İhalesiz, rantsız bir belediyecilik mümkün mü?

İhalesiz, rantsız bir belediyecilik mümkün mü?
Yayınlama: 02.04.2021
A+
A-

Türkiye’de belediyecilik denilince akla ilk gelenlerden ikisi ihale ve rant. Özellikle büyük meblağlı ihalelerde yüklenici firmaların elde ettiği karlar dudak uçuklatan cinsten. Zira bir belediyeden yüksek meblağlı bir iş alan firma, aynı işi alt taşeronuna yaptırarak bile milyonlarca lira kazanabiliyor. Hal böyle olunca halkın ihtiyaçları için kullanılması gereken bütçeler, özel şirketlerin kasalarını dolduruyor. Saray’ın planları ve hisseli parsel konusunda ranta karşı tavizsiz bir duruş sergileyen Saray Belediyesi, yol çalışmalarını bile kendi imkanları ile yaparak ihaleli işlerden bugüne kadar uzak durdu. İki yıllık süreçte ihaleleri tamamen kaldıran, böylelikle kayyumdan kalan 10 milyon TL borcu ödeyen Tunceli’nin TKP’li Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ihalesiz bir belediyeciliğin mümkün olduğunu gösteriyor

Türkiye’de belediyeciliğin olmazsa olmazsı ihale. İhale denilince de insanların aklına ister istemez rant geliyor. Hiç şüphesiz ki bu algının oluşmasında AKP’nin payı büyük. Zira CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Beşli çete” dediği holdingler Cengiz, Limak, Kalyon, Kolin ve Makyol’un, AKP döneminde devletten aldığı ve almaya devam ettiği ödeme garantili kamu ihaleleri halen tartışma konusu. Yurttaşların devletten destek beklediği bir dönemde geçiş garantili köprü ve otoyollara her gün 6 milyon TL ödendiğini belirten CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, beklenen ama bir türlü gelemeyen desteğin nereye gittiğini açıklamıştı.
BELEDİYELER DE PEK FARKLI DEĞİL
Devletten beklediği desteği göremeyen yurttaşlar da bir umutla yüzünü yerel yönetimlere çevirmiş olsa da, tablo birkaç istisna dışında pek de farklı değil. Pandemi nedeniyle gelirlerinde büyük kayıplar yaşadıklarını açıklayan belediyeler, dezenfeksiyon çalışmaları ve esnafa kıyısından köşesinden dokunan yardımlar dışından ortalıkta pek görünmedi. Buna karşın pandemi döneminde belediyelerin yaptığı milyonluk ihaleler gözden kaçmadı. Neredeyse her gün ulusal ve yerel basına yansıyan ihalelerde usulsüzlük haberleri, pandemi döneminde halk için kullanılması gereken bütçelerin ne yazık ki, yine bir kaç firmayı zengin etmek için kullanıldığını gözler önüne serdi.
SARAY BELEDİYESİ KENDİ İŞİNİ KENDİSİ YAPIYOR
Saray Belediyesi, Başkan Özgen Erkiş döneminde ihale ve rant ikilisinin uzağında bir duruş sergilemesiyle dikkat çekti. Saray’ın planları ve hisseli parsel konusunda ranta karşı tavizsiz bir duruş sergileyen Saray Belediyesi, yol çalışmalarını bile kendi imkanları ile yaparak ihaleli işlerden bugüne kadar uzak durdu. Saray Belediyesi’nin böyle bir yol izlemesinde ağır bir borç yükü altında olması da etkili oldu.

İHALESİZ BİR BELEDİYECİLİK MÜMKÜN

Türkiye’de ihale ve rant düzenine karşı en net karşı duruşu ise Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu gösteriyor. TKP’li Başkan, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından Tunceli Belediyesi’nde zorunlu işler dışında ihaleleri tamamen kaldırdı. Komünist Başkan Maçoğlu, ihale edilse 1.5 milyon TL’ye mal olacak bir yol çalışmasını ihale yapmadan, belediyenin kendi imkanlarıyla 600 bin TL’ye bitirdi. Kamucu bir yaklaşımla kayyumdan kalan 10 milyon lira borcu da ödeyen Maçoğlu, ihalesiz bir belediyeciliğin mümkün olduğunu gösterdi.
MAÇOĞLU: BELEDİYELER ARTIK ÜRETMELİDİR
Belediyeyi halkla birlikte, dayanışmayla ve şeffaf bir şekilde yöneten Maçoğlu, ihale düzenlememe kararı sonrası bir engelleme ile karşılaşmadıklarını belirterek, “İhaleye girmek belediye başkanının, yerel yönetimlerde faaliyet yürüten kişilerin tasarrufundadır. Bizler de sosyalist bir anlayışı savunan bir belediye olarak ihale yapmayı doğru bulmuyoruz. Bu sebeple kendi öz kaynaklarımıza, gücümüze dayanarak çalışma yürütüyoruz. Belediyeler artık üretmeli, belediye kendi öz gücünü kullanmalıdır. İhalelerle bir başkasını zengin etme çabasına girmemelidir. Belediyelerin kıt kanaat bir bütçesi var. Üç beşin hesabını yapıyoruz ki hizmete daha çok yoğunlaşalım. Eğitim, atölye ve kadın üzerine çalışmalarda ihale yapmadan elde ettiğimiz karı kullanacağız. Halkın parasının ne şekilde kullanıldığını da herkes şeffaf bir şekilde görecektir” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber