Nazmi Metin yazdı: Çocuk işçiliği ve istismarı

Nazmi Metin yazdı: Çocuk işçiliği ve istismarı
Yayınlama: 03.05.2024
A+
A-

Dünyanın tek çocuk bayramı bizim ülkemizde kutlanmaktadır. Böylesine güzel bir bayramı çocuklara armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’e çocuklar her bayramda şükranlarını sunmaktadır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını ne yazık ki ülkemizde yüz binlerce çocuk kutlayamıyor. Eğitim öğretimde olması gereken çocuklar tarlada, inşaatlarda, sokaklarda seyyar satıcılık yapmaktadırlar. Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) kapsamında yaklaşık 1.5 milyon öğrencinin 300 bini 18 yaş altı çocuklardan oluşmaktadır. MESEM’e ucuz işçilik sağlanırken çocuklar sağlıklarını ve gençliklerini kaybetmektedirler. Ülkemizde bir an önce çocuk işçiliğinin yasaklanması gerekmektedir. Çünkü geçen 11 yıllık süreçte çalışırken yaşamını yitiren çocuk sayısı 689 dur.

Diğer taraftan günümüz Türkiye’sin de artan yoksulluk nedeniyle aile bütçesine katkı sağlamak nedeniyle daha çocuk yaşta çalışmaya başlayan çocuk sayısı sürekli artmaktadır. Yasaların 15-17 yaş arası çocukların çalışmasına imkân sağlanmasından dolayı ilk ve orta öğretim çağında ki birçok çocuk okula gitmek yerine çocuk işçiliğine yöneliyor. Türkiye’de çocuk istihdamı sürekli artmaktadır. Çalışmak zorunda kalan çocukların yaşı sürekli aşağıya düşmektedir. Güvencesiz olarak çalıştırılan ve dengeli beslenemeyen  çocuklar bu yüzden sokaklarda veya çöplerden beslenmektedirler. 2023 yılı verilerine göre çocuk işçi sayısı 80 bin artarak 3 milyon 862 bine çıkmıştır.

Tekirdağ Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Sosyal Hizmet ve Danışmanlık Bölümü Başkanı Öğretim Görevlisi Ayşe Mine İşler, TÜİK verilerine göre ülkemizde çocuk istismarının artış gösterdiğini söyledi. 2022’de çocukların karıştığı olay sayısı 601 bin 754 olurken 231 bin 739 çocuğun da yüzde 13,7’si cinsel istismara maruz kaldığını söylerken 2023 yılında ise 4 bin 151 erkek ve 27 bin 73 kız çocuğu olmak üzere 31 bin 890 olarak kayıtlara geçtiğini söyledi. Çocuk istismarı; duygusal istismar, fiziksel istismar ve cinsel istismar olmak üzere TÜİK verileri çocuk istismarın önemli bir sorun haline geldiğini gösteriyor. Yine CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, “çocukların cinsel istismarı” sucuyla ilgili 40 binin üzerinde yeni dosya açıldığı bilgisini paylaşmıştır.

Çocuk istismarı; yukarıda saydıklarımızla sınırlı değildir. Türkiye’de Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) kapsamında ortaokul veya imam hatip ortaokulunu bitiren her öğrenci MESEM’Lİ olmaya hak kazanmaktadır. Öğrenciler haftanın dört günü işte bir günü okulda olmak üzere ucuz iş gücü olarak kullanılmaktadır. Aslında MESEM uygulaması sermayedarların tüm kesimine yarayan bir ucuz emekçi cehennemidir. Küçük sanayilerde, fabrikalarda 1.3 milyon öğrenci buralarda çalıştırılmaktadır. MESEM’li öğrenci işçi çocuklarının maliyeti devlet tarafından patronlar adına üstlenilmiş durumda olduğu için işverenler tarafından devlete hiç bir şekilde ödeme yapmamaktadırlar.

Saray Haber