Okulsuz eğitim başlıyor!

2020 yılında başlayan süreçle birlikte 3 okulu yıkılan, iki okulu da yıkım bekleyen Saray’da, 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı adeta okulsuz başlıyor. Atatürk Ortaokulu(yapımına başlandı), Büyükyoncalı Şehit Zafer Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Küçükyoncalı İlk ve Ortaokulu’nun yıkıldığı Saray’da, yıkılması beklenen Beyazköy ve Güngörmez İlkokulları iki yıldır kapalı durumda. Okulsuzluk nedeniyle ikili eğitime mahkum edilen Saraylı öğrenciler, okulların açılacağı pazartesi günü ile birlikte kendilerini yeniden bir keşmekeşin ortasında bulacaklar

Okulsuz eğitim başlıyor!
Yayınlama: 08.09.2023
Düzenleme: 08.09.2023 07:03
A+
A-

Üç okulu yıkılan, iki okulu yıkım bekleyen Saray’da, öğrenciler, öğretmenler ve veliler 2023-2024 eğitim ve öğretim yılına zorlu bir başlangıç yapacak.
KAYDA DEĞER BİR ADIM ATILMADI
Atatürk Ortaokulu’nun en iyi ihtimalle seneye yetişecek olması, Büyükyoncalı Şehit Zafer Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Küçükyoncalı İlk ve Ortaokulu’nun yıkılması, Beyazköy ve Güngörmez İlkokullarıyıkılacak olması nedeniyle Saray’da en önemli sorun okul sorunu. Can yakıcı bu soruna karşın 2020, 2021, 2022 yıllarında olduğu gibi 2023 yılı da verilen boş sözlerle geçti. ‘Projesi hazır’, ‘ihalesi yapıldı’, ‘bugün veya yarın başlıyor’ derken bugüne kadar inşaat çalışmaları devam eden Atatürk Ortaokulu dışında kayda değer bir adım atılmadı. Beklenen okul yatırımlarının hayata geçirilmemesi nedeniyle binlerce öğrenci hem taşımalı hem de ikili eğitime mecbur bırakıldı. Saray’da sabahçı öğrenciler gün ışımadan okulunun yolunu tutarken, öğlenci öğrenciler de akşamın karanlığında evlerinin yolunu bulmaya çalıştı. Bütün bu olumsuzluklara karşın Saraylıların yeni eğitim ve öğretim yılından en büyük beklentisi yeni okulların bir an önce yapılarak, yeniden tekli eğitime dönülmesi.
OKULLARDA SON DURUM NE?
Edinilen bilgiye göre; Tadilat çalışmaları tamamlanan Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi pazartesi günü itibarıyla kapılarını açıyor. İnşaat çalışmaları devam eden Atatürk Ortaokulu en iyi ihtimalle 2024-2025 eğitim ve öğretim yılına yetişecek. TOKİ tarafından yapılacağı açıklanan Büyükyoncalı Şehit Zafer Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Küçükyoncalı İlk ve Ortaokulunun, YIK-YAP kapsamında yapılacak Beyazköy ve Güngörmez İlkokullarının yapım ihalelerinin ne zaman yapılacağı ise belirsizliğini koruyor.

Saray Haber