Fazıl Say’a uygulanan sansür meclis gündeminde

Fazıl Say’a uygulanan sansür meclis gündeminde
Yayınlama: 21.10.2014
A+
A-

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, dünyaca ünlü besteci-piyanist Fazıl Say’ın eserlerinin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndan çıkarılmasını Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, “Bakanlığınız muhalif sanatçılara yönelik bir sansür kurulu mu oluşturmuştur?” diye sordu.
fazıl say
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Kültür Bakanlığı talimatıyla dünyaca ünlü besteci-piyanist Fazıl Say’ın eserlerinin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndan çıkarılmasını Meclis gündemine taşıdı.

SAY YOK
CHP bünyesinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından oluşturulan Kültür Sanat Platformu Çalışma Grubu üyesi olarak da seçilen Yüceer, Kültür Bakanı Ömer Çelik’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) 2014-2015 sezonu için Kültür Bakanlığı’na gönderdiği programda iki ayrı haftada Say’a ait üç eserin seslendirileceğinin açıklandığını hatırlattı.

BAKANLIK SANSÜR UYGULADI
Önergesinde, Kültür Bakanlığı’nın, CSO’ya Say programdan çıkartılmadığı takdirde programı onaylamayacağını yönünde uyarı yaptığı iddialarına yer veren Yüceer, “Açılış konseri öncesi gönderilen bildirim nedeniyle, Say’ın program kapsamında düzenlenecek konserleri sizin de imzanız ile iptal edilmiştir. Say, bizzat Kültür Bakanlığı tarafından sansüre uğramıştır. Bu olay, iktidarın kinini ve sanata olan çarpık bakışını bir kez daha ortaya koymuştur. Ülkemizin adını uluslararası arenada duyuran, eserleriyle kalıcı bir iz bırakan, hepsinden daha önemlisi sanatçı duyarlılığını hemen her yerde gösteren bir ismi yok saymak ancak bu iktidara yakışan bir uygulamadır. Dünyanın saydığı Fazıl Say’ı yok sayamazsınız” dedi.

TALİMATI KİM VERDİ?
CHP’li Yüceer, Kültür Bakanı Ömer Çelik’in yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
-Fazıl Say’ın Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası programından çıkartılması talimatını kim ya da kimler vermiştir?

GEREKÇE SAY’IN MUHALİF OLMASI MI?
-Fazıl Say’ın CSO’nun programından çıkarılma gerekçesi nedir?
-Bundan sonra Fazıl Say’ın eserleri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası programında yer almayacak mıdır?
-Fazıl Say’ın muhalif söylemleri yüzünden CSO’nun programından çıkarıldığı yönündeki iddialar doğru mudur?

SANSÜR KURULU MU OLUŞTURDUNUZ?
-Fazıl Say programdan çıkartılmadığı takdirde programı onaylamayacağını yönündeki iddia doğru mudur?
-Bakanlığınızın muhalif sanatçılara yönelik bir sansür kurulu mu vardır?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber