türk heyeti Rusya’da gerçekleştirdiği görüşmelerde domates engelini aşamadı. Rusya’ya satılmayan domates iç pazarda fiyat rekorları kırıyor. Domates Nisan ayında yüzde 61’lik fiyat artışı ile zam şampiyonu oldu. Akıllara istifçilik mi yapılıyor sorusu geldi. Antalya domatesin fiyatı İstanbul Hali’nde 8 TL’ye kadar çıkıyor. Mersin’de bu yıl yaşanan sel baskını da sebze meyve fiyatlarını yükseltiyor.

Domates neden zam şampiyonu?
Yayınlama: 05.05.2017
Düzenleme: 21.08.2023 09:22
A+
A-

AMBARGO KALKMADI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetin Rusya ajandasındaki bir numaralı ekonomik gündem maddesi domatesti. Rusya 24 Kasım 2015’teki jet krizinin ardından Türkiye’den aldığı tarım ürünlerine kısıtlamalar getirmiş ardından birer birer engelleri kaldırmıştı. Fakat iki ülke arasında 15 Temmuz’dan sonra buzların erimesine rağmen Ruslar domates ambargosunu kaldırmadı.
DOMATES TWİTİ
Defalarca iki ülke arasında karma ekonomik komisyonlar toplandı fakat istenilen aşamaya varılamadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte Rusya’ya giden Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise domates krizini çözmek için girişimlerde bulundu. Hatta bakan ziyareti sırasında Twitter’a bir domates fotoğrafı bile gönderdi.

Saray Haber