Güneşten nasıl korunmalıyız?

Güneşten nasıl korunmalıyız?
Yayınlama: 01.09.2023
Düzenleme: 01.09.2023 07:43
A+
A-

İrmet Hospital Dermatoloji bölümünde yeni göreve başlayan Uzm. Dr. Aykut Hoşcan “Güneşin Sağlığımıza Etkilerine Karşı: Doğru Güneşten Korunma Yöntemleri” hakkında bilgilendirmede bulundu

Güneşten korunmada dikkat edeceğimiz en önemli basamak saat 10:00-14:00 arasında güneşten kaçınmaktır. Mümkünse gölgede durmak tercih edilmelidir. Açık ve güneşli havalara ek olarak, bulutlu ve kapalı günlerde de güneşten korunma gereklidir. Pencere camının UVA ışınlarının geçmesine engel olmayacağı unutulmamalıdır. Giysilerimiz güneşten korunmada önemli bariyer oluştururlar, şapka ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

İmkân varsa 10 cm güneşliği olan ışık geçirmeyen dokuma şapka tercih edilmelidir. Kalın kumaşlar, sıkı dokunan kumaşlar, yıkama ile hafif çekmiş kumaşlar, polyester giysiler daha yüksek koruyucu özelliğe sahiptir. Solmuş veya ıslanmış giysilerin koruyucu özelliği daha zayıftır. Güneş ışınlarının gözdeki etkilerini önlemek için tam UVA-UVB filtreli güneş gözlükleri tercih edilmelidir.

Güneşten koruyucular

Açık tenlilerde, koyu tenlilerde güneşten koruyucular kullanmalıdır. Açık tenli kişilerde güneş yanığı olasılığı daha fazladır. Güneşten koruyucu seçerken hem UVA hem de UVB’ye karşı koruma sağlayan geniş spektrumlu ürünler seçilmelidir.

Ortalama güneş alan bölgelerde kış aylarında SPF 15 kullanımı yeterli olsa da, yaz aylarında bu değer yetersiz kalır. SPF 15’ in altında koruma kullanılmamalı, yaz ayları için en az 30 koruma faktörlü güneşten koruyucular tercih edilmelidir

Güneşten koruyucular nasıl kullanılmalıdır?

Dışarı çıkmadan 30 dakika önce sürülmeli, 2-4 saatte bir yenilenmelidir. Denizde, suda uzun süre kalınacağı dönemlerde suya dayanıklı formüller kullanılmalıdır. Aşırı aktivite ve kurulanma sonrası tekrar uygulanmalıdır. Etkili olabilmeleri açısından bol miktarda kullanımları çok önemlidir.

İdeal olarak kremler 2 mg/cm2 sürülmelidir. Bu miktar sadece yüz dikkate alındığında kabaca 1/3 çay kaşığı kadardır. Bu miktarın dörtte biri sürüldüğünde, ürünün koruyuculuğu 8 kat düşmektedir.

Çocukları güneşten nasıl korumalıyız?

6 aydan küçük bebeklerin uzun süreli direkt güneş maruziyetinden korunması, 6 aydan sonra ise yüksek koruma faktörlü ürünlerle korunmaları önerilmektedir. Çocukluk çağında, bir ya da daha fazla su kabarcıklı güneş yanığı, kişinin melanom yani deri kanseri geliştirme olasılığını iki kattan fazla arttırır

Kişiler tüm yaşamları boyunca alacakları toplam UV’nin%50’sine yaşamlarının ilk 20 yılında maruz kalmaktadır. Bu nedenle özellikle çocukların güneşten korunması, ileri yaşlarda gelişebilecek deri kanserlerinin önlenmesi açısından çok önemlidir

Deri kanserlerinin önlenebilen risk faktörlerinin başında güneş maruziyeti gelir. Güneşten korunma hakkında bilgi sahibi olmak ve güneşten koruyucuları kullanma alışkanlığı kazanmak önemlidir.

Saray Haber