Gürler’den Can Atalay açıklaması: “Bu bir hukuk darbesidir”

CHP Saray İlçe Başkanı Erol Gürler, Anayasa Mahkemesinin kararına rağmen Milletvekili Can Atalay’ın serbest bırakılmamasına tepki gösterdi. Can Atalay’ın milletvekilliği görevini yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Gürler, “Bu hukuk darbesi, milli iradeyi yok sayan, anayasayı tanımayan ve ‘anayasasızlaştırma’ sürecini başlatmayı hedefleyen bir harekettir” dedi

Gürler’den Can Atalay açıklaması: “Bu bir hukuk darbesidir”
Yayınlama: 29.11.2023
A+
A-

CHP Saray İlçe Başkanı Erol Gürler, bugün saat 12.30’da İlçe Lokalinde basın açıklaması düzenledi.

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın hukuksuz bir biçimde hapiste tutulduğuna dikkat çeken Başkan Gürler, şunları kaydetti:
“14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde 28. dönem milletvekili seçilen Can Atalay’ın yargılama süreci tüm Türkiye tarafından bilinmektedir. Tutuklu olarak yargılandığı sırada milletvekili olarak seçilmesinin ardından yapılan tüm başvurulara rağmen hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı olmamasına rağmen tutukluluğu devam ettirilmiş ve yüce Türk Milletinin de iradesi yok sayılarak milletvekilliği görevi kendisine verilmemiştir. Tüm bu hukuk dışı uygulamaların sonucunda Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru Can Atalay’ın haklılığını ve milletvekilliği görevini yerine getirmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Uygulanan hukuksuzluk Anayasa Mahkemesi tarafından tespit edilmiş ve hüküm altına alınmıştır. Ancak kendilerinde bu gücü nereden buldukları belli olmayan ve görevi sadece hukuku uygulamak olan kişilerce Anayasa Mahkemesi tanınmadığı gibi Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda dahi bulunulmuştur. Bu durum yargıya duyulan güveni ve hukuk güvenliğini açıkça ortadan kaldırma çabasıdır. Bu hukuk darbesi, milli iradeyi yok sayan, anayasayı tanımayan ve ‘anayasasızlaştırma’ sürecini başlatmayı hedefleyen bir harekettir.

İşte bu an itibarıyla anında eylem kararı alan partimiz, Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel önderliğinde milletvekillerimiz ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisinde adalet nöbetini başlatmıştır.

Bizlerde yerelde şehrimizde bulunan sivil toplum örgütleri ile istişarelerde bulunarak bu konunun unutulmaması ve gereğinin yapılması için mücadelemize devam etmekteyiz. Amacımız anayasamızda yazılı olan ‘hukuk devleti’ kavramının devam ettirilmesidir. Amacımız herkes için hukukun uygulanmasıdır. Amacımız kişilerin değil hukukun üstünlüğünün gerçekleşmesidir. Ancak bu durumda ülkemiz gerçekten yaşanabilir, adaletli bir hukuk devleti olacaktır. Ancak bu durumda ülkemiz çağdaş ülkeler arasında yer alabilecektir. Ancak bu durumda ülkemiz ticaretin, sanayinin ve turizmin göz bebeği olan bir ülke olacaktır. Hukukun olmadığı ve hukukun adaletli bir şekilde uygulanmadığı bir ülkede bunlardan bahsetmek mümkün değildir.

Konunun takipçisi olacağımızı ve bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi burada bir kez daha belirtmek isteriz.”

Saray Haber