RSV Virüsü nedir, tedavi yöntemleri nelerdir?

RSV Virüsü nedir, tedavi yöntemleri nelerdir?
Yayınlama: 19.12.2022
A+
A-

İrmet Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hülya Kahya “RSV Virüsü” hakkında merak edilen soruları cevapladı.

RSV virüsü yani Respiratuar Sinsisyal Virüs; grip ve soğuk algınlığına benzer şikayetlere neden olurken, tedavisinde gecikildiğinde akciğerleri tehdit ediyor.

RSV Virüsü Nedir?
Toplumda iki yaşına gelen çocukların yüzde 95’inde RSV’ye karşı doğal bağışıklık gelişmiştir. Bu virüse karşı bağışıklık kazanılmış olsa da enfeksiyon tekrarlayabilir. Ayrıca bebeklikte geçirilen RSV enfeksiyonu ilerleyen yaşlarda reaktif hava yolu hastalığına neden olabilir.

RSV Virüsünün Risk Faktörleri Nelerdir?
Prematüre bebekler, bağışıklık sistemlerinin yeterince gelişmemesi ve akciğer gelişimlerinin geri olması nedeniyle RSV enfeksiyonlarını daha ağır geçirmektedir. Yaşamının erken döneminde RSV enfeksiyonu geçiren prematüre bebeklerin iki yaşına kadar doktor başvuruları ve hastane yatışları sağlıklı bebeklere göre daha sıktır.

RSV Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

RSV tıpkı grip ve nezle bulgularına benzer şikayetlere neden olurken prematüre doğanlarda veya bebeklerde huzursuzluk, beslenmeme, sık nefes alma ya da solunum düzensizliklerine neden olmakla birlikte virüsün tek kaynağı insanlardır.

RSV enfeksiyonu sıklıkla ateş, burun akıntısı, öksürük, kırgınlık gibi soğuk algınlığı bulguları ile başlar. Prematüre ve diğer riskli gruplarda, hastalığın üçüncü ve dördüncü gününde daha şiddetli bulgular görülür. Virüs akciğer dokusuna yayılarak küçük hava yollarını tıkar ve bronşiolit, hırıltılı solunum, nefes darlığı, halsizlik, karın ağrısı, beslenme güçlüğü gelişir. Bu tablo giderek ağırlaşarak solunum yetmezliğine neden olabilir ve yaşamı tehdit edebilir.

RSV virüsü özellikle kış ve erken ilkbahar aylarında yıllık salgınlar şeklinde görülmektedir. Hastalık genellikle Kasım-Aralık aylarında başlamakta, Ocak ve Şubat ayında zirveye ulaşmakta, Nisan ayı sonunda da sona ermektedir.

RSV Virüsü Hangi Hastalıkları Tetikler?
RSV, bebek ve çocuklarda krup, zatürre, orta kulak iltihabı ve üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Bronşiolit ve zatürre vakalarında çoğunlukla hastaneye yatış gerekli olmaktadır.

RSV Virüsü Tanısı Nasıl Konmaktadır?

Nazofarengeal sekresyonda (burun sürüntüsü) ile yapılan PCR testi ile virüs, yüzde 97 duyarlılıkta saptanmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda virüs yoğunluğu ve kalıcılığı daha fazla olduğu için sıklıkla burun sürüntüsü antijen testi ile tanı konur.

RSV Virüsü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
RSV enfeksiyonlar özellikle hassas yaş gurupları olan bebekler ve yaşlılar ile özellikli altta yatan hastalığı olanlarda ağır seyirlidir. Bu hastalarda oral alım bozulacağından hastalıkta ilk tedaviyi destek tedavisi oluşturur. 

Sıvı kaybının yerine konması, solunumun dikkatle değerlendirilmesi ve oksijen desteği, üst solunum yolu aspirasyonu ve gerekirse solunum cihazına bağlanma uygulanması gerekebilir. RSV bronşiti sonrasında kulak iltihabı veya bakteriyel akciğer enfeksiyonu gelişirse antibiyotik kullanılır, bunun dışında antibiyotik etkisi söz konusu değildir. Ağır seyirli vakalarda hastane yatışı ile takip sıkça uygulanan bir durumdur. Özellikle 6 aylıktan küçük bebeklere tanı durumunda hastane yatışı önerilmektedir.

RSV Virüsüne Karşı Alınabilecek Önlemler
Bebekleri RSV Virüsünden korumak için alınacak önlemler şu şekilde sıralanabilir:
Nezle benzeri bulguları olan kişilerle ve kreşe, okula giden çocuklarla temas engellenmelidir.
Bebeğe dokunmadan önce eller sabunlanmalıdır,
Bebekler alışveriş merkezi, toplu taşıma araçları, kreş ve okul gibi kalabalık yerlere götürülmemelidir.
Kreş ve okula giden büyük kardeşlerin odası ayrı olmalıdır.
Bebeğin oyuncakları ve kullandığı malzemeler sık sık yıkanmalıdır.
Bebekler öpülmemelidir.

Kreş ve okullarda alınacak önlemler ise şunlardır:
Çocukların eşyalarını ortak kullanması engellenmelidir.
Kâğıt havlu kullanılmalı ve bekletmeden atılmalıdır.
Çocukların yakın teması önlenmelidir.
Oyuncaklar ve diğer kullanılan malzemeler sık sık yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir.
Duvarlara, hatırlatıcı hijyen kuralları asılmalıdır.
Hasta çocuklar okula gönderilmemelidir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Saray Haber