Nazmi Metin yazdı: Yerel seçim kaosları

Nazmi Metin yazdı: Yerel seçim kaosları
Yayınlama: 19.02.2024
A+
A-

Saray, belediye başkanını belirledikten sonra birazcık çarşı sakinledi gibi. 31 Mart’a kadar sürecek olan seçim çalışmalarının sonunda yani bir Nisan sabahı yepyeni bir güne merhaba diyecek olan Saray’da sonrasında nasıl bir değişim olacak. Bu değişimi beş yıl hep birlikte gözlemleyeceğiz. Saray halkının çok farklı bir değişim istediği söylenemez. Çünkü sandıktan çıkan sıralamaya bakıldığında bunu herkes anlayabiliyor. Anlaşılamayan tek şey CHP Saray İlçe Başkanının bir inisiyatif mektubu yazmasıyla ve 1600 CHP üyesinin kullanmış olduğu oy ile Saray Belediye Başkan Adayının belirlenmiş olması. Normalmiş gibi bakılır ama değil.

Geçtiğimiz günlerde Tekirdağ CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun (bunu not olarak iliştiriyorum, yanlış yazmayayım. Bir konuşmamızda soyadının Aygün değil Aygun olduğunu doğru yazılmasını istemişti sayın vekil. Tabi ki soy adlar önemli) Saray’a geldi. Yeni belirlenen Belediye Başkan Adayı Abdül Taşyasan’a ve CHP Saray İlçe Başkanlığına bir takım ziyarette bulundu. Ziyaretlerinde STK’lardan cadde ve sokaklarda halkla buluşarak CHP Saray Belediye Başkanı adayına oy istedi. Bence milletvekilleri gidip mecliste çalışsınlar. Belediye başkan adayları da kendi ekip arkadaşlarıyla CHP Saray ilçe örgütü, kadın kolları ve gençlik kollarıyla mahalleri ziyaret ederek kendi tanıtımını ve projelerini anlattıktan sonra halkın oylarına talip olduklarını söylesinler.

Bir gün sonra Tekirdağ’ın CHP’li üç milletvekili Faik Öztrak, İlhami Özcan Aygun ve Nurten Yontar Saray ilçesine gelerek önce CHP Saray İlçe Başkanlığını ziyaret ederek CHP ilçe lokalinde yaptıkları konuşmalarla partililerden bolca alkış aldılar, zaten onların istedikleri de bu. Sonrasında Belediye Başkan Adayı Abdül Taşyasan ve CHP İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu ve partililerle birlikte çarşı esnafını ziyaret ettiler. Yani her zaman yaptıkları şeylerin tekrarı. Ne tesadüf her seferinde aynı esnafla buluşuyorlar, bir kişide karşı tarafa geçelim demiyor. Aslında çokta fazla bir şey beklemenin anlamı yok. Sözde değişim yapıldı, kimsenin değiştiği yok. Aynı hamam aynı tas.

Tekirdağ’ın CHP’li üç milletvekili yanlarına CHP Tekirdağ il başkanını ve yönetim kurulu üyelerini alarak Saray’a geldiler. Bu ziyaretin amacı yeni belirlenen belediye başkanı için özel bir ziyaret mi? Yok değilse neden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Milletvekili Dr. Candan Yüceer yoktu? Yoksa davet edilmedi mi? Bunun sorumlusu kim? Bu sorunun cevabını almak için kimi muhatap almamız gerekiyor. Tekirdağ başta olmak üzere ve ilçelerinde Candan Yüceer’e karşı bir platform mu oluşturulmak isteniyor. Bilindiği üzere Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Candan Yüceer Tekirdağ

Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday yapılınca CHP Genel Merkezine “Beni de Malatya’ya belediye başkan adayı yapın” göndermesinde bulunmuştu.

Yazımı tamamlamak üzereyken telefonuma mesaj geldi. Yazımın seyri değişti. Aynen aktarıyorum. “Değerli üyemiz 12.02.2024 Pazartesi (bugün) programı:
“Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sn. Candan Yüceer saat: 19.00’da  seçim çalışması için ilçe lokaline gelip, Safaalan ve Küçükyoncalı mahallerine gidilecektir. Katılımlarınızı bekleriz.” Buraya kadar güzel. Asıl sorun bir gün önce Saray’a gelen üç milletvekili ile değil de Candan Yüceer bir gün sonra Saray’a seçim çalışmasına için gece geliyor. Neden? Gerçekten parti içi bir kaos mu var? İçten bölünmeler mi var? İşte bu yüzden CHP içindeki CHP’liler CHP’lileşmediği sürece CHP ne yerelde ne genelde iktidara üstünlük sağlayamaz. 1 Nisan sabahı kimin kazandığını kimin kaybettiğini göreceğiz.

 

Saray Haber