Hüseyin Güntay: “CHP’li aday adaylarından da oy alacağım”

MHP Saray Belediye Başkan Aday Adayı Hüseyin Güntay, “Saray’da ceketimi koysam kazanırım devri artık kapandı. Ben CHP’nin belediye başkan aday adayları ve meclis üyesi aday adaylarının hepsi ile görüşüyorum. Her birinden oy da istedim, istemeye de devam edeceğim. Hatta bu isimlerden birçoğunun oyunu bile alacağımı düşünüyorum. Bu yüzden CHP adayı kim olursa olsun biz Cumhur İttifakı çatısı altında seçime girer ve aday ben olursam seçimi çok rahat kazanırız. Çünkü insanlar bu dönem CHP’den uzaklaşmış durumdalar” dedi

Hüseyin Güntay: “CHP’li aday adaylarından da oy alacağım”
Yayınlama: 19.12.2023
Düzenleme: 21.12.2023 12:31
A+
A-

Saray’da yerel siyasetin renkli simalarından MHP Saray Belediye Başkan Aday Adayı Hüseyin Güntay ile yaklaşan yerel seçimlere dair samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Sorularımıza içtenlikle yanıt veren Güntay, Saray gündemine bomba gibi düşecek açıklamalarda bulundu.
MHP’nin Aday Adayı Hüseyin Güntay’a yönelttiğimiz sorular ve aldığımız cevaplar şu şekilde:
Hüseyin Güntay 20 yıldır Saray’a Belediye Başkanı olmayı çok istiyor. Bu isteğin, bu ısrarın nedeni nedir?

Öncelikle Saray’ı çok seviyorum. İnsan sevdiklerine değer verir, onların daha iyi yerlere gelmesini ister. Ben de Saray’ın daha yaşanabilir daha modern bir ilçe olmasını istiyorum. Çevredeki ilçelerle kıyasladığımda Saray’ın çok geri kaldığını görüyorum. Kapaklı 11 sene önce ilçe oldu biz ise 1890 yılında ilçe olmuşuz. Ne yazık ki aradan geçen onca yılda Saray büyük bir köy olmaktan öteye gidemedi. Bunun en önemli nedeni ise particiliktir. Aman kale yıkılmasın aman kaleyi kaptırmayalım diye diye o kale sonunda Saray halkının üzerine yıkılmaya başladı. Bu dönem Saray’ın bu makus talihini değiştireceğiz. Benim mücadelem Saray’a hizmet gelsin, Saray hizmetle buluşsun mücadelesidir. Saray’da çok fazla eksik var. Bu eksiklikleri tamamlamak için sonuna kadar mücadele edeceğim. Çocuklarımız var, gençlerimiz var, onların gelecekleri var. Onların Saray’dan kopmaması için, buralarda iş güç sahibi olmaları için bir mücadele içindeyim. Bu mücadeleyi daha da büyütmek ve elbirliğiyle bu geri kalmışlığı ortadan kaldırmak istiyorum.
2009 yerel seçimlerinde Saray Belediye Başkan Adayıydınız. Hüseyin Güntay o seçimde Belediye Başkanı seçilseydi Saray bugün nasıl bir ilçe olurdu?
Hüseyin Güntay 2009’da belediye başkanı olsaydı çok farklı bir Saray olurdu. Bir kere Saray böyle köy gibi kalmazdı. Biz halen kapalı pazar yerinden bahsediyoruz, halen otogarın yerinden kalkmasından bahsediyoruz. Bunlar konuşulmazdı çünkü çoktan çözülmüş olurdu. Hatta ben belediye başkanı olsaydım şimdiye kadar 2’inci veya 3’üncü spor salonumuzu yapıyor oldurduk. Ve hepsinden önemlisi Kastro asla kaybedilmezdi.
Özelikle CHP içinden sıklıkla dile getirildiği için soruyorum: Saray’ı emlakçılar mı yönetecek?
Bugün Saray’da emlakçılığı bakkalından, marketçisine, tuhafiyecisinden çaycısına kadar hatta CHP’den belediye başkan adayı aday olan isimlere kadar herkes yapıyor. Ben Marmara Saray Emlakçılar Derneği başkanıyım. Emlakçılık benim işim. 25 yıldır bu işi hem mesleki olarak hem de kurumsal olarak ve de en iyi şekilde yapıyorum. Saray’da bazı isimlerin emlakçılar diye küçük gördükleri insanlar Saray’a katma değer katan insanlardır. Biz buraya dışarıdan kaliteli yatırımcı getiren, para getiren insanlarız. Saray’a para gelmezse, para akışı olmazsa, piyasada bir hareketlilik olmazsa bundan Saray Belediyesi de olumsuz etkilenir.  Belediyeleri büyük bir holding gibi düşünmek gerekiyor. Belediyeler aslında bir şirkettir. Bu nedenle belediyeleri parayı nasıl kullanacağını bilen insanlar, paraya yön veren, ticareti bilen insanların yönetmesi gerekiyor.
Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş’in 5 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Özgen Başkanı son seçimde desteklemedim ama ailemden ve çevremden destekleyen isimler oldu. Saraylıların Özgen abiye o kadar çok oy vermesinin nedeni çok okumuş olması ve bu işi çok istiyor oluşuydu. Bu desteğe karşın Özgen abi beklentilerin çok altında kaldı. Bu işin yalnızca tahsille olmayacağını bizlere gösterdi. Vasat bir yönetim sergiledi.
Siz de Özgen Erkiş gibi Saray’a belediye başkanı olmayı çok istiyorsunuz. Bu aşırı isteğin sonunda ‘başarısız bir başkan olma’ endişesi taşıyor musunuz?
Hayır, böyle bir endişe taşımıyorum. Çünkü ben ne yapacağımı çok iyi biliyorum. Ben belediye başkanı olduğumda bir, bir buçuk yıl içinde pazaryeri ve otogar sorununu Saray’ın gündeminden çıkarırım. Bunlar konuşulmaz bile. Saray’da yaşayan binlerce emeklimiz var. Nefes alacakları, zaman geçirecekleri bir parkları, Bülent Ecevit Parkı vardı, orası da yok edildi. O insanlar sağda solda oturuyorlar, perişan haldeler. Göreve geldiğimde hemen orasını yeniden daha modern daha kaliteli bir park haline getireceğim. Çünkü orası tarihi bir parktır ve de öyle kalmalıdır. Ayrıca emeklilerimiz için farklı oturma alanları ve zamanlarını geçirecekleri lokal tarzı farklı projelerim de var.
MHP ve AK Parti Saray’da seçime büyük ihtimalle Cumhur İttifakı çatısı altında girecek. Size göre Saray’da MHP’nin mi yoksa AK Parti’nin mi adayı seçimi kazanmaya daha yakın olur?
Hem ülkemizin içinde bulunduğu durum ekonomik şartlar hem de Saray seçmeninin AK Parti’ye biraz mesafeli olması nedeniyle MHP’nin, MHP’li bir adayın Saray’da kazanma şansı daha yüksek. Cumhur İttifakının adayı MHP’den olursa inşallah bu seçimi önemli bir farkla kazanacağız.
CHP’de 14 tane aday adayı var. Hüseyin Güntay MHP’nin Belediye Başkan Adayı olursa bu 14 isimden hangisini rakip olarak karşısında görmek ister?
Benim için kim olursa olsun hiç önemli değil. CHP’nin 35 yıldır Saray’da yapmadıkları, yapamadıkları ortada. 35 yılda farklı adaylar denendi ve sonuç hep aynı oldu. Saray halkı CHP ile olmadığını 35 yıldır görüyor. Saray böyle devam etsin, gelişmesin, büyümesin diye düşünen bir CHP zihniyeti var. Bir de 35 yıldır iktidarda olmaları nedeniyle bir sürü vatandaşımız belediyeye girdi işçi oldu memur oldu emekli oldu. Şimdi onların çocukları belediyede devam ediyor. Ortada kurulu bir düzen var. Bu yüzden de seçime birkaç adım önde başlıyorlar. Ayrıca 35 yılın getirdiği bir rahatlık da var. Biz ceketimizi koysak seçimi kazanırız diyorlar. Hatta Mithat arkadaşımı bile alay konusu yapmış haldeler. İşi Mithat‘ı bile aday göstersek seçimi kazanırız demeye getirdiler. Kesinlikle buna katılmıyorum. Bu dönem böyle olmadığını herkes görecek.
MHP’nin Saray Belediye Başkan Adaylığı yarışında iki adayı var. Nesnel bir değerlendirmede şansınızı nasıl görüyorsunuz?
Mümin abiyi severim, sayarım. Kendisi uzun dönemdir meclis üyesi, onun da şansı var. Ama çatı aday denilirse, hem MHP tabanında hem AK Parti tabanında Hüseyin Güntay ismi öne çıkar. Aday ben olursam MHP ve AK Parti’nin ötesinde CHP tabanından da çok fazla oy alacağımı düşünüyorum. Çünkü ben sporun içindeyim, çünkü ben bütün organizasyonların içindeyim. İnsanlarımızın düğününde, derneğinde, cenazesinde her zaman yanında olan bir insanım. 5 yaşından beri çarşının göbeğinde esnafım. Benim Saray’ın mahallelerine varıncaya dek bilmediğim adım atmadığım sokağı yoktur. İşim gereği de bütün herkesi tanırım ve çevrem oldukça geniştir. Bu nedenlerle Hüseyin Güntay olarak çok fazla şahsi oy alabilirim. CHP‘deki aday adaylarına bakıyorum içlerinde kimseye çay söylememiş, birisiyle kahvede oturmamış, insanların cenazesine, düğününe gitmemiş isimler görüyorum. Ama CHP’nin adayı olursak nasıl olsa kazanırız diye bakıyorlar. Hatta CHP’li aday adaylarında bana adaylık gelirse direk başkanım mantığı var. Ama onlara kötü bir haberim var. O devir artık kapandı. Ben CHP’nin belediye başkan aday adayları ve meclis üyesi aday adaylarının hepsi ile görüşüyorum. Her birinden oy da istedim, istemeye de devam edeceğim. Hatta bu isimlerden birçoğunun oyunu bile alacağımı düşünüyorum. Bu yüzden CHP adayı kim olursa olsun biz Cumhur İttifakı çatısı altında seçime girer ve aday ben olursam seçimi çok rahat kazanırız. Çünkü insanlar bu dönem CHP’den uzaklaşmış durumdalar. Mahalle ziyaretlerimizde insanların yüzündeki ışıltıyı bile görüyorum. Önceki dönemlerde böyle değildi, kahvehanelerde selam vermeyen insanlar hatta kahvehaneleri terk eden insanlar vardı. Şimdi ise her gittiğim her yerde büyük bir ilgi ve sevgiyle karşılaşıyorum. İnsanlarımızın bize karşı söylemleri daha bir sıcak daha bir samimi. Artık yeter diyorlar. Çünkü 35 yılın bir yorgunluğu var Saray’da.
Bir dönem İYİ Parti’nin adayı olacağınız yönünde iddialar ortaya atıldı. İYİ Parti’den size böyle bir teklif geldi mi?
İYİ Parti’nin bütün yöneticilerin tanırım, severim. Onlar da keza beni sever ve sayarlar. İYİ Parti’den bazı arkadaşlarımız aracılığıyla adaylık için talep geldi. Ben de onlara, ‘Benim partim var, yıllarca MHP’de siyaset yaptım, mesai harcadım, emek verdim. Şu anda Cumhur İttifakı ve MHP benim için en doğru yer’ dedim. Teşekkür edip, geri çevirdim.
Onur Tunç’un geçtiğimiz günlerde MHP’ye katılması Hüseyin Güntay’ın seçim hamlesi olarak okunabilir mi?
Onur benim kardeşim. Ben MHP’den aday adaylığımı açıkladığımda o doğal olarak benim yanımda olmak istedi sağ olsun. Ve geldi MHP’ye katıldı. Bu tarz katılımlar hem İYİ Parti’den hem de CHP’den önümüzdeki günlerde daha fazla olacak. Zaten geçtiğimiz günlerde MHP’ye Meclis Üyesi Aday Adaylığı için başvuran isimlere baktığınızda bunu görebilirsiniz. Cumhur ittifakın adayı olmam halinde biz bu hamlelerle birlikte çok önemli bir ekip kurarız ve çok kısa sürede iddialı bir noktaya geliriz.
2019 seçimlerinde Cumhur İttifakı Saray’da seçime MHP çatısı altında girdi ve seçim kaybedildi. Bu dönem de aynı senaryonun yaşanma ihtimali var mı?
Özkan abi özünde iyi bir insandır. AK Parti’de ilçe Başkanlığı da yaptı. AK Parti’den istifa edip MHP çatısı altında, MHP ambleminin altında Cumhur İttifakın adayı olarak seçime girmesi seçmende beklenen etkiyi yaratmadı. Belki de o seçimde Özkan abi direk AK Parti adayı olarak çıksaydı ve MHP’de meclis üyesi olarak destek verseydi daha iyi bir sonuç alınabilirdi. Bizim bu seçimde aynı hatayı yapmamamız lazım. Cumhur İttifakı bu seçimde MHP ile yola çıkacaksa, direk kendi adaylarıyla, öz adaylarıyla yola çıkması lazım. AK Parti’den birinin istifa ettirilip MHP’nin çatı adayı olarak gösterilmesi aynı hatanın ikinci defa yapılması anlamına gelir.
Cumhur İttifakının adayı MHP’den olursa, Büyükyoncalı ve Yeniköy’de yaşayan Anadolu seçmeninden oy alınamaz deniliyor. Buna katılıyor musunuz?
Burada aday oldukça önemli. Ben Hüseyin Güntay olarak Büyükyoncalı ve Yeniköy‘deki vatandaşlarımızın çoğundan oy alabileceğimi düşünüyorum. Çünkü benim çok güçlü ikili ilişkilerim ve bağlantılarım var. Artık insanlar Özgen Erkiş’le birlikte particilik anlayışını kırdı. İnsanlar artık hizmet istiyor. Geçen gün Büyükyoncalı ziyaretimde insanlar arabalarının yolda çamura sapladığını anlattılar bana. İnsanlarda bir bıkmışlık durumu var. Bu nedenle bu dönem seçmenlerin partiye değil çalışacak adaya oy vereceklerini düşünüyorum.
Saray Belediye Başkanı olursanız ilk icraatınız ne olacak?
Belediye başkanı olduğunda mali tabloyu çıkartıp halkımızın önüne koyacağım. Özgen başkan da açıklayacağını söylemişti ama aynı partiden olduğu için açıklayamadı. Ama ben söz veriyorum mali tabloyu Saray halkıyla paylaşacağım. İlk icraatlarımdan birisi de tüm mahalle muhtarlarım ile bir araya gelmek olacak. Muhtarlarımla ciddi bir toplantı yapıp bütün mahallelerdeki eksikleri ortaya koyacağız ve öncelik sırasına göre bu eksiklikleri bir bir gidereceğiz.
Saray, Hüseyin Güntay ile birlikte bir çekim merkezi haline gelebilir mi?
Saraylı vatandaşlarımız Saray’dan umudunu kesmiş durumda. Beyazköylümüz kendini Çorlulu gibi görüyor. Büyükyoncalılımız Kapaklı’ya bağlanmak için mücadele ediyor. Keza köylerimizde de durum aynı. Ben Saray’da yitip giden umutları yeniden yeşertmek istiyorum. Saray’ın çok acil devlet destekli yatırıma ve hizmete ihtiyacı var. Saray’ın bu işi isteyen, bu işi başarabilecek insanlara ihtiyacı var. Ben Saray’ın devlet yatırımlarında da geride kaldığını söylüyorum. Devlet Hastanemize branş doktorlarının gelmesi gerektiğini özellikle vurguluyorum. Ama Saray’a gelecek doktorun burada kalması, burada yaşaması için yerel yönetime büyük görevler düşüyor. Saray’ın çok acil sosyal donatı alanlarına, yeni yaşam alanlarına ihtiyacı var. Bunlar yapılmalı ki hem buraya gelen doktor gibi devlet memurları Saray’da uzun süreli kalsın hem de orta ve üst düzey beyaz yakalılar için Saray bir çekim merkezi haline dönüşsün. Şunu açıkça ifade etmek istiyorum, ben Saray’a kaliteli bir göçün gelmesini sağlayacağım. Ben imarı bilirim, altyapıyı ve üst yapıyı bilirim. Büyükyoncalı’nın imar sorununu kesinlikle çözerim. Çünkü benim iletişimim güçlü. Her yerde güçlü bağlantılarım var. Saray bağlar bölgesini altyapısını ve üst yapısını yapıp kesinlikle imara açacağım. Güneşkaya Bölgesi Saray’ın eşsiz bir güzelliği. O bölgeye belediyemiz ve devletimizin işbirliğinde içinde yürüyüş alanlarının da olduğu güzel bir millet bahçesi kazandırmayı hayal ediyorum.
Belediyede haddinden fazla personel olduğunu söyleniyor. Göreve geldiğinizde belediye personeline yönelik bir tasarrufunuz olacak mı?
Göreve geldiğimde hiç kimseyi işten çıkarmayacağım. Bunun sözünü veriyorum. Evet, Saray Belediyesi’nde personel fazlası olduğu dışarıdan bakıldığında bile belli oluyor. Yeni iş sahaları yaratarak belediye personeline istihdam sağlamayı düşünüyorum. Burada da önceliğim işi ehline vermek olacaktır. Kimsenin ekmeğiyle oynamayacağım ama kim o işi hak ediyorsa kim liyakat sahibi ise en önemli en kritik görevlere onları getireceğim.
Hüseyin Güntay’ın spora olan ilgisi ve desteği taraflı tarafsız herkesçe bilinir. Belediye Başkanı olursanız Saray’da sporun geleceği nasıl olacak?
Saray’ın sporda kalıcı ve daha önemli başarılar elde edebilmesi için hızlı bir şekilde tesisleşmesi gerekiyor. Alt yapılara daha fazla önem göstermemiz de lazım. Alt yapıdan yetişen çocuklarımızı belediye desteği ile Fenerbahçe Galatasaray ve Beşiktaş gibi büyük takımların altyapıları ile buluşturmalıyız. Yalnız futbolla alakalı da değil. Geçtiğimiz dönem bizim basketbol takımımız vardı. Tesis olmadığından maddiyat olmadığından ligden düştü sonra da lağvedildi. Ben Saray Belediye Başkanı olursam Saray Spor’u 1. Lige çıkarmam ama 3. Ligden de aşağıya düşürmem.
Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Bu adaylık sürecinde bizleri yalnız bırakmayan, bize yol gösteren başta İlçe Başkanımız Yusuf Duman’a ve ilçe teşkilatımızın birbirinden değerli yöneticilerine teşekkür etmek istiyorum. Hepsi birbirinden kıymetli dava arkadaşlarıma minnettarım. Hayırlısı ile güzel bir yola çıktık. Hep birlikte özverili bir çalışma sürdürüyoruz. Partimizdeki bu birlik ve beraberliğin bizi başarıya ulaştıracağına ve Saray’ın hizmet dolu güzel yarınlarına vesile olacağına inanıyorum. Bütün Saraylı hemşehrilerimi muhabbetle kucaklıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Saray Haber