Nazmi Metin yazdı: Yerel seçim yaklaşırken

Nazmi Metin yazdı: Yerel seçim yaklaşırken
Yayınlama: 15.09.2023
Düzenleme: 15.09.2023 11:04
A+
A-

Yazılan köşe yazıları ‘laf olsun torba dolsun’ diye yazılmıyor. Her köşe yazısında bir emek var. Okumak insanı ne kadar rahatlatıyorsa, yazmak da bir  o kadar rahatlıyor. Oturuyorsun bilgisayarın başına bu hafta ne yazayım diye düşünürken2024 yılında yapılacak olan yerel seçimlere altı ay kaldı. İlçemiz Saray’da CHP’de Belediye Başkan aday adayları kimler olacak? Vatandaşlar kahvelerde, parklarda ve dükkan köşelerinde en az on başkan aday adayı olduğunu söylüyorlar. Belediye başkanlığı aday adaylığı için bu sayının çok üzerinde olması beklenmektedir. Çünkü diğer partilerde başkan adayı çıkaracaklarına göre önümüzde ki yerel seçim bayağı hareketli ve renkli geçeceğe benziyor. 

CHP’de Belediye Başkan Aday Adayları olarak isimleri geçenler; mevcut Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Levent Köksalan, Ergun Er, Murat Dinç, Cengiz Şahin, Demir Ali Demirel, Fevzi Çoban, Oktay Tekeş, Ali Osman Yaşar ve Önder Çelik. Adalet ve Kalkınma Partisinden Saray Belediyesi Başkan Aday Adaylığı için çiçeği burnunda AKP Saray İlçe Başkanı Ertan İnanç’ın ismi geçmesine rağmen bugüne kadar tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. 

Göreve geldiği günden beri kendinden çokça söz ettiren İnanç’ın en kısa sürede bir açıklama yapması kamuoyu tarafından merakla beklenmektedir. Saray siyasetinde CHP’nin ağırlığına rağmen her seçimde AKP’nin Saray Belediye Başkanlığını almak için vermiş olduğu mücadeleyi göz ardı edemeyiz. Saraylı AKP’li seçmen bu kez Ertan İnanç’la bunu başarabileceklerini düşünse de genel merkezin vereceği karar ile İnanç’ın aday olup olmayacağı belli olacak. 

Saray İyi Parti ilçe Başkanlığı sessiz sedasız bir şekilde bekliyor. Saray’ın siyasi arenasında pek fazla görünmüyor. İyi Parti, 2019 yerel seçiminde Ali Özen’in başkan adaylığında istenilen bir performans yakalayamadı dersek doğru söylemiş oluruz. İyi Parti; Tekirdağ ve ilçelerinde 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimde bu kez CHP ile ittifak yapacağını sanmıyorum. Trakya Bölgesinde İyi Parti kendini güçlü hissettiği her halinden belli olurken kendi adaylarıyla seçime gireceği yönünde konuşmalar yapılmaktadır. Saray’da MHP ile AKP’nin eskiden olduğu gibi yine ortak bir aday göstermeleri muhtemel. 

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak önümüzdeki yerel seçimde Saray’daki Belediye Başkan Aday Adaylarının içinden aday olacak kişinin belirlenmesinde en etkin kişi olacaktır. Yani son sözü altı dönemdir Mecliste olan Öztrak söyleyecektir. Halk iradesinin direkt ortadan kaldırılarak ‘benim dediğim olacak’ denildiğinde birçok CHP’li oy vermeyeceklerini söylerken ‘Ceketimi koysam kazanırım’ döneminin artık bittiğini vurgulayanların çoğunlukta olduğu görülmektedir. Bu durumda adaletli ve hak edenin kazanabileceği, hiç kimsenin adamı olmayan Saray’da bir adayın belediye başkanı olmasını samimi olarak destekliyorum. Benim gibi düşünenlerin de çok fazla olduğunu biliyorum. CHP’de değişim yapmak isteyenlerin önünde çok önemli bir seçim var. Vatandaşların bu seçimi en iyi şekilde değerlendirmeleri gerekmektedir. Böyle bir tarihi fırsat bir daha olmayabilir. 

Saray Haber