Nazmi Metin yazdı: Kent Konseyi nedir, ne değildir?

Nazmi Metin yazdı: Kent Konseyi nedir, ne değildir?
Yayınlama: 20.03.2020
Düzenleme: 21.08.2023 17:03
A+
A-

Yıllardır ismini hep birlikte duyduğumuz, her kentin bir Kent Konseyi vardır. Bu Kent Konseylerinde ne gibi faaliyetler yürütülmektedir. Hep merak etmişimdir, bu yüzden Saraylı vatandaşlarımızın da kentimizde bulunan Kent Konseyini merak etmeleri gerekmektedir. Lütfen merak edin ve ziyaret edin, merak edilecek bir kuruluş olduğunu düşünüyorum. Hep aklımın bir köşesinde, şöyle ki Kent Konseyi denilince bir insanın aklına ne gelir ki? İşte tamda soru bu.

5393 Sayılı Belediye Kanunu Kent Konseyi: Madde 76 “Kent Konseyi, kent yaşamında, kent vizyonunda ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır. Belediyeler, kamu kurumu niteliğinde ki meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin varsa üniversitelerin, ilgili sivil toplum örgütlerin, siyasi partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, mahalle muhtarlarının temsilcileri ile diğer ilgililerin katılımıyla oluşan kent konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar. Kent Konseyinde oluşturulan görüşler belediye meclisinin ilk toplantısında değerlendirilir” denilmektedir.

Kent konseylerinin üyeleri gönüllü kişiler tarafından oluştuğu, bu gönüllü kişilerin hiç bir menfaat beklemeden bu kuruma hizmet eden kişiler olduğu herkesçe bilinmelidir. Kent Konseyleri, Belediye kuruluşları tarafından önemsenmelidir. Bu kurumu önemsememek o kurumun iflasını istemektir. Kent Konseylerinin tabela kurumu olmaması gerekir. Bu kuruluşlar daha önceleri  “Kent Kurultayı, Kent Parlamentosu veya Kent Meclisi” gibi isimler altında faaliyetlerini sürdürüyorlardı. Kent konseyleri kentin her yerinde  caddede, sokakta, mahallede, statta kitlelerin yoğun oldukları bölgelerde, akıllara gelebilecek her yerde, kentteki tüm paydaşlarını bir araya getirerek kenti kucaklayan bir ortak akıl oluşturmaktadırlar.

Belediye Başkanlıklarının olduğu bir yerde Kent Konseyi kurulmak gibi bir zorunluluk vardır. Kent Konseylerinde alınan kararların Belediye Meclisinin yapmış olduğu toplantılarda Kent Konseyinin kararlarını gündeme alması zorunluluğu da vardır.  Saray Belediyesi her ayın ilk haftasında Belediye Başkanı başta olmak üzere belediye meclis üyeleri ile birlikte olağan toplantısını gerçekleştirmektedir. Demem o ki Saray Belediyesinin yapmış olduğu belediye meclisi toplantılarında Saray Kent Konseyinin Saray Belediyesi Meclisine her ay yapılan bu toplantıda yapmış olduğu önerilerini gündeme alıyor mu?

Kent Konseylerinin, sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının  ortak anlayışları ile birlikte hareket eden, Belediye Meclisine öneriler sunarak kentin kalkınması, kentin vatandaşlarının nezih bir ortamda yaşamlarının sağlanması bakımından etkin öneriler sunan, kadınların, çocukların, gençlerin ve engellilerin toplumsal yaşamda ki verimliliklerini arttırmak adına kararlar alan, yine kentin kimliği hakkında tarihi ve kültürel dokusunun tanıtılması hakkında kararlar alan, Kent Konseyi Sosyal, ekonomik ve fiziksel anlamda bu üç ana başlık altında çalışmalarını yürüterek vatandaşların yaşam kalitesini artıracak çalışmalar yapmaktadır. Kent Konseyleri, Belediye meclisine yapmış oldukları önerilerinin hayata geçirilmesi konusunda ısrarlı takipçisi olmalı ve sessiz çoğunluğun sesi konumunda hareket ederek halk ile sürekli iletişim halinde olup halkın öneri ve istekleri doğrultusunda çalışmalar yapmalıdır. Bunda hiç kuşkumuz yok, ilçemizde ki Kent Konseyinin bu görevini yerine getirdiğine inancımız tamdır. Burada ki asıl görev Saray Belediye Başkanlığınındır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber