Özmen: Köylerin tüzel kişilikleri geri verilmeli

Özmen: Köylerin tüzel kişilikleri geri verilmeli
Yayınlama: 27.04.2020
A+
A-

Saray Muhtarlar Derneği Başkanı, Safaalan Mahalle Muhtarı Mehmet Özmen köylerin tüzel kişiliğinin kaldırılmasının hatalı olduğunu belirterek, “Köylerin Tüzel kişilikleri yapılacak bir yasa ile geri verilmeli, köylü daha güçlü olmalı” dedi.

2014 yılında yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile birlikte köylerin tüzel kişilikleri kaldırılmış ve köyler mahalleye dönüştürülmüştü.
KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR
Safaalan Mahalle Muhtarı Mehmet Özmen köylerin yerinden yönetimini kısıtlayan ve muhtarların elini zayıflatan bu yasanın hatalı olduğunu belirtti.
Sosyal medya hesabından açıklama yapan Muhtar Özmen şunları dile getirdi:
“Tüzel Kişilik
Yaklaşık 3 ay önce yazmıştım, üç Y modeli diye:
* Yerinde Yönetim
* Yerinde Üretim
* Yerinde Eğitim
Kovid -19 günlerinde görüyoruz,
Köylerde vatandaşlarımızdan gelen her türlü talepleri ve Vefa Sosyal Destek gurubundan iletilen ihtiyaçlar muhtarlarımız tarafından karşılanıyor. Bakıyorum tüm gençler bahçelerde ekim yapıyor. Kovid-19 köylerde çok az görülüyor.
Bunlar gösteriyor ki köylerin tüzel kişiliğinin kaldırılmasının hatalı olduğunu, 30 Büyükşehir Belediyesi ile köyler mahalleye dönüştü. Muhtarlar mahalle muhtarı oldu. Her şey Büyükşehir ve İlçe Belediyelerine kaldı. Ancak İlçe Belediyelerinin de durumları ortada çabalıyorlar ancak yetmiyor. Bu neden ile buradan bir ders çıkarıp bir an önce Köylerin Tüzel kişilikleri yapılacak bir yasa ile geri verilmeli, köylü daha güçlü olmalı.
Daha uzun uzun yazabilirim bu konuda, iyi sonuç vermediği kesin. Kısacası Atatürk’ün dediği gibi, KöylüMilletinEfendisidir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber