Keşkek Şenliğine bu pankart damga vurdu: Yıktığınız okulumuzu istiyoruz

6. Geleneksel Küçükyoncalı Keşkek Şenliğinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da okul talebi öne çıktı. Şubat 2021’de yıkılan okullarını geri isteyen Küçükyoncalılılar, şenlik alanına “Yıktığınız okulumuzu istiyoruz, Küçükyoncalı köy sakinleri” yazılı pankart asarak taleplerini dile getirdiler

Keşkek Şenliğine bu pankart damga vurdu: Yıktığınız okulumuzu istiyoruz
Yayınlama: 18.09.2023
Düzenleme: 19.09.2023 16:56
A+
A-

Küçükyoncalı Dokuyan Eller ekibindeki kadınlar ve Saray Belediyesi’nin iş birliğiyle düzenlenen 6. Keşkek Şenliği, Küçükyoncalı ’da 17 Eylül Pazar günü gerçekleştirildi.
VATANDAŞLARA 20 KAZAN KEŞKEK İKRAM EDİLDİ
Saat 12.00’da başlayan şenlikte unutulmaya yüz tutmuş geleneksek çıkrancık oyunu izleyenlere keyifli anlar yaşattı. El emeği göz emeği nuru ürünlerin sergilendiği, geleneksel lezzetlerin satıldığı stantlar yoğun ilgi görürken, 20 kazan keşkek vatandaşlara dağıtıldı. Geleneksel lezzet keşkeğe yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, keşkek stantları önünde kuyruk oluşturdu. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bandosu, vals, baçata ve zeybek gösterileri izleyenlerden büyük alkış aldı.
BAŞKAN ERKİŞ: “KÜÇÜKYONCALI EĞİTİMDEKİ SAYGIN YERİNİ MUHAFAZA EDECEKTİR”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Küçükyoncalı Mahalle Muhtarı İrfan Gündüz yaptı. Gündüz’den sonra katılımcıları tek tek selamlayarak konuşmasına başlayan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 
“Her birimizi Küçükyoncalılı kılan, her birimizi o mübarek, o karın doyuran, hem protein ihtiyacını hem de karbonhidrat ihtiyacını karşılamakla yıllarca meşruiyet kazanmış ve bugün nerdeyse coğrafi işaret almak üzere bulunduğumuz Küçükyoncalı Keşkeği, her şeyden evvel ruhumuzu, gönlümüzü doyuran bir geleneğin yaşatılmasında vesile olmuştur. Bugün bütün meseleler her birimizi eşi düzeyde ilgilendirmektedir. Okuma yazma oranının, eğitim oranının en yüksek olduğu Küçükyoncalı’da bugün okulumuz yoksa, bugün sularımızda sıkıntı varsa oraya Büyükşehir karışıyor, burası milli eğitimin diyemeyiz. Her şeyden evvel hepimiz eşit düzeyde sorumluyuz. Hele hele bizler bütün bu meselelerden sorumluyuz. Üstesinden gelmek için de elimizden geleni yapmakla mükellefiz. Hiçbir mazereti yoktur bunun. Değil mi ki savaşın ortasında Maarif Kongresi’ni ertelemeyen bir liderin kurduğu ülkenin evlatlarıyız. Hiçbir biçimde eğitimle ilgili meseleyi başka meselelerin arkasında tutamayız. Küçükyoncalı, eğitimdeki saygın yerini muhafaza ettirecektir ve bunun güçlü namzetleri burada kendi okullarında yetişecektir.
YONTAR VE HAMŞİOĞLU TEKİRDAĞ’DAKİ OKUL SORUNUNA VURGU YAPTI
Başkan Erkiş’in ardından Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar ve İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Selcan Hamşioğlu da birer konuşma yaparak Tekirdağ’daki okul sorununa vurgu yaptı.
BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Konuşmaların ardından Keşkek Şenliği, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bando gösterisi, vals, baçata ve zeybek dans performansıyla devam etti. İzleyenlerden tam not alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bandosu ve dans gösterileri büyük alkış aldı. Konuşmaların ardından keşkek şenliğinde emeği geçenlere ve 6. Atatürk Koşusu’nda dereceye giren sporculara plaket takdim edildi.
KÜÇÜKYONCALI UNUTULMAZ BİR AKŞAM YAŞADI
Keşkek Şenliği programı Gökhan Meneşe ve Sevtuğ konseri ile devam etti. Program sonunda Küçükyoncalı Keşkek Şenliği’nde büyük emeği geçenlere plaket takdim edildi.
KATILIM YOĞUN OLDU
6. Küçükyoncalı Keşkek Şenliği’ne Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Selcan Hamşioğlu, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Başkanı Erol Gürler ve Yönetimi, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Ertan İnanç ve Yönetimi, İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Murat Öztürk, Saadet Partisi Saray İlçe Başkanı Şaban Mısırlı, CHP Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kazım Doğaç, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Fuat Ünal, Saray Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, siyasi parti ve STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saray Haber