Edirne’de 1400 yıllık ‘Kakava ateşi’ yandı

Edirne Belediyesi tarafından her yıl 5- 6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen ve UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan Kakava- Hıdırellez Şenlikleri, binlerce kişinin katılımıyla coşkuyla kutlandı. Baharın habercisi olarak kabul edilen etkinlikte 1400 yıllık Kakava ateşi yakılırken, rengarenk kıyafetleriyle dans edenlerle birlikte halk oyunları ekiplerin gösterileri ilgiyle izlendi

Edirne’de 1400 yıllık ‘Kakava ateşi’ yandı
Yayınlama: 06.05.2024
A+
A-

Edirne’de 5-6 Mayıs’ta geleneksel olarak düzenlenen Kakava- Hıdrellez Şenlikleri, coşkuyla kutlandı. Kakava ateşinin yakıldığı Sarayiçi Er Meydanı’na binlerce kişi akın etti. Yoğun ilgi nedeniyle araç ve yaya trafiği uzun süre aksadı. Şenliğe katılanlar dans edip eğlenirken, Sarayiçi renkli görüntülere sahne oldu, ekiplerin gösterileri de ilgiyle izlendi. Bayram yerini aratmayan Sarayiçi’nde sabahtan akşama rengarenk görüntüler oluşurken, baharın gelişi bir kez daha coşkuyla kutlandı.

PROTOKOL TÖREN ALANINA YÜRÜDÜ

Kakava- Hıdırellez Şenlikleri kapsamında kent protokolü Kanuni Köprüsü’nde davullarla karşılandı. Edirne Valisi Yunus Sezer ve Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın’ın da aralarında bulunduğu protokol daha sonra Edirne Belediye Bandosu eşliğinde tören alanına kadar yürüdü. İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun ardından Kakava Şenlikleri açılış konuşmalarıyla devam etti.

Açılışta konuşan Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, bu yıl festivali 3 güne yayarak daha geniş kitlelere ulaşmaya çalıştıklarını dile getirdi. Akın, “Bu kent, bu şehir, bu kültür, bu özgürlük bizler için çok değerli. Bu nedenle gelen misafirlerin eğlenmesi, Edirne’yi daha iyi tanıyabilmesi ve evini bir mutlu bir şekilde dönebilmesi için güzel bir şenlik programı hazırladık. Birazdan Kakava ateşimizi yakacağız. Yakacağımız bu ateşin ve dileyeceğimiz dileklerin bu güzel ülkede bereketin demokrasinin, özgürlüğün, barışın, mutluluğun, adaletin, sağlığın, insanca yaşamanın ateşi olmasını çok istiyorum ve diliyorum” diye konuştu.

Edirne Valisi Yunus Sezer ise Kakava- Hıdrellez Şenliklerinin sadece Türkiye için değil, bütün dünya için kültür mirasında yer alan önemli bir değer olduğunu belirtti. Sezer, “Bu değerin Edirne’mizde olması da bizim için büyük bir şans. Bunu da bu şenliklerle beraber kutlamaya devam ediyoruz. Birazdan Kakava ateşini yakacağız. Bu ateşinin öncelikle bolluk ve bereket için yanmış sağlık, huzur ve barış getirmesini diliyorum. Aynı zamanda bugün dilekler tutuluyor, dilekler dileniyor. Bütün dileklerin de gönlünüzce olmasını ve dünyaya ve geleceğe güzellikler. temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

DEV ATEŞ YAKILDI, DANSLAR EDİLDİ

Konuşmaların ardından büyük Kakava ateşi, Edirne Valisi Yunus Sezer ve Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın ve Çeribaşı Fikri Ocak eşliğinde yakıldı. Etkinlikte Edirne Belediye Bandosu’nun konserinin ardından Edirne Belediyesi Halk Oyunları ekibinin Roman Dans Gösterisi renkli görüntülere sahne oldu. Katılanlar gönüllerince dans etti. Kakava Şenlikleri kapsamında Edirne Belediyesi tarafından şenliklere katılanlara pilav ikramı yapıldı.

 

 

Saray Haber