Kıyıköy Belediyesi rüşvet iddiası davasında iki tahliye

Kıyıköy Belediyesi rüşvet iddiası davasında iki tahliye
Yayınlama: 26.09.2022
A+
A-

Kırklareli’nde İçişleri Bakanlığınca rüşvet ve usulsüzlük iddiaları nedeniyle görevden uzaklaştırılan Kıyıköy Belediye Başkanı Ender Sevinç’in de aralarında olduğu 3’ü tutuklu 12 kişinin yargılanmasına devam edildi

Kırklareli 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, “rüşvet” suçlamasıyla 4 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan tutuklu sanıklar eski Belediye Başkanı Ender Sevinç, İl Genel Meclisi Üyesi ve CHP İl Başkan Yardımcısı Cem Toptaş ve esnaf Tolga Özer ile tutuksuz yargılanan bazı sanıklar katıldı.

Duruşmayı, Sevinç’in görevden uzaklaştırılmasının ardından meclis üyeleri arasında yapılan belediye başkanlığı seçiminde Kıyıköy Belediye Başkan Vekili seçilen Tercan Yatkın ile CHP İl Başkanı Alaaddin Güncer izleyici olarak takip etti.

Gelen belgelerin okunmasıyla başlayan duruşmada, bazı tutuksuz sanık ve tanıklar dinlendi.

Tanık D.S, Kıyıköy Belediyesinde mimar olarak görev yaptığı süreçte bazı yapılar için tutanak tuttuğu için Sevinç’in kendisini bir dönem işten kovduğunu ileri sürdü.

Tutanaklar yüzünden sürekli Sevinç’in kendisi ile tartıştığını belirten D.S, “Ben tuttuğum tutanakları başkanlık makamına sunarım, o da gereği için encümene sunardı. Aynı günde 2. Derece Sit Alanı Bölgesi’nde 6-7 yapıya karşı tutanak düzenledim. Ender Sevinç ile birkaç kez kaçak inşaatlara tutanak tutmamam için tartıştık. Bir kez üzerime sandalye fırlattığı da oldu. Daha sonra 30 Temmuz 2021’de beni işten çıkardı. Kendisinden şikayetçi olmuştum, 16 Şubat 2022’de de görevime iade edildim.” şeklinde konuştu.

“BENİM ÜZERİME YIKILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Sevinç de savunmasında, 10 aydır tutuklu olduğunu ve mağdur edildiğini söyledi.

İmara aykırı olduğu gerekçesi ile tutanak düzenlenen her yapı için cezai işlem uygulandığını ileri süren Sevinç, hiçbir dosyanın işlemsiz kalmadığı yönünde savunma yaptı.

Bu kapsamda kimseden rüşvet talep etmediğini ve almadığını ifade eden Sevinç, “Görev sürecimde suç unsuru oluşturacak bir şey yapmadım. Mağdur edildim. Yargılama sürecinde de gördüğünüz üzere tutanak tutulan ve ceza kesilmemiş denen her yere ceza kestiğim görüldü. Benim dışımda gelişen olaylar da benim üzerime yıkılmaya çalışılıyor.” dedi.

Sanık Tolga Özer de savunmasında, suçlamaları reddetti.

Hesabına gelen tüm paraların ticari işlemlerin karşılığı olduğunu ileri süren Tolga Özer, suç işlemediğini belirterek ve tahliyesini talep etti.

Sanık Cem Toptaş ise aleyhe olan hususları kabul etmeyerek tahliyesini istedi.

Sanık avukatlarının da savunmalarının ardından cumhuriyet savcısı mütalaasında sanıklar Ender Sevinç, Cem Toptaş ve Tolga Özer’in tutukluluk halinin devamını talep etti.

Bir süre ara verilen duruşmada, mahkeme başkanı sanıklardan Ender Sevinç’in tutukluluk halinin devamına, diğer sanıklar Cem Toptaş ve Tolga Özer’in tahliyesine karar verildiğini açıkladı.

Davanın 24 Haziran’daki duruşmasında dosya kapsamındaki delillerin büyük oranda toplanmış olması ve tutuklulukta geçirilen süre göz önüne alınarak adli kontrol hükümleri kapsamında yurt dışı çıkış yasağı ve kolluk kuvvetlerinde imza atmak şartıyla tutuklu sanıklar Ender Sevinç, Cem Toptaş ve Tolga Özer’in tahliyesine karar verilmiş, Cumhuriyet Başsavcılığının 1. Ağır Ceza Mahkemesine yaptığı itiraz üzerine yakalama kararı çıkarılan 3 sanık tekrar tutuklanmıştı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber