Nazmi Metin yazdı: Türkiye’de emekçi olmak

Nazmi Metin yazdı: Türkiye’de emekçi olmak
Yayınlama: 19.11.2021
Düzenleme: 21.08.2023 16:59
A+
A-

İnsanlığın tarihi biliniyor mu? Ama doğru olan benim bilmediğimdir. Bilmekte istemiyorum bilmek isteyenler bilebilir. Tek bildiğim şey yaşadığımız bu gezegenin en mükemmel canlısı insan. Peki, insan neden doğar? İnsan neden ölür? Eğer insan doğmasaydı ne olurdu? Eğer insan ölmeseydi ne olurdu? Nasıl bir gezegende yaşıyoruz? Bu gezegende yaşamak için zorla mı tutuluyoruz. İnsan ne demek? İnsan niçin yaratıldı? İnsan olmaktan mutlu olanlar olduğu gibi insan olmaktan nefret edenler yok mu? Bunları hiç sorguladınız mı? İnsan denilen canlı mükemmel bir canlı olmasına rağmen insanlık adına yapılanlar maalesef ortada. Dünya denilen gezegen insanlarla iyi geçinmeye çalışsa da kapitalist sistem dünyanın işleyiş düzenini bozmasından dolayı bir bakıyorsunuz her gün bir yerlerde depremler, fırtınalar, seller, yangınlar ortalığı yakıp yıkıp geçiyor. Bütün bu doğa felaketlerinin karşısında insanoğlu çaresiz kalıyor. Acaba bütün bunların sebebi dünyaya gerektiği gibi davranılmadığından mı? Belki de bunların hiç biri değil. Sadece ekmek kavgası da olabilir. Çok ciddimi yoksa ironimi yapılıyor bilemiyorum ama üçüncü dünya savaşı su kıtlığından çıkacağı söylentileri çok fazla. Bence böyle bir savaşın olma ihtimali varsa su yüzünden değil emek ve ekmek yüzünden olabilir.

Bütün dünyanın sorunu olan emek sömürüsü nasıl aşılacak, çünkü emek sömürüsü hızla büyüyen bir sorun haline geldi. Doymak bilmeyen bir patron daha fazla nasıl kazanırım hesapları yaparken asgari ücretle geçinmeye çalışan 4-5 kişilik bir aile artan gıda fiyatları elektrik, doğal gaz ve su faturaları altında inim inim inlerken konut kiraları almış başını gidiyor. TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan; “Gerçekten de bu kış zor geçecek. Kimin için? Yoksullar için, emekçiler için. Patronların bu tür zorlukları halkın sırtına yüklemekte ne kadar mahir ve ne kadar acımasız olduğunu biliyoruz. Bunun da ötesinde krizi fırsata çevirmek, her olanağı değerlendirerek karlarına kar katmak sermaye sınıfının varoluş nedeni. Kapitalizm yıkıcı bir toplumsal sistemdir ve geldiğimiz noktada belki teknik anlamda ilerleme kaydedilmekte, yeni teknolojiler devreye sokulmaktadır ama açık olan bunun insanı, doğayı, tarihi, kültür tehdit ve tahrip ederek gerçekleştirdiğidir” dedi.

Hayat şartlarının her geçen gün zorlaştığı şu günlerde basında çıkan haberlerde cebimizde ki cep telefonu, evlerimizde ki buzdolaplarımızla veya kullandığımız araçlarımızla ekonomik durumumuzu sorgular hale geldiler. Diğer tarafta milyonlarca emekçinin açlık sınırının altında yaşamaya çalıştığı pazar tezgahlarının toplanmasıyla birlikte pazardan arta kalanları toplamaya gelen kadınlar görmemezlikten geliniyor. Vatandaşlar hayat pahalılığı ile cebelleşirken iktidar ve muhalefet ülkenin ekonomik gidişatı üzerinden atışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Emekçilerin çıkarları için birbirleriyle kavga edenler diğer tarafta gerçekten işçilerin hak arama mücadelesi olduğunda aynı safta yer alıyorlar. Muhalefet yetkilileri iktidarla kavgalarında “bu millet aç” derken Bakırköy Belediyesi işçileri sıfır zam dayatmasına karşı grevlerine devam ederken Bakırköy Belediyesi “zam mam yok” çalışın diyor.

İşçi sınıfı açlıktan, yokluktan ve yoksulluktan hakları için örgütlenerek ve mücadele ederek kurtulabilir. TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan: İse “Kimi biz bu işi mecliste çözeriz diyor. Kimi kira yardımı yapacağız diyor. Ya da hayat pahalılığı ile işsizlikle ilgili olarak saçma sapan gerçek karşılığı olmayan öneriler yapıyorlar. İktidar ortada bir sorun olmadığını söylüyor, parlamento muhalefeti ise sorunun kaynağına inmeden sıkıntı yok hallederiz demekte. Baştan aşağıya aldatma. Sağlık sorunu sağlıktan kar elde eden özel hastaneler, ilaç şirketleri, sağlıkla ilgili makine ve sarf malzemesi üreten işletmeler olduğu sürece çözülemez. He mesele için geçerli bu. Çözeriz diyen yalancıdır. Hayat pahalılığı piyasa ekonomisi sınırları içinde çözülemez. Çözülür diyenle istedikleri yerde, istedikleri koşullarda tartışır, yalanlarını yüzlerine vururuz.” diyor. Türkiye’de ekonominin hiç iyi gitmediği doğruyken iktidar tarafından emekçilerin aldatılması doğru değildir. Emekçileri aldatmak veya oyalamak yerine ekonominin gelişmesi adına çalışmalar yapılması gerekir. Ne yazık ki Türkiye’de ki partilerin düşünceleri kimlerden nasıl oy devşirerek iktidar olabiliriz hesapları yaptığı için emekçilerin yüzleri gülecek gibi değil.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber