Ozan Çoban’dan Sabahattin Ali bestesi

Ozan Çoban’dan Sabahattin Ali bestesi
Yayınlama: 25.02.2020
A+
A-

Müzisyen Ozan Çoban Istranca Dağlarında katledilen yazar ve şair Sabahattin Ali’nin ‘İstek’ adlı şiirini besteledi. Ozan Çoban bestesini Kırklareli’nin Çukurpınar Köyü’nde bulunan Sabahattin Ali Anıtında, usta yazarın doğum gününde, meskeni olan dağlara doğru söyledi.

Saraylı müzisyen Ozan Çoban, Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden yazar ve şair Sabahattin Ali’yi doğum gününde anlamlı bir çalışma ile andı.

1948 yılında Kırklareli’nin Çukurpınar (Sazara) Köyü’nde katledilen Sabahattin Ali’nin İstek adlı şiirini besteleyen Ozan Çoban, ‘Benim meskenim dağlardır’ diyen Sabahattin Ali’ye atıfla bestesini dağlara doğru söyledi. Ozan Çoban’ın Istranca Dağlarında bulunan Sabahattin Ali Anıtında söylediği beste, sosyal medyada kısa sürede büyük ilgi gördü.

Müzisyen Ozan Çoban Sabahattin Ali ve yaptığı beste hakkında şunları paylaştı:
“Sabahattin Ali bu ülkenin gerçek aydınlarından biriydi. Katli tüm ülke için kapanmayan bir yara. Trakyalı aydınlar içinse bu cinayetin Trakya sınırları içinde gerçekleşmiş olmasının yükü ayrı bir hüzün sebebi olmuştur hep. Sorumlu hisseder, acısını harlar, öfkesini biler bu hal. Kuşaktan kuşağa geçer. Trakya’nın bağrındadır Sabahattin Ali ve tüm Trakya’dır artık. Şarkısını söyleyen çocuklar şiirinin de Sabahattin Ali olduğunu bilir. Misal ‘Görmek istersen denizi yukarıya çevir yüzü’ dizesi söylenmeden bitmez o şarkı. Çünkü deniz gibidir Sabahattin Ali.
Sabahattin Ali’nin anıt mezarının başında, meskeni olan dağlara doğru söyledim şiirine yaptığım besteyi.. Hasretle..”

bornova escort bayanlar

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber