İnanç: Vermeden almak Allah’a mahsustur

İnanç: Vermeden almak Allah’a mahsustur
Yayınlama: 26.03.2021
A+
A-

Trakya Saray Emlakçılar Derneği (TRASED) Başkan Yardımcısı Ertan İnanç, “Saray Belediyesi’nin yeni planları sonucu yüzde 60 olan yerler de yüzde 40’a düştü. 4 kat olan yerleri 3’e indirdiler. Sen kimin hakkını ne şekilde kimden alıyorsun. Bu vatandaşın hakkını elinden alıyorsun, karşılığında bir şey vermek zorundasın. Vermeden almak Allah’a mahsustur” dedi

Trakya Saray Emlakçılar Derneği Cumartesi günü saat 10.30’da Saray Restaurant’ta kahvaltı programı düzenledi.
KİMLER KATILDI?
Pandemi kurallarına göre düzenlenen programa, Trakya Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı ve Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi (TEMFED) İlhan Kurt, Saray Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Özen, Saray küçük Esnaf ve Pazarcılar Derneği Başkanı Sunay İmük, Kırklareli Emlakçılar Derneği Başkanı Ümit İkizlerli, Lüleburgaz Emlakçılar Derneği Başkanı Erkan Esen, Kapaklı Emlakçılar Derneği Başkanı Kemal Özel, Çerkezköy Emlakçılar Derneği Başkanı Daimi Tava, emlak sektörü temsilcileri ve dernek üyeleri katıldı.
EŞOFMANLA İŞE GİDİLMEZ!
Kahvaltı programında Saray’daki emlakçıların sorunlarına dair geniş kapsamlı bir değerlendirme yapan TRASED Başkan Yardımcısı Ertan İnanç, şunları kaydetti:
“Emlak sektörü en prestijli sektörlerinden biri. Bizler pandemi iletinde çok fazla kayıplar yaşadık sektör adına. Yeri geldi evimize ekmek götüremez hale geldik. Bazı arkadaşlarımızdan ricamız mesleğimizi yüceltmeye kendilerinden başlasınlar. Bizler bu mesleği yüceltmek için uğraş içinde olmazsak kimse mesleğimizi yüceltmek için çaba içinde olmaz. Meslektaşlarım bana küsmesinler ama bazı meslektaşlarımız iş yerine eşofman ile gittiğini üzülerek söylemek durumundayım. Bu mesleğimize yakışmıyor. Bizler iş yerimize gidince kılık ve kıyafetimize dikkat etmeliyiz. Bir diğer hususta ayakçı dediğimiz arkadaşlarımız. Bu arkadaşlarımız bizlere devamlı olmasa da iş getirmekte. Bizler bu arkadaşlarımıza yardımcı olmalıyız. Bu arkadaşlarımıza ayakçı gözüyle değil, bizlere iş getiren dost gözüyle bakmalıyız. Gerekirse onları yanımıza işe almalıyız. Bizler bir çatı altında birlikten kuvvet doğar perspektifi ile hareket ettiğimiz sürece her alanda gelişeceğiz.
SARAY’DA ÖNÜMÜZÜ AÇACAK BİR YEREL YÖNETİM YOK!
Saray’da 10 kat, 15 kat imar istemiyoruz. Sanayi 15 kilometre yanımızda. Saray sanayi kenti olmasın. Saray yaşam merkezi olsun. İnsanların huzurla yaşayacağı bir yer olsun. İnsanlar Çerkezköy, Kapaklı’da çalışsın gelsin Saray’da yetişsin. Saray eşsiz bir doğal güzelliğe sahip ama ne yazık ki değerlendirilemiyor. Saray’ın hafiften bir genişlemesi lazım. Bu genişlemede villa imarı verelim. Bundan hem vatandaş hem de Saray fayda görür. Biz gökdelenler istemiyoruz Saray’da ama adamına 500 metrekare arsaya yüzde otuz taban oturumu ve 3 kat veriyorsun. Bu dalga geçmektir. En azından yüzde 40, 4 kat olsun. Bazı yerlerde oldu ama yüzde 60 olan yerler de yüzde 40’a düştü. 4 kat olan yerleri 3’e indirdiler. Sen kimin hakkını ne şekilde kimden alıyorsun. Bu vatandaşın hakkını elinden alıyorsun, karşılığında bir şey vermek zorundasın. Vermeden almak Allah’a mahsustur. Üzülerek söylemeliyim ki, Saray’da imar konusunda önümüzü açacak bir yerel yönetim göremiyorum. Sizlerin de benimle aynı fikirde olduğunu biliyorum. Bizler emlak sektörü çalışanları ve işverenler olarak ileriye dönük çalışmalar yapmak istiyoruz.
SAHİBİNDEN.COM ADALETSİZLİK YAPIYOR
Bir diğer hususta, Sahibinden.com denilen sitenin adaletsiz bir şekilde emlakçılardan aldığı paralardır. İstanbul gibi bir yerde emlakçı olan biri bu siteye aylık bin TL vermekte. Bizlerde Trakya’da emlakçılar olarak bu siteye aylık bin TL vermekteyiz. Bu hususta bir adaletsizlik var. Orada emlakçının bir villa satarak kazandığı parayı biz 20-30 daire satarsak ancak yakalarız. Bizlerin bu siteye satış geliri az olduğu için daha az abonelik vermeliyiz.”

KURT’TAN MARSED’E ELEŞTİRİ

İnanç’ın ardından konuşmasını yapan Trakya Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı ve Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi (TEMFED) İlhan Kurt önemli açıklamalarda bulundu. İsim vermeden Saray’da yeni kurulan Marmara Saray Emlakçılar Derneğini eleştiren Başkan Kurt, “Bir ilçede iki tane dernek olmaz. Tek çatı altında buluşun ve federasyonun imkanlarından faydalanın. Bakıyorum bir dermek daha açılmış yarın öbür gün bu arkadaşlar gelip bizden nasıl faydalanacaklar? Bu dernekler ne yapacak? Mevcut üyelerine ne verebilecek ve hangi konuda bilgileri var? Biz bu işi federasyonla beraber yapıyoruz. Federasyonun imkanlarından faydalanamayacak bu arkadaşlar” diye konuştu.
“31 MARTTAN SONRA BELGE ALAMAYACAKSINIZ”
Emlakçılık belgesinin önemine de vurgu yapan Kurt, “Yeni uygulamayla bundan sonra emlakçılık yapmak isteyenler mevcut belgeleri olsa dahi o belgeleri geçersiz olacak. Ama bu işi yapan arkadaşlarımız müktesep hak kazandılar. Bu müktesep haklarla evrakları tamam olan arkadaşlarımız bu işe devam edebilecekler. Evrakları tamam olunca vergi kaydı, oda kaydı ve emlakçılık belgesi olanlar ve bu belgeleri 05 Haziran 2018 tarihinden önce alanlar bu mesleği rahatlıkla yapabilecekler. Ama yeni yapacaklar için yeni uygulamalar şart. MYK belgesi alma mecburiyeti var. Zor bir dönem başlıyor. Bu da mevcut arkadaşlarımız için aslında iyi bir şey. Bundan sonra yapacakları zor günler bekliyor. En az lise mezunu olacak, iki sefer sınava girecek, bu sınavlarda başarılı olmazsa sınav hakkı da yanmış olacak. Daha sonra tekrar başvuru yaparak sınava girecek. Belge alabilmeleri için önce kendilerini yetiştirmek ve kurs vermek istiyoruz. Eğer kurs vermezsek sınavı geçmeleri imkânsız gibi. Sınavlar aynı üniversite sınavları gibi olacak. Kapalı zarf ile sorular gelecek ve bu sorular ile ilgili kameralı ve sesli kayıtlı sınavlar yapılacak. 100 üzerinden 70 puan alan başarılı sayılacak. Biz bunun bu şekilde olmasından memnunuz. Meslekte çıtanın yükselmesi bizim için önemli. Bu da bizim istediğimiz bir şey. Edirne’deki emlakçı arkadaşlara seslenmek istiyorum. 05 Aralık 2019 son gün. Eğer o güne kadar Sanayi Ticaret İl Müdürlükleri’ne müracaat etmeyip belgelerinizi almazsanız bu işi yapmaktan vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Yetki belgeleriniz için bir an önce müracaat ediniz. Bu belgeler 5 yıl geçerli olacak” dedi.
“SAHİBİNDEN.COM’A ALTERNATİF SATIŞ SİTESİ HAZIRLANDI”
Başkan Kurt, Ertan İnanç’ın da dikkat çektiği sahibinden.com’un fahiş fiyat uygulamasına karşı yeni bir sistem hazırladıklarını, yakın zamanda bu satış sisteminin dernek ve federasyon üyesi emlakçıların hizmetine sunulacağını belirtti.
Kahvaltı programı toplu hatıra fotoğrafı çekinilmesinin ardından sona erdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber