Kamuya ait yüz binlerce kaçak yapı aftan yararlandı

<strong>Kamuya ait yüz binlerce kaçak yapı aftan yararlandı</strong>
Yayınlama: 14.02.2023
A+
A-

İktidarın tüm tepkilere karşın 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde uygulamaya geçirdiği imar barışı kapsamında ülke çapında 3 milyon 152 bin kaçak yapıya yapı kayıt belgesi verildi

Birgün Gazetesi’nden Mustafa Bildircin’in Depremin büyük yıkım yarattığı 10 kentte ise toplam 294 bin 166 kaçak yapı, imar barışı kapsamında ruhsatlandırıldı.

Depremin ardından çöken kamu binalarını akıllara getiren verilere göre, Türkiye genelindeki 298 bin 124 adet kamu taşınmazı için yapı kayıt belgesi düzenlendi.

Kaçak olmasına karşın imar barışına yönelik düzenlemenin ardından, “Yasal hale” getirilen kamu taşınmazlarının kentlere göre dağılımı ise paylaşılmadı. İmar barışı, her türlü denetimden uzak şekilde yapılmış, ruhsata ve imara aykırı yapılara Yapı Kayıt Belgesi verilmesi ile devlet ve kaçak yapı sahibi yurttaş arasında uzlaşma anlamına geliyor. Seçim dönemlerinde, “İmar affı” ya da “İmar barışı” adıyla hızlıca yapılan bu uzlaşmalarda depreme dayanıklılığı ölçülmeyen çok sayıda kaçak yapı da kayıt altına alınıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber