Özgür Özel: “Mevcut belediye başkanlarımızı anket ile ölçeceğiz”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “‘Özgür Özel ön seçimden vazgeçti’ diyorlar, kesinlikle doğru değil. Bir, milletvekili seçimlerinde kayıtsız şartsız ön seçim var. İki, belediye seçimlerinde mutlaka mevcut belediye başkanlarımızı anket ile ölçeceğiz. Mevcut belediye başkanımız halkın gönlündeyse aday göstereceğiz. Halkın gönlünde değilse o zaman yerine aday belirleyeceğiz. Aday belirlemekte en çok kullanacağımız yöntem, örgüt denetiminde ön seçim olacak” dedi

Özgür Özel: “Mevcut belediye başkanlarımızı anket ile ölçeceğiz”
Yayınlama: 15.11.2023
A+
A-

Özel, genel başkanlığa seçildikten sonraki ilk grup toplantısını yaptı. Toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel, 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanı adaylarının ön seçimle belirlenip belirlenmeyeceği tartışmalarına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

‘ÖN SEÇİM YOK, ÖZGÜR ÖZEL ÖN SEÇİMDEN VAZGEÇTİ’ BEYANLARI TAMAMEN ASILSIZDIR”

“Bugün bütün il başkanlarımızı topladık. Öğleden sonra oturup konuşacağız. Birincisi, çok kötü niyetli bir yaklaşım var. O da şu; benim kurduğum bir cümleden ‘Özgür Özel ön seçimden vazgeçti’ diyorlar. Kesinlikle doğru değil. Bir, milletvekili seçimlerinde kayıtsız şartsız ön seçim var. İki, belediye seçimlerinde mutlaka mevcut belediye başkanlarımızı anket ile ölçeceğiz. Mevcut belediye başkanımız halkın gönlündeyse aday göstereceğiz. Halkın gönlünde değilse o zaman yerine aday belirleyeceğiz. Aday belirlemekte en çok kullanacağımız yöntem, örgüt denetiminde ön seçim olacak. Eğer örgütümüz, ‘Burada ön seçim yapmayalım; tek bir aday var’ derse örneğin Manisa’nın Alaşehir’de demişlerdi ki, bu diş hekimi arkadaşımızı ikna edersek kazanırız. Böyle örnekler dışında örgütümüz, çoklu yarış derse mutlaka sandık koyacağız. Ön seçim, kanunda 48 gün kala adayı belirliyor. Ben bu kadar geç bir aday tanıtımı sıkıntı olur, örgütümüze güveneceğiz derken örgüt denetiminde ön seçim yapacağımızı söyledim. Hakim denetiminde ön seçim 45 günlük bir çalışma imkanı veriyor. Diyelim ki, aralık ayı içinde örgüt denetiminde sandığı koyacağız. Sandıktan kim çıkarsa onu da adaylaştıracağız. Mevcut belediye başkanlarımızda anket, yenilerinde örgütümüz başka bir talepte bulunmuyorsa mutlaka örgüt denetiminde, sonucuna uyacağımız önseçim olacak. ‘Ön seçim yok, Özgür Özel ön seçimden vazgeçti’ beyanları tamamen asılsızdır. Bunu biraz sonra il başkanları toplantımızda da konuşacağız. Bu konuda benden şüphe eden il başkanımız, delegemiz yok ama soruyu sorduğumuz için teşekkür ederim.”

 

Saray Haber