Nazmi Metin yazdı: Saray’ın siyaseti ve yerel yönetimi

Nazmi Metin yazdı: Saray’ın siyaseti ve yerel yönetimi
Yayınlama: 15.12.2023
A+
A-

Saray’da siyaset hız kesmeden devam ediyor. Geçen her gün belediye başkan aday adayları için de finale doğru yaklaşmak demek. Saraylı vatandaşlar aday adaylarının çok olması nedeniyle zorlanmaktadırlar. Çünkü Saray çok fazla göç almadığı için, Saray’ın bir ucundan diğer ucuna yakınlık ve akrabalık derecesi de yüksek olduğu için,  Saray’da siyaset daha çok akrabalık üzerinden yani bizden biri olsun mantığı ile yürütülmektedir. Böyle olunca da siyasetten daha fazla beşeri ilişkiler öne çıkmaktadır. İşte bu yüzden Saray belediye hizmetlerinden daima bir adım arkada kalmıştır.

Saray’da Cumhuriyet Halk Partisi’nden belediye başkan aday adaylığı için on dört kişi başvuru yaparken, içlerinden bir kişi aday gösterilecek, diğerleri kaldıkları yerden siyasi hayatlarına devam edecek. Aday adayları göründüğü gibi çok istekliler, her biri adaylığın kendisine gelmesini dört gözle bekliyorlar. Saray’lı vatandaşlar bu kez kim belediye başkanı olursa olsun demiyor, hatta geçmiş dönem başkanları hiç aramıyor. Bu kez Saray için çalışacak Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı üçgeninde Saray’ı öne çıkaracak belediye başkanı istiyor.

Saraylıların gönüllerinde bir aslan yatıyor. Bu kişinin Saray için çalışmasını geçmiş yıllarda yapılamayan işlerin yapılmasını, yeni projelerin hayata geçirilmesini, halkın Saray’ında hiç bir sorun çıkmadan yaşamak istediklerini söylüyorlar. Saray’lı vatandaşlar “sabah evden belediyeye, akşam belediyeden eve giden, isteklerimize cevap veremeyecek kişilerin belediye başkanı olmasını istemiyoruz, diğer ilçelerden bizim neyimiz eksik” derken haksız da değiller.

Saray, Tekirdağ’ın en uç ilçesi. Tekirdağ, Büyükşehir Belediyesi olmasına rağmen Saray’ın Büyükşehir Belediye hizmetlerinden çok fazla yararlanamadığını söylemek doğru olur. Saray Belediyesi büyük şehir olmadan önce olduğu gibi kendi kendine bir şeyler yapmaya çalışan bir belde belediyesi görünümünden bir türlü kurtulamadı. 15 Kasımda 2023 tarihinde CHP’den Saray belediye başkan aday adaylığını açıklayan Fevzi Çoban eğer adaylığım gelirse “Mart 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimde Saray’ı içe kapanıklığından ve kendine küsmüş durumundan kurtaracağım” dedi. Çoban’ın “Sosyal belediyeciliği, kentin tarihini, kentin sanatsal etkinliklerini, kentin imarını, kentin sosyal alanlarını, kentin emekçi yuvası olması bakımından, alın terinin her zaman önceliğimiz olacağından hiç kimsenin endişesi olmasın” diyerek Saray’lı vatandaşlara umut aşıladığını görüyoruz.

Saray gerçek anlamda sosyal belediyeciliğe ihtiyaç duyulduğu bir bölgedir. Bunun gerçekleşmesi içinde belediyecilik hakkında bir takım bilgileri ve deneyimleri olan kişilerin belediye yönetimlerinde yer alması çok önemlidir. “Yıllardır belediye başkanlığı seçimleri sadece başkan seçme üzerine yoğunlaştığı gözlenmektedir. Oysa belediye başkanlığı ekibiyle bir bütündür ve kurumlar ekip ruhuyla yönetilir. Bu gerçek karşısında ortak akıl ve katılımcı bir belediye anlayışı mutlaka hayata geçirilmeli ve üzerinde ciddiyetle durulmalıdır” diyen belediye başkan aday adayı Fevzi Çoban’ın sözleri Saray’ın geleceği açısından dikkat çekicidir.

Saray’da şeffaf siyasetin yapılmadığını, birçok konunun kapalı kapılar ardında tartışıldığını, vatandaşlardan gerçeklerin gizlendiğini hatta siyasi partilerin vatandaşlardan kıskanıldığını da söyleyebiliriz. CHP’de yapılan değişimden sonra yerel yönetimlerde de değişikliklerin yapılması gerekir. Bu değişim Mart 2024 yılında yapılacak olan yerel yönetim seçiminden sonra yapılacaktır.  “Halkı doğrudan ilgilendiren, günlük hayatında önemli yer tutan gerçek ve somut sorunların gündemle belirlendiği, tartışılıp karara bağlandığı ve uygulamaya konulduğu bir yönetim biçimi olan katılımcı belediyeciliğin güçlü bir ekip ve vatandaşlarımız ile hayata geçirilmesi zaruridir” diyen Fevzi Çoban’ın Saray’ı vatandaşlarla birlikte yöneteceklerinin mesajıdır.

 

Saray Haber