Fevzi Çoban: “100. yaşımız kutlu olsun”

CHP Tekirdağ İl Eğitim Koordinatörü Fevzi Çoban yayımladığı mesajla CHP’nin 100. Yaşını kutladı. CHP’nin Cumhuriyet’in teminatı olduğunu söyleyen Çoban, “100. yaşımız; Atatürk’ü unutturmaya, her fırsatta değersizleştirmeye, adını anmamayı marifet zannedenlere verilmiş en güçlü cevabımızdır” dedi

Fevzi Çoban: “100. yaşımız kutlu olsun”
Yayınlama: 09.09.2023
Düzenleme: 09.09.2023 14:20
A+
A-

Fevzi Çoban CHP’nin 100. Yaşı nedeniyle yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:
“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi 100 yaşında!
Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla.

Cumhuriyet Halk Partisi, Mustafa Kemal Atatürk tarafından, ‘Halk Fırkası’ adıyla 9 Eylül 1923’te kuruldu. 20 Kasım 1923’te  ‘Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ Halk Fırkasına katıldı.

Partinin adı, 10 Kasım 1924’te ‘Cumhuriyet Halk Fıkrası’ şeklinde değiştirildi. 9 Mayıs 1935’te toplanan 4. Kurultayda da bugünkü ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ adını aldı.

CHP’yi kuran kadrolar, Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden bir ulus devlet kurarken, aynı zamanda, çağdaşlığı yakalamayı ve aydınlanmayı yurttaşın günlük yaşamına sokmayı amaçlıyorlardı. Ve bunu başardılar da.

1923’te Cumhuriyet’in ilanını izleyen dönemler de bir ulus devletin Cumhuriyet rejimi adlında inşasının bütün devrimci / reformist atılımlarını içerir. Birinci ve ikinci kurultay dönemlerini kapsayan 1919-1931 dönemi, aynı zamanda tarım-din toplumlarına özgü feodal kökenli bir hukuk ve yönetim düzeninin tasfiyesini, aydınlanma politikalarına uygun hukuki-siyasi-kültürel normların adım adım yerleştirilmesini kapsar. Kurtuluş Savaşının ve Cumhuriyet’in kazanımlarının vurgulandığı 1927’deki İkinci CHP Kurultayı, Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik ilkelerinin kabul edilmesi ile 1931’de toplanan 3. Kurultay ekonomik dönüşümlerin siyasi dönüşümlerin önene geçtiği bir dönemde yaptığı kurultayda Devletçilik ve Devrimcilik ilkelerinin de eklenmesiyle ‘altıok’ ilkelerini tamamlaması bakımında önemlidir.

Cumhuriyetimizin teminatı olan CHP; saltanatı kaldıran, hilafete son veren, laiklik ilkesiyle din ve devlet işlerini birbirinden ayıran, kurtuluş mücadelesinin ardından yokluk ve yoksulluk içindeki ülkemizde tarımı ve sanayiyi ayağa kaldıran, kadınlarımıza toplumumuzun asli unsuru haline getiren, ülke ekonomisine can veren iktisadi işletmeleri kuran, Osmanlı’dan kalan borçları ödeyen, köy enstitüleri ve toprak reformuyla Anadolu aydınlanmasını başlatan, insanları etnik köken, din, dil, ırk gibi farklılıkları nedeniyle ayrıştırmayıp, herkesi bir toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendiren, çok partili geçişi sağlayarak ülkemize demokrasiyi getiren partidir.Partimizin kuruluşundan 100 yıl sonra ne yazık ki karşı devrim hareketi hala devam ediyor. 100. yaşımıza dejenere bir kurumsal yapının sebep olduğu sorunlar ve büyük siyasi başarısızlıklar ile giriliyor. Geldiğimiz noktada Cumhuriyet kazanımları yara almış ve hatta bu kazanımlar yok edilme tehlikesi ile karşı karşıya gelmiş durumda. Ekonomi adaletsizleştirilmiş, adaletin bağımsızlığı uzaklaştırılmış, eğitim kalitesizleştirilmiş, kurumlar itibarsızlaştırılmış, güvenlik teşkilatımız etkisizleştirilmiş, kadrolar liyakatsizlik anlayışıyla çürütülmeye terk edilmiştir. Çağdaş ve modern bir Türkiye hedefinden sapan ülkemiz Ortadoğu bataklığına doğru yol almaktadır.

Bütün bu olumsuzluklara karşın ülkemizde her koldan mücadele eden bu tabloya dur diyebilecek bir Cumhuriyet Halk Partisi var. Kuruluşun ve kurtuluşun partisi olan CHP, ikinci 100 yıla geçmişin mirasını yeni yüzyılda korumak ve daha ileriye taşımak hedefiyle giriyor. Partimiz, Türkiye’nin gerçek bir demokrasiyle, akılcı politikalarla yönetilen bir ekonomi ve ileri teknolojilerle çağdaş dünyada hak ettiği yeri mutlaka alma inancını ve kararlılığını sürdürecektir.100. yaşımız; Atatürk’ü unutturmaya, her fırsatta değersizleştirmeye, adını anmamayı marifet zannedenlere verilmiş en güçlü cevabımızdır. İlk günün heyecanı ve 100 yılın tecrübesiyle ülkenin geleceğine ışık tutmaya davam edeceğiz.  CHP Türkiye için hala bir umuttur ve nice 100’lü yıllara bu umutla geleceğin Türkiye’sine damga vurmaya devam edecektir.

CHP’nin 100. yılı kutlu olsun.

Saray Haber