Nazmi Metin yazdı: Büyükşehir ve İlçe Belediyesi

Nazmi Metin yazdı: Büyükşehir ve İlçe Belediyesi
Yayınlama: 04.06.2022
Düzenleme: 21.08.2023 16:56
A+
A-

Saray’ın köyleri hakkında yazılan birçok makale var. Bu makalelere ilave olarak bir tane de ben yazmak istedim. Tekirdağ ilinin Büyükşehir Belediyesi olmasıyla birlikte köyler mahalleye dönüştürüldü. Saray ilçesine on yedi kilometre mesafede olan Safaalan Köyü dört tarafı ormanlarla çevrili olan bir yerleşim yeri ve köylükten çıkarıldı. Saray ilçesine önce köy olarak bağlıydı şimdi  mahalle olarak ikinci kez bağlandı. Saray ilçesinin mahallesi olduk ta ne oldu? Hiç bir şey olmadı. Aynı hamam aynı tas! Mahalle olduktan sonra belediye hizmetlerinden daha fazla faydalanılacağını sananlar “askıda ekmek” gibi havada asılı kaldılar. Vatandaşın beklentilerine cevap veremeyen iki tane belediye biri büyükşehir diğeri ilçe belediyesi ile karşı karşıya kaldıktan sonra ne olacak böyle sorusu vatandaş tarafından sıkça sorulan soruların içinde birinci sırada. Her kesin tek umudu ve beklentisi ​olan 2024 yılında yapılacak yerel seçim şimdilerde sıkça konuşulmaya başladı. ​Önümüzdeki yerel seçim aday adayları için zor dönem olacak.

Vatandaş; karnesi pekiyi olmayan mevcut belediye başkanlarına tekrar seçilme hakkını vermeyecek gibi gözüküyor. Sadece bununla kalmıyor belediye başkanıyla birlikte seçilen belediye meclis üyelerinin de işi zor olacak. Önümüzde ki yerel seçimde vatandaş; Belediye başkanı ve belediye meclis üyelerine “bu güne kadar ne yaptınız” sorusunu sormak için adeta gün bekliyor. Bu yazımdan herkes kendi üzerine düşeni alsın, şimdiden cevaplarını hazırlamaya başlasınlar. İlçe belediyesi büyükşehir belediyesine yükleneceğinden, büyükşehir belediyesi de gardını alsın.

Bizim deyimimizle Yeniköy’e yakında gittiniz mi? İlçeleri birbirine bağlayan ortasından geçen yolun her iki tarafındaki yaya kaldırımlarını gördünüz mü? Düşmemek için çok dikkat etmelisiniz. Ara sokakları sorarsanız onları sormayın gitsin. Büyükyoncalı için “et tırnaktan ayrılmaz” dediler ama (et, tırnak, dolama )oldu kimsenin umurunda değil. Büyükyoncalı’nın orta yerinden geçen derenin etrafı insan boyunca ot olmuş yangın çıksa mahalle yanacak. Çevre yolunun yapılmasıyla birlikte tam bir meskun mahal’e dönen Büyük Yoncalı ya gereken önemin verilmediği kanısındayım. Karlıköy Caddesinin bakımsızlığı ana yola bağlanan giriş çıkışlarının tehlikeli olduğu neden görülmüyor. Büyükyoncalı’yı kaybetmek istemeyenler aynı zamanda Büyükyoncalı’yı kaybetmek için elinden geleni yapıyorlar. Önceden belde olan beldeliği düştükten sonra yoğun bakımda yatan bir hasta muamelesi yapılmaktadır. Büyükyoncalılı vatandaşlar bu durumdan çok rahatsız olduklarını ve sürekli Kapaklı ilçesine bağlanmak istediklerini her seferinde söylemektedirler. Bence haklılar kızmamak gerekir.

Saray’ın mahalleleri yani köyleri ciddi anlamda hizmete ihtiyaçları var. Mahalle olmadan önce kendi kendine yeten köyler, mahalle olduktan sonra üvey babanın eline bakan yetim bir çocuğa döndü. Mahalleleri hizmette alfabetik sıraya koysalar en az altı ay  sonra sıra gelir. Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu destekle mahallerine hizmet vermeye çalışan ilçe belediyesinin de durumu çok da iyi değil. Sadece mahalleler değil geçtiğimiz günlerde Pazarcık Mahallesine kısa bir ziyaret yaptığımda gördüğüm panorama normal değil. Pazarcık Mahallesi Saray’ın gözde mahallelerinden biri olmasına rağmen yolu düzgün ve yaya kaldırımı olmayan bir sürü sokak var. Vatandaş bu durumdan belki rahatsız olmayabilir ama bir belediyenin de vatandaş rahatsız olmuyor diye bu kadar rahat olması da yanlış. Sosyal belediyeciliğin bir an önce harekete geçmesi gerekir. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber