Nazmi Metin yazdı: Saray Atatürk Kültür Merkezi

Nazmi Metin yazdı: Saray Atatürk Kültür Merkezi
Yayınlama: 08.10.2022
Düzenleme: 21.08.2023 16:55
A+
A-

Saray’a yakışır bir Atatürk Kültür Merkezi yapıldı. Saraylı vatandaşlar Kültür Merkezinin yapımında emeği geçenlere teşekkürlerini iletmektedirler. Kültür Merkezinin bazı eksikliklerinin ve birçok odalarının boş olduğunu gördüm. Tabi ki bu eksiklikler giderilmeyecek veya boş odalar hep boş kalacak değil. Kültür Merkezinin sürekli faaliyette olması Saraylı vatandaşlarla alakalı bir durumdur. Adından anlaşılacağı gibi Kültürel etkinliklerin yapıldığı bir alan olduğu için siz Saraylı vatandaşlar olarak çocuklarınızı Kültür Merkezine eğitim almaları için gönderdiğinizde Kültür Merkezinin işlevi artacağı gibi Saray’dan da sanatçı ve sporcu çocuklarımızın yetiştiğini gördüğünüzde böyle bir kuruluşun ilçemize yapılmasından dolayı çok şanslı olduğunuzu anlayacaksınız. Kültür Merkezleri insanların kültürleşmesi için faaliyet gösteren alanlardır.

Saray Atatürk Kültür Merkezine geçtiğimiz günlerde yazar Ertuğrul Sağdıç ile birlikte yapmış olduğumuz ziyarette AKM’de Personel Şefliği görevini yürüten Aytaç Gonce’nin anlatımı ve tanıtımı eşliğinden binanın tamamını gezdik. Bölgemizde Vize ilçesinden sonra ikinci sakin ve sessiz şehir olarak anlatılan Saray ilçesine Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve ismiyle de ilçemize yakışan bir Kültür Merkezi olduğunu gördüm. Binanın yerleşkesinde içinde yok yok. Saray Belediyesi Sosyal ve Kültür İşler Müdürü Arif Naci Öngören ve Aytaç Gonce’nin “Saraylı vatandaşlarımızı Atatürk Kültür Merkezini gelip ziyaret etmelerini yerinde görmelerini bekliyoruz” dediklerini siz Saraylı vatandaşlara buradan iletmiş olalım.

Aytaç Gonce’ye ‘Atatürk Kültür Merkezinde yaz atölyelerinde hangi etkinlikler gerçekleştirilmektedir?’ sorusunu yönelttiğimde, ilk önce Saraylı vatandaşların çocuklarını eğitim almaları ve varsa becerilerini geliştirmeleri için AKM’ye göndermeleri gerektiğini söyledikten sonra sırasıyla; Çocuk ve Mimarlık Atölyesi, Dil Atölyesi (İngilizce), Gitar Atölyesi, Görsel Sanatlar Atölyesi (kuru boya, sulu boya, karakalem, guaj boya, akrilik boya çalışmaları yapılıyor), Masa Tenisi Atölyesi, Neşeli Botanik Atölyesi, Piyano Atölyesi, Ritim Atölyesi (davul- darbuka), Robatik Kodlama Atölyesi, Santranç Atölyesi, Ses Atölyesi ve Şan Eğitimi, Tasarım Atölyesi ve Zeka Oyunları Atölyesi olduğunu anlattıktan sonra Atatürk Kültür Merkezinde yetişkinlere yönelik el beceri kurslarının da olduğunu ve bu kursların 12 ay boyunca devam ettiğini söyledi. Yetişkinler için yapmış olduğunuz çalışmaların içinde neler olduğunu sorduğumda “Çini işleme, Ahşap boyama, Cam boyama, Seramik yapımı, Punch, Kağıt Rölyef kursu gibi çalışmalarının olduğunu ve yetişkinlerimizi de Kültür Merkezine beklediklerini söyledi.

Atatürk Kültür Merkezini gezmeye devam ediyoruz. Aytaç Gonce’ye sorduğumuz her sorunun yanıtını aldık. Tam bittiğini düşünürken 80 ve 100 kişilik kapasiteli iki adet cep sinema salonu olduğunu, Nikah Salonunda haftanın her günü nikah kıyıldığını, düğün salonunda hafta sonları düğünlerin yapıldığını, 450 kişilik konferans salonunda Tiyatro- Konser- Seminer söyleşileri, Tiyatro salonunda her salı günü Türk Müziği Korosu provaları yapıldığını söyledi.

Saray Belediyesi tarafından öğrencilerin ve gençlerin ders çalışması için 400 metrekare alana sahip olacak etüt merkezinin en kısa sürede faaliyete geçeceğini de söyleyen Gonce,  İl Kültür Müdürlüğünce AKM’de tahsis edilen 300 metrekarelik alanda hem yetişkinler hem de çocuklar için modern bir kütüphanenin en kısa süre içerisinde kurulacağını belirtti. Saray’ın modern bir kütüphaneye sahip olması benimde çok istediğim hatta arzu ettiğim bir durumdu. AKM’nin ikinci katında bulunan 150 metre kare kapalı 370 metrekare açık alana sahip teras kafe yine belediyemiz tarafından hizmete sunulacaktır. Belediyemizin bununla da kalmayıp AKM’nin giriş katında 350 metrekarelik alanda çocuk oyun alanı kurulacağını söyleyen Gonce’ye, bende bu güzel sunumu için teşekkürlerimi ilettim.

Saraylı vatandaşlar unutmayın Saray Atatürk Kültür Merkezi sizleri bekliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber