Fevzi Çoban: Saray’ı ortak akılla yöneteceğiz!

CHP Tekirdağ İl Eğitim Koordinatörü Fevzi Çoban, Saray Belediye Başkan Aday Adaylığını açıkladı. Saray Belediyesi’nde işlerin iyiye gitmediği için aday olduğunu açıklayan Fevzi Çoban, “Belediye Başkanlığı ekibiyle bir bütündür ve kurumlar ekip ruhuyla yönetilir. Bu nedenle Saray’da ortak akıl ve katılımcı bir belediye anlayışı mutlaka hayata geçireceğiz” dedi

Fevzi Çoban: Saray’ı ortak akılla yöneteceğiz!
Yayınlama: 15.11.2023
Düzenleme: 17.11.2023 14:09
A+
A-

CHP Tekirdağ İl Eğitim Koordinatörü Fevzi Çoban, bugün saat 14.00’de CHP Saray İlçe Lokali önünde aday adaylığını açıkladı.
“DEĞİŞİM İLE ÖNEMLİ BİR MORAL VE MOTİVASYON YAKALANDI”
Geniş katılımla gerçekleşen aday tanıtım toplantında CHP Saray Belediye Başkan Aday Adayı Fevzi Çoban, şunları kaydetti:
 “Değerli Saraylılar; Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir gurur, onur ve mutlulukla kutladık. 100 yıl önce yakılan Aydınlanma Ateşini söndürmeye çalışanlara karşı, ‘aklı, vicdanı, irfanı hür gençliğin’ verdiği cevaptı Cumhuriyet kutlamaları. Bunu hep birlikte gördük ve bir kez daha bu coşku karşısında umutlandık.
Ardından İlçemiz Saray’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıl kutlamasında birlikteydik. İlçemizin birlik, beraberlik ve bütünlük içerisinde kutladığımız kurtuluşumuzun anlamı hepimiz için çok büyüktü. Hepimize kutlu olsun. Yine geçtiğimiz hafta Ulusumuzun kurucu ve kurtarıcısı büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin 85. yılında da yalnız bırakmadık. Sonsuza kadar da bırakmaya hiç niyetimiz olmadığını toplum olarak tüm dünyaya gösterdik. Yakın zamanda ise Partimiz 38.’sini gerçekleştirdiği ikinci yüzyılda Demokrasi ve Birlik Olağan Kurultayımızı bütün Türkiye’ye örnek olacak bir demokrasi şöleniyle gerçekleştirdik. Toplumumuzun tüm kesimlerince istenen ve beklenen bu değişim ile önemli bir moral ve motivasyon yakalandığı gözlemlenmektedir. Şimdi bu moral ve motivasyon ile hızla yerel seçimlere doğru birlikte yürüyeceğiz.
Böyle önemli bir seçimde bizleri, kaynaklarımızı, hizmetlerini, planlarını, projelerini, siyasal politikalarını, birlikçi ve katılımcı anlayışlarının nasıl yönlendirileceği ve yönetileceğine birlikte karar vereceğiz.
FEVZİ ÇOBAN KİMDİR?
Ama öncelikle size kendimi tanıtmak istiyorum.
Tekirdağ Saray Göçerler köyünde 28 Ocak 1964 tarihinde esnaf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim.
İlkokulu burada bitirdikten sonra;
1979 dönemi İstanbul Bayrampaşa Sağmalcılar Lisesinde ortaokulu, 1983 dönemi İstanbul İnönü Lisesinden mezun oldum.
1989’da Üniversiteyi bitir bitirmez Sosyal Demokrat Halkçı Parti’ye (SHP) üye oldum.
1992 yılında, 12 Eylül Askeri Darbesiyle Kapatılan CHP 09 Eylül 1992’de yeniden kurulur kurulmaz, İstanbul Gaziosmanpaşa ilçesine kaydımı yaptırarak aktif üye olarak çalışmalara katıldım.
1994–1995 döneminde bölücü terörün yoğun yaşandığı bir dönemde Diyarbakır’da yedek subay olarak görev yaparken,  askerliğim 5 ay uzadı ve 5 ay teğmen olarak görevimi tamamladım.
1995 askerliğim biter bitmez CHP Gaziosmanpaşa ilçe kongresinde girdiğimiz ekiple ile kazanarak 2 yıl İlçe Saymanlığı ve 3 yıl İlçe Eğitim Sekreterliği ve 1,5 yıla yakın da ilçe sekreterliği yaptım. CHP Gaziosmanpaşa ilçe örgütüm tarafından Parti Okuluna Üyelerin Temel Siyasi Eğitimi’ne gönderildim. Burada CHP Parti Okulu Eğitmeni adayı olarak seçilip Eğitici Eğitimine davet edilerek 2012 yılında Parti Okulu Eğitmenliğine hak kazandım. İstanbul’un hemen hemen tüm ilçelerinde ve Eskişehir, Kocaeli, Bursa, Kırklareli, İzmir, Elazığ, Malatya, Tunceli ve Diyarbakır illerimizde olmak üzere eğitimler verdim.    
1996 yılında kurucusu olmaktan onur duyduğum Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) üyesi oldum.
1996 yılında Mali Müşavirlik oldum ve 18 yıl İstanbul’da Mali müşavir olarak hizmetimi sürdürdüm.
2014 yılında ilçemiz Saray’a yerleştim ve Mali Müşavir olarak hizmetimi burada da sürdürmekteyim.
2018 yılında bölgemizin kooperatifçiliğe uygun olduğunu düşünerek Kooperatifçilik Okulu Lisans bölümünü bitirdim. İlçemiz ve bölgemizde kooperatifçiliği geliştirme projeleri üzerinde çalışıyorum.
2018 yılında Parti Okulu önerisi ve CHP Genel Merkez onayı ile Tekirdağ İl Eğitim Koordinatörlüğüne getirildim. 6 yıldır İl Eğitim Koordinatörlüğüm ve 11 yıldır da Parti Okulu Eğitmenliğim halen devam etmektedir.
2020 yılında Saray Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi oldum. Halen üyeliğim devam etmektedir.
2020 yılında Merkezi İstanbul’da bulunan Sosyal Demokrasi Vakfı’nın (SODEV) Tekirdağ İl Temsilciliğine getirildim. Görevim halen devam etmektedir.
2021 yılında Sosyal Demokrasi Vakfımızın Yerel Yönetimler Okulundan başarıyla mezunu oldum.
37 yıl süren İstanbul eğitim ve iş yaşamından sonra 2014 yılından beri yaklaşık 10 yıldır doğduğum yer olan Saray ilçeme taşındım. Mali Müşavirlik hizmetini ve siyasal faaliyetlerimi burada sürdürmekteyim. Evli bir kız ve bir erkek babasıyım.
“ADAY ADAYI OLAN ARKADAŞLARIMLA DİYALOG HALİNDEYİZ”
Saygıdeğer Saraylılar;
Bugün ilçemizi yönetmeye talip aday adayı arkadaşlarımız var.  Her biri kendi ölçeği ve yetenekleri çerçevesinde çok değerli arkadaşlarım. Kendileri ile sürekli istişare ve diyalog halindeyiz. Böyle bir sorumluluğa cesaret edip aday olmalarını yürekten kutluyorum. Her bir arkadaşıma da ilçemiz için hayırlı olması temennisiyle başarılar diliyorum. Her zaman, her ortamda ve her durumda şartsız ve koşulsuz yanlarında olacağımı ve her türlü desteği kendilerinden esirgemeyeceğimi buradan belirtmek istiyorum.
NEDEN ADAY ADAYI OLDUM?

Saray’da belediye yönetiminde işlerin pek doğru gitmediği, iç açıcı olmadığı, vatandaşlarımızın istek ve beklentilerine cevap verilmediği anlayışı yaygın bir hal almış olmasından kaynaklanmaktadır.
Bunları sıralamak gerekirse;
Yıllardır Belediye Başkanlığı seçimleri sadece başkan seçme üzerine yoğunlaştığı gözlemlenmektedir. Oysa Belediye başkanlığı ekibiyle bir bütündür ve kurumlar ekip ruhuyla yönetilir. 50 bini aşan nüfusu, 29 mahallesi ve bünyesinde 400’ün üzerinde çalışanı bulunan ilçe belediyemizin, belediye seçimlerinde partiler ve adayların önemi kadar seçimle göreve gelecek ekibinde çok önemli olduğu bir gerçektir. Bu gerçek karşısında ortak akıl ve katılımcı bir belediye anlayışı mutlaka hayata geçirilmeli ve üzerinde ciddiyetle durulmalıdır.
“VARLIKLARINI SATARAK YAPILAN HİZMET ANLAYIŞININ ETKİSİ OLUMSUZ OLACAKTIR”
İlçemiz Saray’ın bölgesel lokasyonu bakımından çok önemli bir konumdadır. Ulaşım, turizm, doğal çevre, termal su, tarım, ormancılık, hayvancılık ve bölgesinde kalkınmış illerle sınır olması nedeniyle olağanüstü artılara sahiptir. Bu artıları avantaja çevirecek bir yönetim anlayışıyla hareket edecek kadrolar ivedilikle oluşturulmalıdır.
İlçemizde tüm eğitim ve devlet kurumları merkezde toplanmış bulunmaktadır. Bu da ulaşım sorununu ve yaya güzergahlarını olumsuz etkilemektedir. Vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin okul gidiş gelişlerinde bu durum tehlike arz eden bu durum acilen gözden geçirilmesi gerekmektedir. Belediye bütçesi doğru kullanılmalıdır. Değerlerini, kaynaklarını, varlıklarını satarak yapılan hizmet anlayışı ilçemizin geleceğine olumsuz etkisi olacaktır. Belediyelerde gelirlerin düzenli ve günün şartlarına uygun olarak toplanabilmesi, harcamaların ise en verimli bir şekilde yapılabilmesi, belediye bütçe sisteminin sağlıklı olarak işletilmesi ile mümkün olabilir. Denk bütçe anlayışı ön görülmeli ve bütçenin mutlaka şeffaflık, eşitlik, hesap verebilirlilik ve sorumluluk ilkeleri çerçevesinde mali disiplinle hayata geçirilmelidir.
“EN ÖNEMLİ BİR EKSİKLİK KURUMSAL KİMLİKTİR”
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 raporuna göre il ve ilçelerin gelişmişlik düzeye baktığımızda Tekirdağ’ımızın 11 ilçesi arasında Saray 8. sırada yer almaktadır. İlçemize yönelik bu adaletsizliğin giderilmesi ile ilgili acilen önlemler alınmalı ve ciddiyetle üzerinde durulmalıdır.
İlçe belediyemizde önemli bir eksiklik kurumsal kimliktir. Kurumsal kimlik; şeffaflık, eşitlik, hesap verebilirlilik ve sorumluluk ilkeleri üzerine kurulur. Bu ilkelerden herhangi birisinin yok olması durumunda, kurumsal yönetimden söz edilemez. Gelişen, değişen ve sürdürülebilir şehir anlayışıyla örtüşmesi bakımından bu yaklaşım mutlaka uygulamaya sokulmalıdır.
Halkı doğrudan ilgilendiren, günlük hayatında önemli yer tutan gerçek ve somut sorunların gündemle belirlendiği, tartışılıp karara bağlandığı ve uygulamaya konulduğu bir yönetim biçimi olan katılımcı belediyeciliğin güçlü bir ekip ve vatandaşlarımız ile hayata geçirilmesi zaruridir. Halk ile bağlantılar sıkı tutarak yönetime katılımları sağlanmalı, özellikle demokrasinin temel taşı olan muhtarlarımızla güçlü bir iletişimin önü açılmalı ve yönetsel politikalarıyla sürece dahil edilmelidir. Demokratik kitle örgütlerimize işbirlikçi anlayışla yakın durulmalı, okul, hastane vb. mülki ve idari kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile güçlü bir koordinasyon mutlaka sağlanmalıdır.
“SİZE ASLA YALAN SÖYLEMEYECEĞİM”
Değerli Saraylılar. Sorunların farkındayız, çözümlerinde. Saray’ımız için konuşulacak, anlatılacak, yapılacak çok ama çok şeyimiz olacak. Bunları önümüzdeki günlerde birlikte masaya yatıracağız, üzerinde kafa patlatacağız ve alınması gereken önlemleri, yapılması gereken projeleri bir bir değerlendireceğiz. Size çok ama çok şey söyleyeceğim fakat tek bir şey söylemeyeceğim yalan. Asla ve asla size yalan söylemeyeceğim.
“LİYAKATİN ÖN PLANDA TUTULDUĞU BİR ANLAYIŞA İNANIYORUM”
Kısacası değerli Saraylılar;
Cumhuriyet Halk Partisi gibi köklü ve kurumsal bir partide liyakatin ön planda tutulduğu, emeğin değer gördüğü, kariyer ve başarıların değerlendirileceği bir anlayışa inanıyor ve sözü uzatmadan, evirip çevirmeden, eğip bükmeden Saray halkımıza ve sizlere siyasi, mesleki ve sosyal birikimimle, Saray’ı Saray yapma inancıyla Saray Belediye Başkan Aday Adayı olduğumu ilan ediyorum.
Yaşasın Mustafa Kemal,
Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti
Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi.
Hepinize yürekten Teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.
Sarayımıza hayırlı olsun.”

Saray Haber