Nazmi Metin yazdı: Belediye Başkan Adaylığı

Nazmi Metin yazdı: Belediye Başkan Adaylığı
Yayınlama: 13.10.2023
A+
A-

CHP Genel Başkanlığına aday olan Özgür Özel, “Ben Cumhuriyet Halk Partisini daha iyi yönetirim. Cumhuriyet Halk Partisi kötü yönetiliyor. Ben partimizi Türkiye’nin en iyi yönetilen kurumu haline getirme iddiasındayım” dedi. Bu medeni bir söylemdir. Böylesi iddialarda bulunmak bile güzel bir davranıştır. Özel gibi kaç kişi böyle bir davranış sergileyebilir. Bu tür davranışların yerelden genele olması gerekirken, maalesef bulunduğumuz alanda dahi siyaset dışı o kadar çok söylem var ki, çirkinlik diz boyu. Saray’ın siyasi haritasına baktığımızda CHP ağırlıklı olduğunu herkes biliyor ve görüyor. Peki, geçmiş yıllardan günümüze Saray’da belediye başkanlarının yapmış oldukları faaliyetlerini hiç incelediniz mi?

Belediye başkanları ‘bizden olsun isterse çamurdan olsun’ taktiği ile seçilmemeli. En doğrusu, en iyisi derken belediyeciliği en iyi şekilde halkına yansıtabilecek bir belediye başkanı seçilmeli. Sadece belediye başkanları için değil, belediye meclis üyeleri içinde aynı şey geçerli. Her ayın ilk haftasında yapılan belediye meclisi toplantılarını izlemenizi isterim. Sizlerin oylarıyla seçilen belediye meclis üyelerinin kaç tanesi toplantılara katılıyor. Birçoğu mazeret göstererek toplantılara katılmıyor. 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimler Sarayımız için hayati durum arz etmektedir. Meclis üyesi seçiminde kesinlikle akraba, yandaş, arkadaş olarak bakılmamalı Saray’a en iyi hizmeti verebilecek liyakatli, ehliyetli kişilerden bir belediye meclisi oluşturulmalı ve seçilmelidir.

Bir belediye başkanı önce halkına sonra yaşadığı kentine saygılı olmalı. Eğer bunlardan bir tanesi olmazsa olmaz. İkisi birden olmazsa zaten hiç olmaz. Şekil A’da görüldüğü gibi. Belediye başkanları konuşmalarıyla, oturup kalkmalarıyla, disiplinleriyle, kılık kıyafetleriyle halkına model olmalı bununda ötesinde saygın kişiler olmak zorundadırlar. Bu kurallar çok zor değil. Hatta bu kurallara uyum sağlamak için destek veya danışmanlara da gerek yok. Ben bir belediye başkanıyım, kamu kurum ve kuruluşları yönetmeliğine uymak gibi zorunluluğum olduğunu biliyorum demesi makamına gelirken aynaya bakması yeterli olacaktır.

04.10.20203 tarihinde, 2024 yerel seçimlerine altı ay gibi bir süre olmasına rağmen Saray’da CHP’den ilk belediye başkan aday adaylığı açıklamasını bir dönem Saray CHP ilçe başkanlığı yapan Ali Osman Yaşar halkın huzurunda yirmi dakikalık bir konuşma yaparak ilan etti. Önümüzdeki günlerde Oktay Tekeş, Fevzi Çoban, Demir Ali Demirel, Abdül Taşyasan, Önder Çelik, Levent Köksalan, Cengiz Şahin, Ergun Er ve mevcut Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş’in de aday adaylığı açıklamalarını Saraylı vatandaşlara yapacaklar. Mevcut adayların içinden doğru isim çok alkış alana göre veya Faik Öztrak’ın bu kişi olsun demesine göre belirlenmemelidir. Saray halkına sosyal belediyeciliği sonuna kadar hissettirebilecek, yaşattırabilecek, dinamik, gecesini gündüzüne katabilecek ve Saray’ın gerçekten Saray olması için mücadele verecek bir belediye başkanının seçilmesi gerekir.

Saray’lı vatandaşların önümüzdeki yerel seçimde bu konuya titizlikle uyacağı kanısındayım. Çünkü Saray halkı beş yılda sanırım dersini aldı. Bu nedenle bütün partilerin gösterecekleri belediye başkan aday adaylarında bilgi, birikim, yöneticilik ve kariyer gibi nitelikleri göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Bu yöntem uygulanmazsa Saray’da belediye başkanlığı hiç bir parti için ‘çantada keklik’ olmayacaktır. Saray’ın hemen yanı başında Kapaklı ve Çerkezköy ilçeleri sürekli gelişirken Saray’ın sakin şehir olarak kalmasını isteyenler neyin kafasını yaşıyorlar. Saray ilçesini yerelde ve genelde bir adım öne taşıyacak, değişimden ve yenilikçilikten yana olan belediye başkanlarının seçilmesini destekliyorum.

Saray Haber