Ne umutlarla kiralanmıştı: 2.5 yılda 1 milyon TL zarar!

Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş’in ‘belediyecilik hizmetleri bakımından yüz akımız olacak’ dediği Bahçeköy ve Yumurtadere Mesire Alanları, Saray Belediyesi’nin sırtına külfet oldu. 2.5 yılda kayda değer bir çalışma yapılmadığı için faaliyete alınamayan iki mesire alanı için Saray Belediyesi’nin kasasından 1 milyon TL’ye yakın para çıktı

Ne umutlarla kiralanmıştı: 2.5 yılda 1 milyon TL zarar!
Yayınlama: 29.09.2023
Düzenleme: 29.09.2023 12:59
A+
A-

Saray Belediyesi büyük umutlarla kiraladığı Bahçeköy Mesire Alanını ile Yumurtadere Mesire Alanından zarar etti.
BAŞKAN ERKİŞ’İN VAATLERİ HAVADA KALDI
Saray Belediyesi, Bahçeköy Mesire Alanını Mart 2021’de yıllık 333 bin TL, Yumurtadere Mesire Alanını ise Ekim 2021’de yıllık 26 bin TL bedelle 20 yıllığına kiralamıştı. Saray Belediye Meclisinden aldığı yetkiyle mesire alanlarını kiralayan Başkan Özgen Erkiş, mesire alanlarının Saray’ın lansmanı açısından çok önemli bir yer tutacağını dile getirerek, “Bu alanları Saray’da doğa sporlarının buluşma noktası, birer etkinlik alanları olarak değerlendirmek istiyoruz. Burada yapacağımız tesislerde konaklamanın dışında ve girişte ücret almanın dışında önemli etkinliklere imza atacağız. Burada bir açık hava düğün salonu, bir restoran ve barbekü ızgara alanları vatandaşlarımızın hizmetinde olacaktır. Öncelikle burada nitelikli bir restoran yapacağız. Çocuklarımızın doğayı keşfetmesine yönelik projeler olacak. Vatandaşlarımız için de dere kenarında tüm tabiatı izleyebilecekleri seyir terasları yapacağız. Mümkün olursa bir alabalık tesissi de düşünüyoruz. Biz öncelikle bu mesire alanını Saray halkının, sonrada civarda yaşayan vatandaşlarımızın hizmetine sunmak konusunda kararlıyız” demişti.
2.5 YILDA KAYDA DEĞER BİR ÇALIŞMA YAPILMADI
Başkan Erkiş’in bu açıklamasının üzerinden iki yıl geçmesine karşın mesire alanlarında kayda değer bir çalışmaya imza atılmadı. Yumurtadere Mesire Alanı tamamen unutulurken, Bahçeköy Mesire Alanında başlayan çalışmalar yarım kaldı. Yaz ayları öncesinde Bahçeköy Mesire Alanında yapımına başlanan tuvalet tamamlanamazken, tuvaletin yapımında kullanılan malzemelerde gelişigüzel bırakıldığı için talan edildi. Etkinlik merkezleri olacak denilerek kiralanan mesire alanlarında iki buçuk yılık bir süreçte hiçbir etkinliğe imza atılmaması da ayrıca dikkat çekti. Arsa satışlarından 70 milyon TL gelir elde edildiği bir dönemde yatırım yapılmadığı için faaliyete geçirilemeyen mesire alanları, Saray Belediyesini 2.5 yılda 1 milyon TL zarar ettirdi.
“ALMAK SORUN DEĞİL MESELE KULLANIMA GEÇİREBİLMEK”
Saray Belediye Meclis Üyesi Sunay İmuk, Saray Belediye Meclisinin Ekim 2021’deki Olağan Meclis Toplantısında mesire alanları hakkında dikkat çeken bir çıkışa imza atmıştı. “Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş’e Yumurtadere B Tipi Mesire Yerinin ihalesine katılma ve teklif sunma yetkisi verilmesi” yönündeki maddeye ret oyu veren İmuk, “Bu ihaleler maliyetli işler. Buraları almak sorun değil, bunları hayata, kullanıma ve kara geçirebilecek miyiz? Temel mesele bu. Öncelikle elimizdeki alanları faaliyete geçirmek bence daha doğru olacaktır” açıklamasında bulunmuştu.
“BAHÇEKÖY MESİRE ALANINI 8-10 BİN LİRAYA KİMSE ALMAMIŞTI”
Aynı toplantıda Bahçeköy Mesire Alanın çok yüksek bedelle kiralandığını hatırlatan Saray Belediye Meclisi Üyesi Murat Dinç, “Ben buradan soruyorum, kendi şirketinize bu ihaleyi bu rakama alır mıydınız? Para kazanmayacağınız işi yapar mısınız? Bir mesire yeri vatandaşa faydalı olsun diye alınır ama 400 bin liraya alınmaz. Ondan önceki senelerde 8-10 bin liraya ihaleye çıktı burası ve kimse almadı” şeklinde konuşmuştu.

 

Saray Haber