Nazmi Metin yazdı: Saray’ın başkanını Saraylılar belirlemeli

Nazmi Metin yazdı: Saray’ın başkanını Saraylılar belirlemeli
Yayınlama: 23.12.2023
A+
A-

Genel veya yerel seçim, adı seçim işte! İnsanlar yaşam mücadelesi vermeye çalışırken birde bununla uğraşmak zorunda kalıyor. Yatıyoruz kalkıyoruz başka hiç işimiz yokmuş gibi acaba kim olacak, o olsun bu olsun, kim olursa olsun bu işkence bitsin. Seçimlerin popülerliği kalmadı. Türkiye siyasetinde çok fazla laçkalık var. İnsanlar iş-aş-ekmek derdinde bazıları koltuk derdinde. Seçim bittiğinde sen yoluna ben yoluma denilip herkes kabuğuna çekiliyor. Genelin ve yerelin derdi ise bambaşka. Genelde iktidar – yerelde muhalefet olunca birçok şey istenildiği gibi olmuyor. Yani Türk siyasetinde aşırı bir orantısızlık var. Bu orantısızlığın değişmesi için insanların bilinçli siyaset yapması gerekir.

Saray o kadar güzel bir ilçe ki ormanı, denizi, dereleri, nehirleri, tertemiz ve henüz daha kirlenmedi. Saray coğrafya açısından hiçbir zaman sıkıntı yaşamıyor ama gelin görün ki bir Galata Deresi var on yıldır ıslah edilemiyor. Eski devlet hastanesini gidip gördünüz mü? Otogar’ı akşam sabah görüyorsunuz, ölmüş ağlayanı yok. Pazar yerini geçmiş belediye başkanları ve şimdiki belediye başkan aday adaylarının zaten gündeminde bizim söylememize gerek yok. Tarife zaten hiç gerek yok. Ya şu güzelim ilçede bir tane otopark yok. Trafiği söylemeye gerek yok. Saray’ın beş ana caddesinin üzerine gelişigüzel şekilde park edilen araçlar zaman zaman trafiğin kilitlenmesine neden oluyor. Caddelerde dükkanı bulunan esnafın araçlarından zaten vatandaşa park sırası gelmiyor. İşte bu yüzden Tek-Park Saray’a bir an önce gelmeli. Hasta ve yoğun bakımda olan Saray kendisini iyileştirecek doktoru bekliyor. Saray bu kadar sahipsiz olmamalı.

Yaklaşık bir aydır belediye başkan aday adaylarının açıklamalarına tanıklık ediyoruz. Saraylı vatandaşlar olarak belediye başkanınızı seçtiniz mi? Yoksa Tekirdağ CHP İl başkanlığının veya CHP Genel merkezin belirlemesini mi yoksa çok değerli milletvekillerinin telkinlerini mi bekliyorsunuz? Beklemeyin, gerekeni yapmalısınız, başkanınızı siz seçmelisiniz. Saray Belediyesini Tekirdağ CHP İl Başkanı, Tekirdağ Milletvekilleri veya CHP Genel Başkanı yönetmeyecek. Onlar bir isim belirler sizler seçerseniz, bir bakmışsınız beş yıl geçmiş yine aynı hamam aynı tas. Tekirdağ CHP İl Başkanlığına Saray’da nasıl olsa on sekiz bin oyumuz var güvencesi asla verilmemeli. Seçim ‘göze göz, dişe diş’ mücadeleyle kazanılır. ‘Tavada keklik’ olarak alınan seçimlerden hayır gelmez.

CHP Saray’da tarihinde görmediği bir belediye başkanı aday adayı sayısını gördü. Tabi ki bu siyaset adına çok güzel bir durum. 14 aday adayı merakla, heyecanla adaylığın kendisine gelmesini beklerken, aday adayları Saray’ın mahallelerine kısa ziyaretler yapmaktadırlar. CHP Saray Belediye Başkan Aday Adayı Güven Bilgen; “Çıktığım bu yolda başarılı olabilmek için elimden gelenin fazlasını yapacağımdan Saray halkımızın hiçbir zaman şüphesi olmasın. Saray halkımızın teveccühlerine güvenerek Sarayımızı en güzel şekilde yaşanır hale getirmek için aday adayı oldum” diyor. Saray’ın yaşanır bir hale gelmesi için ne yapılması gerekir sorusuna bugüne kadar ne kadar doğru cevap aldık. Geriye baktığımızda kocaman bir hiç görüyoruz.

“Saray halkı benim adaylığımla ilgili olumsuzluk gösteriyorsa buna saygı duyarım. Bir belediye başkanı seçilecekse kamuoyuna sorulmalı, yani benim halkıma sorulmalı. Buna karar verecek kişiler Saray halkıdır.” diyen Başkan Aday Adayı Güven Bilgen, “Tabi ki Saray’a belediye başkanı ben olmak isterim. Benim destekçilerim benim başkan olmamı istiyorlar. Saray halkı bir kerede esnaf olan birini seçsin. 14 kişi Saray’a hizmet etmek için yarışıyor. Bu yarışın içinde olan herkese saygı duyulmasın isterim. Ben hiçbir zaman taraf olmadım. Taraf olup olmamam konusunda kaybedeceksem kaybedeyim. Önemli olan Saray halkının mutlu olup olmadıkları benim için daha önemlidir. Başkan adaylığı bana gelirse başta Saray olmak üzere Büyükyoncalı’nın yaşam alanlarını yükselteceğiz. Saray’ın kaybolmuş olan balçık panayırını Büyükyoncalı’da yaparak bölge halkının mutluluğunun devam etmesini sağlarken Trakya’nın tek panayırı olan Pavli Panayırının önüne geçmesini sağlayacağız. Saray’da çıkan imar planını kişilerin isteklerine göre uygulamayacağız. Meclis kararıyla uygulayacağız. Eğer bozulacaksa yine meclis kararıyla bozacağız. Sarayımızı istenilen seviyeye çıkarmak için vatandaşlarla istişareler de bulunarak bunu gerçekleştireceğiz” ifadeleriyle de Saraylılara yakınlığını ve samimiyetini göstermektedir.

Saray’ı güzelleştirmek ve modern bir kent haline getirmenin vaatlerini veren 14 aday adayının başkanlık adayı gelen kişiyle birlikte hareket ederek Saray’a hizmet etmeleri, bir dahaki yerel seçime kadar Saraylılara umut aşılamaları gerekmektedir.

 

Saray Haber